Soud nepřiznal Vítkovi půl miliardy. Kvůli chybě advokáta

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 10. 2014 16:06
Realitní magnát Radovan Vítek žaloval stát, že kvůli vazbě pro kuplířství a obstavení majetku nemohl dokončit stamilionový obchod.
Radovan Vítek
Radovan Vítek | Foto: ČTK

Praha - Soudy definitivně odmítly požadavek zámožného podnikatele Radovana Vítka na půlmiliardové odškodné za údajně zmařený obchod.

Obvodní soud pro Prahu 2 letos v dubnu jeho žalobu zamítl s tím, že jeho nárok je už promlčen. Odvolací městský soud v Praze pak v úterý zamítací verdikt potvrdil, ovšem z jiného důvodu: za Vítkovu půlmiliardovou ztrátu může jeho advokát. Mohl prý škodě zabránit.

Krušný podzim 2004

Vše začalo na podzim 2004, který nebyl pro jednoho z nejbohatších Čechů zrovna nejlepším obdobím. Koncem září jej zatkla policie a obvinila jej z organizování prostituce a strávil sedm týdnů ve vazbě. Současně se mu také definitivně rozpadlo manželství.

A do třetice: státní zástupce mu pro podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti – byť dočasně – zablokoval mnohamiliardový majetek a zhatil dokončení několika důležitých obchodů.

A právě kvůli jednomu zmařenému obchodu se Vítek pustil do války se státem, který zažaloval o odškodné ve výši 411 milionů korun. 

Vítek v roce 2004 koupil několikahektarový pozemek ve Vysočanech a domluvil se se společností Market Place Ltd., že jí jej prodá za 450 milionů - ve formě akciové společnosti, do níž pozemky vloží jako základní jmění.

Smlouvu podepsal 20. srpna s tím, že k převodu dojde nejpozději 20. října. A podepsal také ujednání, že pokud obchod neuskuteční v daném termínu, zaplatí sankční pokutu ve výši 300 milionů korun.

Po třech letech si vzpomněli na penále

Vítek transakci nedokončil – v září totiž skončil ve vazbě a s obstaveným majetkem. A když byl v listopadu propuštěn na svobodu, firma Market Place mu oznámila, že o dokončení obchodu už nemá zájem.

Na smluvní pokutu si však vzpomněla až v roce 2007. A až po dalších třech letech pak podala žalobu k rozhodčímu soudu, který v červenci 2011 vynesl verdikt: Vítek porušil smlouvu a musí zaplatit 300 milionů plus úroky. Vítek zaplatil a o další rok později pak podal žalobu na stát, kde chtěl uvedenou sumu proplatit proplatit.

Prvoinstanční soud ale letos v dubnu žalobu zamítl. "Je to promlčeno," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková a podivila se nad tím, že podal žalobu až osm let poté. "Navíc porušil obecnou prevenční povinnost zabránit škodě," uvedla.

Státní zástupce totiž Vítka těsně po uvalení vazby vyzval, ať mu sdělí majetek, ke kterému jsou práva třetích osob – a ten měl tedy upozornit i na tento případ. Jenže to Vítek neudělal. "Řekli jsme státnímu zástupci, že to nemůže sdělit, protože nemá přístup ke svým dokumentům," uvedl Vítkův advokát Tomáš Rybář.

Vcítit se do zavřeného

Rybář jménem Vítka podal odvolání. A poukazoval na to, že žalobu nemohli podat dříve, protože škoda vznikla až později. "O tom, že máme skutečně platit, rozhodl rozhodčí soud až 22. 7. 2011," uvedl. "Členové senátu se neumí vcítit do toho, když člověka nečekaně vezmou do vazby. Není možno v takové situaci spravedlivě požadovat po člověku, aby si vzpomněl na každý jednotlivý závazek, který uzavřel," dodal.

Odvolací senát v čele se soudkyní Janou Knotkovou sice uznal, že případ promlčený není, přesto Vítkovu žalobu zamítl. Podle soudu je to i vina jeho advokáta Rybáře, který je Vítkův dvorní advokát už přes deset let a uvedené transakce jménem Vítka uzavíral.

"Tu smlouvu uzavíral měsíc předtím jeho právní zástupce a stejný právní zástupce jednal za žalobce (tj. Vítka) v trestní věci a jedná nyní i dnes. Protože sám činil úkony, musel o dané smlouvě vědět," uvedla soudkyně. A podle ní je zvláštní, že by si na uzavření takto velkého obchodu nepamatoval.

Víte, co já podepisuji věcí?

To ale Rybář odmítá. "Víte, co já podepisuji věcí? Klient prostě řekne: podepiš, tak to podepíšu. To jsou stohy papírů, to se nedá všechno pamatovat," řekl.

Rybář odmítá podezření, že je to jen trik, jak vytáhnout ze státu peníze. A že se buď s firmou dohodli, nebo za ní dokonce stojí. Zvláštní totiž je, že i když ke zmaření uvedeného obchodu došlo již na podzim 2004, firma MarketPlace začala vymáhat penále ze smlouvy až o tři roky později. A až po dalších třech letech se obrátila na rozhodčí soud.

"Třeba se ta společnost dostala pod vliv někoho jiného a ten to jinak vyhodnotil," krčí rameny Rybář.

A na podporu svého tvrzení poukazuje na to, že rozhodčí nález napadli u soudu. "Bohužel soud za tři roky nenařídil jediné jednání," podotkl.

 Zchudlý koncipient

S Rybářem už Vítek spolupracuje více než deset let – a jeden čas u Rybáře dělal koncipienta. A to v době, kdy se rozváděl se svou manželkou a tvrdil, že nemá žádný majetek, jen koncipientský plat 17 tisíc korun. Veškerý majetek již tehdy v řádu desítek miliard korun totiž přepsal na svou matku. Tvrzení, že zchudl, ale soud neuvěřil a přikázal Vítkovi dát ženě část majetku a platit vysoké výživné.   

 

Právě se děje

Další zprávy