Na zvýšení platů se v pondělí domluvíme, věří Sobotka. Koaličního jednání se zúčastní i Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2017 12:49
Premiér Sobotka předpokládá, že koalice se v pondělí dohodne na navýšení platů ve veřejném sektoru. "Předpokládám dohodu o mzdách, aby se zvýšily od listopadu o deset procent pro všechny a o 15 procent pro učitele a chci se dohodnout na zvýšení výdajů pro vysoké školy," řekl Sobotka v Brně. Peníze na navýšení mezd je možné podle premiéra získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Přesné číslo rezerv ještě ministr Pilný nezná, protože ministerstva měla podklady dodat do čtvrteční půlnoci.
Premiér Sobotka
Premiér Sobotka | Foto: Jakub Plíhal

Praha/Brno - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že se v pondělí koalice dohodne na navýšení mezd ve veřejném sektoru. S účastí na pondělním koaličním jednání o rozpočtu počítá i předseda ANO Andrej Babiš. Jednání se uskuteční ve Strakově akademii ráno před pravidelným zasedáním vlády.

Naposled jednali zástupci vládní koalice o rozpočtu v pondělí v Lednici na Břeclavsku, shodli se jen v ochotě na mzdy přidat, liší se ale v názoru o kolik a kdy. Nespokojené odbory veřejného sektoru proto vyhlásily stávkovou pohotovost.

"Předpokládám dohodu o mzdách, aby se zvýšily od listopadu o deset procent pro všechny a o 15 procent pro učitele a chci se dohodnout na zvýšení výdajů pro vysoké školy," řekl v pátek Sobotka v Brně.

Na jednání v Lednici pozval Sobotka pouze členy kabinetu. Tentokrát nechal Sobotka výběr zástupců na jednání na jednotlivé strany. "Pozval jsem všechny tři koaliční strany, v jakém to bude složení, záleží na nich," informoval. Účast Babiše, kterého na jaře vystřídal ve funkci ministra financí Ivan Pilný (ANO), na nadcházejícím jednání potvrdila mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

Odboráři chtějí hrozbou stávky tlačit na vládu, aby od listopadu zvedla platové tarify učitelům o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent. Pilný důvod k razantním odborářským akcím nevidí, uvedl, že dohoda už prakticky existuje. Premiér požadavky odborů podporuje, ve čtvrtek se s Pilným (ANO) shodli na tom, že návrh rozpočtu i přes spory schválí standardně, tedy do konce září.

Peníze na navýšení mezd je možné podle Sobotky získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Uvedl, že ke konci srpna to bylo zhruba 100 miliard korun, část je ale určena na spolufinancování projektů z fondů EU. Pilný by měl v pondělí mít vyhodnoceny informace od jednotlivých ministerstev, kolik z nespotřebovaných výdajů mohou na růst platů ve školství uvolnit. Za minulé roky by celková neutracená částka mohla činit kolem 40 miliard, uvedl ve středu.

Přesné číslo rezerv ještě Pilný nezná, protože ministerstva měla podklady dodat do čtvrteční půlnoci. "V pátek odpoledne se nad tím setkám s náměstky," řekl novinářům ve Sněmovně, kde hájil novely zákonů. Chce, aby zbylo také na investice - tedy výstavbu silnic, podporuje i navýšení rozpočtu pro vysoké školy. Stejně jako premiér si přeje dohodu na jednání koalice, jinak se spor přelije na jednání vlády, podotkl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy