Území na hranici Polákům nedáme, prohlásil hejtman

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
21. 5. 2008 17:04
Liberecký kraj odmítá historickou kompenzaci Polsku

Liberec - Liberecký kraj se dnes prostřednictvím hejtmana Petra Skokana z ODS postavil za obyvatele příhraničních Kunratic na Frýdlantsku, v jejímž katastru leží území, které chce Česká republika vydat Polsku .

Kus lesa na hranicích totiž patří mezi vytipovaná místa, které by mělo Česko vrátit Polsku v rámci vyrovnání padesát let starého územního sporu.

"S touto změnou hranic nesouhlasíme, obec by to výrazně poškodilo," prohlásil hejtman Petr Skokan na tiskové konferenci, kterou dnes dopoledne krajský úřad uspořádal.

Bojíme se elektrárny s dolem

Za současnými hranicemi se nachází významná polská elektrárna a hnědouhelný povrchový důl Turowo.

"Bojíme se, že by území využívali pro potřeby elektrárny. Nechceme, aby se například haldy přiblížily obci," vysvětlil stanovisko kraje hejtman.

Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan odmítá vydat území u Kunratic Polsku
Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan odmítá vydat území u Kunratic Polsku | Foto: Liberecký Kraj

V současnosti totiž přibližně 250 metrů vysoký val končí na státních hranicích, tedy necelé dva kilometry od prvních domů příhraniční vísky. Pokud by se obavy místních a kraje naplnily, mohl by se přiblížit i o pět set metrů.

Již dnes se přitom polská elektrárna s dolem na životním prostředí kolem Kunratic negativně podepisuje.

„Je zde zvýšená prašnost. Nikdo mám přitom dodnes neřekl, co v haldách všechno je. Nechceme, aby se přibližovala nebo zvětšovala. Domníváme totiž, že tento umělý kopec vadí i proudění vzduchu, což se podepisuje na nedostatku srážek," popsal starosta Kunratic František Vrátný.

Hlušina z hald se při deštích mění v bahno, které pravidelně zaplavuje české příhraničí. Turowo je i největším bodovým znečišťovatelem ovzduší v Libereckém kraji.

Historická kompenzace za Těšínsko

V současné době je vytipovaných míst podél česko-polských hranic několik a 43 hektarový pozemek u Kunratic je tedy jen jedním z možných.

Polsko si je nárokuje na základě padesát let staré dohodě o vytyčení hranic. V roce 1958 se totiž teprve oba státy shodly, jak vyřeší spory o Těšínsko.

Tehdy si vzájemně vyměnily 85 lokalit a hranice Československa se zkrátila o 80 kilometrů. Polská strana ale poté zjistila, že vyrovnání nebylo zcela spravedlivé a oproti Československu přišlo o 369 hektarů.

Spor se rozhořel znovu v roce 1989. Polsko pak před třemi lety požádalo Českou republiku o kompenzace.

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

před 3 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 14 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy