Pražský městský soud ministerstvu počátkem července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku "Hitler je gentleman". Omluvu musí úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu. Lhůta pro omluvu má vypršet v úterý.
Ministerstvo dovolání podalo ve čtvrtek. Zaslalo ho jak Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který o sporu rozhodoval v prvním stupni, tak i přímo Nejvyššímu soudu, jenž bude nyní rozhodovat o návrhu na odklad vykonatelnosti. "Dovolání bylo podáno v blanketní podobě a jeho znění bude v zákonné dvouměsíční lhůtě doplněno," sdělil Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru.
Pravděpodobné podání mimořádného opravného prostředku avizovalo ministerstvo již dříve. "Dlouhodobě se totiž domníváme, že veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci," vysvětlil mluvčí.
Kaslová chce omluvu i za další výroky
Na Nejvyšší soud se chystá obrátit i Kaslová. S červencovým verdiktem spokojená nebyla, protože se domáhala širší omluvy i za další prezidentova slova - mimo jiné za výrok o "fascinaci intelektuálů zrůdným učením". Pražský městský soud k tomu ale konstatoval, že veřejné osoby včetně Peroutky musí snést širší kritiku.
"Dovolání do zamítavého výroku bude určitě podáno," napsal ženin advokát František Vyskočil. "Ministerstvo financí se musí za prezidenta omluvit v úterý 18. srpna, což se mu zjevně nechce provést," doplnil k aktuálnímu kroku úřadu.
Vyskočil míní, že ministerstvo má argumentaci dovolání víceméně připravenou z kauzy někdejšího Zemanova poradce Zdeňka Šarapatky. V ní se má úřad omluvit za prezidentův nepravdivý výrok, že muže vyhodil pro neschopnost. Ve sporu o Šarapatku ministerstvo rovněž požádalo Nejvyšší soud o odklad vykonatelnosti a soud mu vyhověl.
Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Tvrdil, že novinář zveřejnil článek "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost. Později na tiskové konferenci řekl, že text viděl na vlastní oči. Hradu se však článek v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje.