Praha - Ministerstvo zdravotnictví na konci května vyrazilo do boje proti nekalým praktikám některých léčitelů. Na speciální e-mailovou adresu, kterou kvůli tzv. "šarlatánům" zřídilo na konci května, už se sešlo více než sto podnětů. Kromě toho se také úřad snaží prosadit úpravu trestního zákoníku.
Ministerstvo se pro zřízení adresy [email protected] rozhodlo poté, co se začaly v médiích množit příběhy lidí, kteří se nechali napálit. "Lidé nám píší opravdu závažné příběhy, ale často také jen povzdechy nad konkrétní situací nebo sdělují svůj názor," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Na adresu chodí také stížnosti lidí, jejichž blízcí již zemřeli, a to poté, co odmítli klasickou léčbu nebo se vydali k lékaři příliš pozdě.
Ministerstvo ovšem nechce bojovat proti všem léčitelům. "Víme, že mezi nimi je mnoho slušných lidí, kteří se snaží pacientům pomoci. Proti komu chceme postupovat, to jsou šarlatáni. Definujme je jako lidi, kteří si přisvojují umění, které nemají, a co je nejnebezpečnější na jejich jednání a často se i opakuje ve zkušenostech nemocných, odrazují pacienty od toho, aby se léčili racionálně, aby byli pod dohledem lékařů," vysvětluje Čechová.
Němeček: je to vražda
Nekompromisní postup proti šarlatánům navrhuje i ministr Svatopluk Němeček, který chce prosadit úpravu trestního zákoníku. "Pokud někdo přesvědčí těžce nemocného, aby nechodil k lékaři, aby se vzdal klasické léčby, a ten člověk proto zemře, to je pro mě na úrovni vraždy. Stát tady, dle mého názoru, dluží ochranu pacientům a to chci napravit. Ti, kteří znemožní léčbu a kteří využijí tíživé situace těžce nemocných, tak musí počítat s jasným trestním postihem, a proto uděláme všechno, aby takový zákon byl přijat," vysvětlil.
Spolu se vznikem e-mailové adresy se tak proto právníci ministerstva zdravotnictví snaží najít způsob, jak upravit české právo, aby se dalo podobným případům předejít. Kromě toho ministerstvo řeší také konkrétní příběhy, které na adresu dorazily. "Snažíme se tedy kontaktovat ty, kteří nám svěří konkrétní příběhy, a komunikujeme o tom, zda mají chuť nějak dále ve své kauze postupovat," dodala Čechová. Jeden z nich už dokonce společně s Němečkem vystoupil v televizi, aby před nekalými praktikami šarlatánů varoval ostatní.
Vyhladovět nádor
Ministerstvo zdravotnictví Aktuálně.cz poskytlo několik anonymizovaných příběhů, které na adresu dorazily. Hned několik léčitelů svým pacientům radilo, aby omezili jídlo. Otci jednoho z autorů stížností léčitel nařídil, aby pil pouze jím předepsanou směs. "Také si měl dělat solné zábaly na nohy, že to vytáhne skrz chodidla z těla jedy. K doktorovi šel táta pozdě, až když už mu bylo moc zle a za pár měsíců umřel," dodává autor.
Ten člověk jí tvrdil, že nemá v těle nádor, ale jen zapouzdřené červy a ti jí vytvořili v prsu bulku. Prý by se jen zbytečně vystavovala záření a operaci, když na to stačí taková důkladná očista.
Podobné rady popisuje i další příběh. "Léčitel tvrdil mému známému, že se dá rakovina vyhladovět, že na to existuje směs bylin, která zajistí, že nádorové buňky přijdou o výživu. Taky ho rovnou varoval, že se to asi jeho doktorovi nebude líbit, že při takové léčbě se hodně hubne a doktoři pak člověka nutí jíst, nebo ho dokonce zavřou do nemocnice na kapačky a to se právě nesmí, protože to by se vyhladovění přerušilo a všechno by bylo na nic," vysvětluje autor příspěvku.
Není to nádor, ale červi
Na adresu ministerstva zdravotnictví ovšem dorazily i podstatně neuvěřitelnější léčebné metody. Sousedka jedné z žen tak na radu léčitele pila dezinfekci a pravidelně používala klystýr, který ji měl odčervit. "Ten člověk jí tvrdil, že nemá v těle nádor, ale jen zapouzdřené červy a ti ji vytvořili v prsu bulku. Prý by se jen zbytečně vystavovala záření a operaci, když na to stačí taková důkladná očista. Strašně zhubla, bylo jí stále zle," popisuje další příběh jeho autorka.
Ne všichni ale nakonec na rady šarlatánů dali. "Kamarádka mi popisovala, že jí šarlatánka kroužila nad hlavou vždycky třeba půl hodiny křišťálovým krystalem a pak ho strkala nad plamen svíčky, aby spálila nádor, který se do něj stahoval tím, jak na ni působí. Dokonce mi vyprávěla, že jí pak přestávala bolet hlava. Naštěstí ale měla podezření a zůstala i v péči lékaře. V hlavě byl nádor a (světe div se!) nemizel. Kamarádka naštěstí žije, měla rozum," dodává autorka.