Ministerstvo vnitra tají, která území předá Polákům

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
23. 5. 2008 8:50
Hranice České republiky se bude měnit na desítkách míst

Liberec - Stát v tichosti připravuje změnu státní hranice mezi Českem a Polskem.

Ministerstvo vnitra však zatím nechce zveřejnit místa, která vytipovalo pro kompenzaci padesát let starého dluhu vůči Varšavě. Jen neurčitě vzkazuje: „Jsou jich desítky."

„V první etapě jsme vytipovali zhruba 140 hektarů. V tuto chvíli probíhají jednání s obcemi v pohraničí, následně budeme jednat s hejtmany," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. "Teprve až budou jednání uzavřena, bude možné sdělit podrobnosti."

Vláda totiž loni v září zaúkolovala ministerstvo vnitra, aby našlo vhodné lokality, které by bylo možné Polsku předat. Vnitro si objemné sousto rozdělilo na dvě etapy a začalo jednat s obcemi a kraji v česko-polském pohraničí.

Fakta o změně hranice

  • 1918 - po zániku Rakouska-Uherska si území Těšínská nárokuje Československo i Polsko
  • 1920 - po ozbrojeném střetnutí se území dělí mezi oba státy
  • 1938 - Polsko obsadilo východní část českého Těšínska
  • 1945 - Spor o hranice na Těšínsku, ale i Oravě a Spiši, se opět rozhořel. Po zásahu Stalina Polsko souhlasilo, že hranici se velké změny vyhnou. Prosadilo ale, že se narovnají a zkrátí
  • 1958 - dochází k 85 směnám a hranice je kratší o 80 kilometrů. Polsko ale zjistilo, že přišlo o 369 hektarů
  • 1989 - po pádu komunismu spor obnoven
  • 1992 - v rámci dělení Československa přebírají nástupnické státy historické závazky vůči Polsku
  • 2005 - Polsko žádá Českou republiku o kompenzace
  • 2007 - Česko se rozhodlo vyhovět a vláda pověřila vnitro, aby kompenzace připravilo

Ve hře je pět krajů

Jasno v územích, která by se od Česka měla odpojit jako první, by podle ministerstva mělo být koncem června.

Změna státní hranice se bude zřejmě týkat všech krajů, které s Polskem sousedí. To jsou kraje Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský.

Skutečnost, že změna hranice nebude jednoduchá a může v krajích narazit na odpor, potvrdil ve středu hejtman Libereckého kraje Petr Skokan z ODS.

Ten jako první vystoupil proti výběru území v jeho kraji. Tvrdí totiž, že připojením vytipované lokality k Polsku by došlo k poškození obyvatel příhraničních Kunratic. 

Čtěte více: Území na hranici Polákům nedáme, prohlásil hejtman

Za současnou hraniční čárou se zde totiž rozprostírá  hnědouhelný povrchový důl s elektrárnou. Postavil se tak za místní obyvatele, kteří se bojí, že s posunutím hranice by se k jejich domům přiblížili i těžaři.

Od domů v Kunraticích jsou v současnosti haldy hlušiny vzdálené necelé dva kilometry.

„Nikdo nám není schopný zaručit, že se na území, které by připadlo Polsku, nebude navážet další hlušina z dolu," sdělil stěžejní protiargument odpůrců starosta Kunratic František Vrátný. Nyní na kontroverzních 43 hektarech roste les.

Ambasáda se nevyjadřuje

Reakci polské strany se zatím nepodařilo redakci Aktuálně.cz získat. Polské velvyslanectví v Praze totiž nemá kompetenci jakékoli informace sdělovat s odkazem, že odpovědět může jen polské ministerstvo zahraničí.

Letitý dluh České republiky vůči Polsku má kořeny již v době vzniku samostatného Československého státu. Po zániku Rakouska - Uherska si totiž oba státy nárokovaly území Těšínska.

Původní spor utichl až v roce 1958. Oba sousedé se totiž dohodli na vzájemných směnách tak, aby nedošlo ke ztrátám ani na jedné straně. Hranice se narovnala a zkrátila o 80 kilometrů, přičemž došlo k převodu 85 větších i menších lokalit.

Polsko ale poté zjistilo, že díky tomu ztratilo 369 hektarů ze svého území. Ty chce od Československa, potažmo Česka zpět.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy