Metnar postavil mimo službu šéfa rozvědky. Nepřesvědčil mě, že má hospodaření v pořádku, říká

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2018 21:38
Ministr vnitra vedením tajné služby pověřil nového Šaškova náměstka Radka Musílka.
Lubomír Metnar.
Lubomír Metnar. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr vnitra Lubomír Metnar dočasně zbavil generála Jiřího Šaška vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Informaci, na kterou upozornil týdeník Respekt, redakci Aktuálně.cz potvrdil Metnar s tím, že vedením rozvědky pověřil nového náměstka Radka Musílka.

Ministrovo rozhodnutí vstupuje v platnost ve čtvrtek, dnes o něm informoval vládu a samotného generála Šaška, se kterým se ve svém úřadu sešel. Podle informací Aktuálně.cz o odstavení ředitele ještě nebyli oficiálně informováni ani zaměstnanci tajné služby.

"Je postaven mimo službu, dokud nebudou vyřešeny kontrolní procesy ohledně hospodaření tajné služby," řekl Aktuálně.cz Metnar.

Na otázku, proč Šaška nepostavil mimo službu už při zjištění údajných problémů v hospodaření, ministr odpověděl, že "vyšetřování má určitý vývoj".

"Pan generál mi stále dokola tvrdil, že je vše v pořádku. Jeho vyjádření z posledního týdne už mě nepřesvědčila. Ten proces trvá poměrně dlouho a já bych chtěl zajistit objektivitu, protože jeho podřízení se na prošetřování toho případu podílejí. A podle mě to tak nemá logiku, protože prošetřujete určité podezření a sám se na tom podílíte," dodal Metnar.

ČSSD žádá vysvětlení

Premiér Andrej Babiš (ANO) se k záležitosti nevyjádřil a odkázal na Metnara. "Je to jeho kompetence," napsal ČTK.

O Metnarově kroku už byl informován předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek (ODS), kterému to po jednání vlády telefonicky sdělil ministr vnitra. "Jsme dohodnutí, že na jednání komise, které by mělo proběhnout příští týden, nám aktuální dění v civilní rozvědce popíše a své vládní kroky zdůvodní," napsal Blažek ČTK.

Vysvětlení od ministra vnitra v demisi či od Babiše bude chtít podle svého šéfa Jana Hamáčka i ČSSD, s níž ANO vyjednává o společné vládě. "To je samozřejmě závažný krok, pokud vláda v demisi, vláda bez důvěry zprostí služby jednoho z ředitelů tajné služby. Očekávám, že pan ministr nebo pan premiér vysvětlí, jaké důvody k tomu vedly," řekl novinářům Hamáček.

Na otázku, zda by případná výměna šéfa civilní rozvědky či šéfů státních podniků a institucí mohla představovat pro sociální demokraty překážku ve vládní spolupráci s ANO, šéf ČSSD přímo neodpověděl. "Platí, že pokud by mělo dojít ke jmenování nového ředitele, tak to by měla udělat vláda s důvěrou," uvedl Hamáček.

Šašek vede ÚZSI od července 2014. 

ÚZSI je civilní rozvědkou. Úkolem služby je chránit Českou republiku proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení a jejich komponent, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně.

Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy