Na zvýšení platů se v pondělí domluvíme, věří Sobotka. Koaličního jednání se zúčastní i Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2017 12:49
Premiér Sobotka předpokládá, že koalice se v pondělí dohodne na navýšení platů ve veřejném sektoru. "Předpokládám dohodu o mzdách, aby se zvýšily od listopadu o deset procent pro všechny a o 15 procent pro učitele a chci se dohodnout na zvýšení výdajů pro vysoké školy," řekl Sobotka v Brně. Peníze na navýšení mezd je možné podle premiéra získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Přesné číslo rezerv ještě ministr Pilný nezná, protože ministerstva měla podklady dodat do čtvrteční půlnoci.
Premiér Sobotka
Premiér Sobotka | Foto: Jakub Plíhal

Praha/Brno - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předpokládá, že se v pondělí koalice dohodne na navýšení mezd ve veřejném sektoru. S účastí na pondělním koaličním jednání o rozpočtu počítá i předseda ANO Andrej Babiš. Jednání se uskuteční ve Strakově akademii ráno před pravidelným zasedáním vlády.

Naposled jednali zástupci vládní koalice o rozpočtu v pondělí v Lednici na Břeclavsku, shodli se jen v ochotě na mzdy přidat, liší se ale v názoru o kolik a kdy. Nespokojené odbory veřejného sektoru proto vyhlásily stávkovou pohotovost.

"Předpokládám dohodu o mzdách, aby se zvýšily od listopadu o deset procent pro všechny a o 15 procent pro učitele a chci se dohodnout na zvýšení výdajů pro vysoké školy," řekl v pátek Sobotka v Brně.

Na jednání v Lednici pozval Sobotka pouze členy kabinetu. Tentokrát nechal Sobotka výběr zástupců na jednání na jednotlivé strany. "Pozval jsem všechny tři koaliční strany, v jakém to bude složení, záleží na nich," informoval. Účast Babiše, kterého na jaře vystřídal ve funkci ministra financí Ivan Pilný (ANO), na nadcházejícím jednání potvrdila mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

Odboráři chtějí hrozbou stávky tlačit na vládu, aby od listopadu zvedla platové tarify učitelům o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent. Pilný důvod k razantním odborářským akcím nevidí, uvedl, že dohoda už prakticky existuje. Premiér požadavky odborů podporuje, ve čtvrtek se s Pilným (ANO) shodli na tom, že návrh rozpočtu i přes spory schválí standardně, tedy do konce září.

Peníze na navýšení mezd je možné podle Sobotky získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Uvedl, že ke konci srpna to bylo zhruba 100 miliard korun, část je ale určena na spolufinancování projektů z fondů EU. Pilný by měl v pondělí mít vyhodnoceny informace od jednotlivých ministerstev, kolik z nespotřebovaných výdajů mohou na růst platů ve školství uvolnit. Za minulé roky by celková neutracená částka mohla činit kolem 40 miliard, uvedl ve středu.

Přesné číslo rezerv ještě Pilný nezná, protože ministerstva měla podklady dodat do čtvrteční půlnoci. "V pátek odpoledne se nad tím setkám s náměstky," řekl novinářům ve Sněmovně, kde hájil novely zákonů. Chce, aby zbylo také na investice - tedy výstavbu silnic, podporuje i navýšení rozpočtu pro vysoké školy. Stejně jako premiér si přeje dohodu na jednání koalice, jinak se spor přelije na jednání vlády, podotkl.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy