Brno - Pro brněnské radní špičkové pracoviště v centru města. Pro ministerstvo zdravotnictví exot mezi nemocnicemi v ošuntělém kabátu. Spory o osud Úrazové nemocnice Brno v těchto dnech vrcholí.
"Nevzpomínám si, že by někde i v dřívějších dobách fungovala samostatná úrazová nemocnice v brněnském rozsahu. Něco takového je zcela ojedinělé a navíc naprosto proti moderním trendům ve zdravotnictví," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Jeho nadřízený Tomáš Julínek hodlá nemocnici ke konci února zrušit. Špičkové traumacentrum se přesune do Fakultní nemocnice Brno.
Poslanci rozhodnou v úterý
Brněnští radní a zaměstnanci nemocnice vytáhli do boje. Přemlouvají poslance, aby schválili návrh zákona o převodu "úrazovky" na město. To má být poslední záchranou pro pracoviště v centru města.
O návrhu zákona sociálnědemokratických poslanců se bude ve sněmovně hlasovat v úterý odpoledne.
"Doufám, že se aspoň někteří z poslanců oprostí od stranických klišé a budou hlasovat ve prospěch udržení tohoto zdravotnického zařízení," prohlásil primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).
Podle primátora je zachování špičkové nemocnice s kvalitním týmem odborníků v centru města pro Brňany velmi důležité.
Jenže právě poloha nemocnice je mimo jiné ministerstvu v oku. "Například vazba heliportu na sály je naprosto nevhodná. Staré budovy jsou ve špatném stavu i po hygienické stránce," tvrdí Cikrt.
Hlavním důvodem pro přesun traumacentra je podle něj ovšem snaha o komplexnost lékařské péče.
"Léčbu nelze vymezovat jen úrazem. V Bohunicích bude na tým traumatologů (traumatým) navazovat neurologie a další obory. Špičkový traumatým získá špičkové prostory v moderním univerzitním centru a nebude více limitován nevyhovujícími prostory," slibuje Cikrt.
Z fakultní nemocnice v Bohunicích se má podle představ ministerstva stát jedna z takzvaných univerzitních nemocnic, které propojí vzdělávání, výzkum a péči o nemocné.
Ředitel Úrazové nemocnice Brno nehodlá proti přesunu nijak bojovat. "Jsme státní nemocnice. Nemůžu přece vystupovat proti vlastním nadřízeným," řekl.
Zato odboráři boj nevzdávají. "Dopis, ve kterém vyjadřujeme nesouhlas se zrušením Úrazové nemocnice, jsme odeslali na brněnský magistrát a jihomoravskému hejtmanovi. Svůj podpis pod něj připojilo devadesát procent lékařů," sdělil předseda odborářů "úrazovky" Jan Vrabec.
Brno čekají další změny
Brněnská úrazovka není jedinou nemocnicí v moravské metropoli, kterou má sloučení postihnout. Zřejmě dojde také ke spojení Fakultní nemocnice u svaté Anny s Masarykovým onkologickým ústavem a Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie.
"V Brně by měly být čtyři opěrné body zdravotnictví. Masarykův onkologický ústav, Nemocnice u svaté Anny, Fakultní nemocnice Brno a Dětská nemocnice," uvedl Cikrt.
"Z logiky věci vyplývá, že první s druhou a třetí s čtvrtou by mohly efektivně spolupracovat," dodal.
Propojení nemocnic ale odmítá nazvat sloučením. Půjde prý o formu holdingu, který spojí ty formy péče o pacienta, které patří k sobě.