Praha - Ministerstva a úřady nemohou poskytnout žádné peníze ze svých výdajů na růst platů učitelů a dalších pracovníků veřejné sféry. Naopak zažádaly ministerstvo financí v souhrnu o dalších 33 miliard korun, což by dohromady s požadavkem na růst platů zvýšilo schodek rozpočtu až ke 100 miliardám korun. Informoval o tom ministr financí Ivan Pilný (ANO). Vyvolal tím odmítavé reakce koaliční ČSSD i KDU-ČSL.
Proti jeho slovům se ohradil šéf české diplomacie a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, jeho ministerstvo je prý připraveno ušetřit 120 milionů na platy učitelů. Nejde ale o rezervy z minulosti, s těmi počítá na dlouhodobé projekty. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na Twitteru stejně jako šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dříve v rozhovoru upozornil, že ministerstvo financí dlouhodobě podhodnocuje příjmy. "Nejsou peníze na platy? Ale jsou! Ministerstvo financí opět nezvládlo odhadnout příjmy a v rozpočtu je peněz dost," uvedl Chovanec.
Pilný uvedl, že na nároky resortů nepřistoupí. "Pod takové saldo se v době rekordního hospodářského růstu jako zodpovědný ministr financí nechci a nemohu podepsat," uvedl.
Všechna ministerstva na výzvu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) sdělila, že nemohou na příští rok ve prospěch učitelů ušetřit nic, uvedl Pilný. "Ani pan ministr (zahraničí Lubomír) Zaorálek, který sliboval, že dá 15 až 20 procent ze svého rozpočtu na platy učitelů. Kromě pana (ministra spravedlnosti Roberta) Pelikána a pana (vicepremiéra Pavla) Bělobrádka mají naopak všichni ministři další nadpožadavky a dohromady chtějí navíc 33 miliard korun," dodal Pilný.
"Ohrazuji se proti tvrzení ministra financí Ivana Pilného, že ministerstvo neposkytne žádné prostředky ze svého rozpočtu na zvýšení platů učitelů. Dnes jsme ministerstvu financí sdělili, že jsme připraveni ušetřit v rámci našeho rozpočtu až 120 milionů korun, což odpovídá více než 15 procentům z našich nespotřebovaných nároků z předešlých let," uvedl Zaorálek. Veškeré rezervy už podle něj ale diplomacie rozdělila, zejména na dlouhodobé investiční akce. "Našel jsem způsob, jak tyto prostředky ušetřit a jít ostatním resortům příkladem. Co jsem slíbil, dodržím," uvedl.
Ministerstva měla do čtvrteční půlnoci Pilnému sdělit, jaké rezervy z minulých let mohou na platy učitelů a dalších zaměstnanců ve veřejné sféře poskytnout.
ČSSD požaduje, aby se platy zvýšily od 1. listopadu, a to o deset procent všem ve veřejném sektoru a učitelům o 15 procent. Odboráři z veřejného sektoru ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu požadavku růstu platů.
Sobotka již dříve uvedl, že by se peníze na růst platů mohly najít například v rámci nespotřebovaných výdajů ministerstev. Jejich suma podle údajů ministerstva financí ke 4. září činila 103 miliard korun. Větší část z nich je ale určena na spolufinancování projektů z fondů EU, již schválené investice nebo výdaje.
Bělobrádek dnes uvedl, že v návrhu rozpočtu na příští rok scházejí dvě až tři miliardy korun na vědu a výzkum v porovnání se střednědobým výhledem z minulého roku a vládním usnesením z letošního jara. MF tak podle něj postupuje protizákonně, když ignoruje vládní usnesení. Navíc MF podle Bělobrádka dlouhodobě podsekává příjmy rozpočtu. Peníze tak podle něj jsou i na zvýšení platů ve veřejné sféře.
Debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok zahájí vláda v pondělí. Ministerstvo financí navrhuje rozpočet se schváleným schodkem 50 miliard korun. Předtím ještě budou jednat o růstu platů představitelé koaličních stran.