Území na hranici Polákům nedáme, prohlásil hejtman

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
21. 5. 2008 17:04
Liberecký kraj odmítá historickou kompenzaci Polsku

Liberec - Liberecký kraj se dnes prostřednictvím hejtmana Petra Skokana z ODS postavil za obyvatele příhraničních Kunratic na Frýdlantsku, v jejímž katastru leží území, které chce Česká republika vydat Polsku .

Kus lesa na hranicích totiž patří mezi vytipovaná místa, které by mělo Česko vrátit Polsku v rámci vyrovnání padesát let starého územního sporu.

"S touto změnou hranic nesouhlasíme, obec by to výrazně poškodilo," prohlásil hejtman Petr Skokan na tiskové konferenci, kterou dnes dopoledne krajský úřad uspořádal.

Bojíme se elektrárny s dolem

Za současnými hranicemi se nachází významná polská elektrárna a hnědouhelný povrchový důl Turowo.

"Bojíme se, že by území využívali pro potřeby elektrárny. Nechceme, aby se například haldy přiblížily obci," vysvětlil stanovisko kraje hejtman.

Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan odmítá vydat území u Kunratic Polsku
Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan odmítá vydat území u Kunratic Polsku | Foto: Liberecký Kraj

V současnosti totiž přibližně 250 metrů vysoký val končí na státních hranicích, tedy necelé dva kilometry od prvních domů příhraniční vísky. Pokud by se obavy místních a kraje naplnily, mohl by se přiblížit i o pět set metrů.

Již dnes se přitom polská elektrárna s dolem na životním prostředí kolem Kunratic negativně podepisuje.

„Je zde zvýšená prašnost. Nikdo mám přitom dodnes neřekl, co v haldách všechno je. Nechceme, aby se přibližovala nebo zvětšovala. Domníváme totiž, že tento umělý kopec vadí i proudění vzduchu, což se podepisuje na nedostatku srážek," popsal starosta Kunratic František Vrátný.

Hlušina z hald se při deštích mění v bahno, které pravidelně zaplavuje české příhraničí. Turowo je i největším bodovým znečišťovatelem ovzduší v Libereckém kraji.

Historická kompenzace za Těšínsko

V současné době je vytipovaných míst podél česko-polských hranic několik a 43 hektarový pozemek u Kunratic je tedy jen jedním z možných.

Polsko si je nárokuje na základě padesát let staré dohodě o vytyčení hranic. V roce 1958 se totiž teprve oba státy shodly, jak vyřeší spory o Těšínsko.

Tehdy si vzájemně vyměnily 85 lokalit a hranice Československa se zkrátila o 80 kilometrů. Polská strana ale poté zjistila, že vyrovnání nebylo zcela spravedlivé a oproti Československu přišlo o 369 hektarů.

Spor se rozhořel znovu v roce 1989. Polsko pak před třemi lety požádalo Českou republiku o kompenzace.

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

před 8 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy