Kellner, a kdo dál? Nový žebříček miliardářů podle Forbesu

Ekonomika Ekonomika
1. 10. 2014 11:49
Česká verze časopisu Forbes spočítala majetek čtyřiceti nejbohatších Čechů. Je mezi nimi jediná žena.
Finančník na snímku z dubna 2011.
Finančník na snímku z dubna 2011. | Foto: ČTK

Praha – Nejbohatším Čechem jednoznačně zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner, přestože meziročně „zchudnul“ o 18 miliard na 202 miliardy korun. Vyplývá to z nového žebříčku miliardářů, který zveřejnila česká verze časopisu Forbes.

Na druhém místě je vlastník skupiny Agrofert a ministr financí Andrej Babiš. Třetí místo obsadil vlastník skupiny KKCG Karel Komárek. Jedinou ženou v první čtyřicítce je jeho sestra Jitka Cechlová Komárková na 22. místě, ovládající strojírenskou skupinu Bonatrans.

Časopis upozornil, že šest nejbohatších Čechů zůstává v žebříčku nejbohatších lidí světa, který Forbes sestavuje od roku 1987. Čísla jsou podle magazínu ve většině případů vypočítána ve spolupráci se samotnými miliardáři.

Podobný žebříček zveřejnil v uplynulém týdnu i týdeník Euro. Po Kellnerovi (jehož majetek ale časopis spočítal „jen“ na 130 až 160 miliard korun) a Babišovi se ale pořadí liší. Třetí je podle Eura Pavel Tykač, čtvrtý Karel Komárek a pátý Radovan Vítek.

Nejbohatší Češi podle časopisu Forbes

1. Petr Kellner 202 mld. Kč
2. Andrej Babiš 55 mld. Kč
3. Karel Komárek 31,5 mld. Kč
4. Radovan Vítek 29,4 mld. Kč
5. Zdeněk Bakala 22,8 mld. Kč
6. Pavel Tykač 21 mld. Kč
7. Marek Dospiva 13,5 mld. Kč
8. David Beran 12,5 mld. Kč
9. Daniel Křetínský 12,3 mld. Kč
10. Tomáš Chrenek 12,2 mld. Kč
11. Jiří Šimáně 11,3 mld. Kč
12. Jiří Šmejc 11 mld. Kč
13. Petr Otava 8,6 mld. Kč
14. Ivo Lukačovič 8,1 mld. Kč
15. Jaromír Tesař 7,8 mld. Kč
16. Eduard Kučera 7,5 mld. Kč
17. Pavel Baudiš 7,5 mld. Kč
18. Jaromír Šmejkal 7,5 mld. Kč
19. Dušan Kunovský 7,4 mld. Kč
20. Tomáš Němec 6,4 mld. Kč
 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy