Daň za pomoc v nemocnicích stát medikům odpustí. Uniklo nám to, uznal Havlíček

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2021 14:15
Medici měli platit daň z odměny za práci v nemocnicích či sociálních službách, kam je poslal stát. Po kritice však ministerstvo financí oznámilo, že povinnost platit daň z příjmů všem studentům odpustí. Generální pardon, který využije ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v rámci své mimořádné pravomoci, se bude týkat povinnosti zaplatit daň i zpětně. V pondělí odpuštění projedná vláda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové

Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění podle dřívějších informací serveru iDNES.cz vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle ministerstva financí daň reálně pokryje sleva pro studenty. Situace v krajích je rozdílná, někde za studenty odvody a daň nemocnice samy platí. 

Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara roku 2020. Původní výklad státních orgánů však považoval vyplácené odměny za náhradu za vzniklou újmu, která je osvobozena od odvodů.

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) dnes v České televizi připustil, že vládě povinnost ohledně daní mediků unikla. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu uvedl, že nejistotou ohledně daní a odvodů mediků se bude zabývat na nejbližším jednání Ústřední krizový štáb.

Specialista na daňově právo brněnské Masarykovy univerzity Michal Radvan uvedl, že pracovní povinnost v době koronavirové pandemie byla citelným zásahem do základních práv studentů, za omezení jim náležela peněžní náhrada. Takový příjem je podle něj osvobozený od daně. Nemá být hrazeno ani sociální a zdravotní pojištění, uvedl.

Rektor univerzity Martin Bareš už v sobotu vyjádřil nesouhlas se změnou výkladu předpisů, kvůli níž musí studenti povolaní v rámci pracovní povinnosti do nemocnic či sociálních zařízení z vyplacené náhrady nově odvést kromě daně z příjmů také sociální a zdravotní pojištění. Studenti tak mohli přijít až o třetinu svých příjmů.

MF v neděli uvedlo, že prominutím daně reaguje "na nesprávný postup některých krajů, které tyto peněžní náhrady administrativně zpracovávají".

Příjmy za vykonanou práci podle Schillerové vždy podléhají dani z příjmů a ministerstvo financí nikdy netvrdilo, že by tomu mělo být jinak. Zároveň ale podle ní platí, že studenti by díky slevě na poplatníka a slevě na studenta fakticky žádnou daň nezaplatili, a současná situace je pro ně tak zbytečný stres.

"Bohužel některé orgány veřejné moci si zákon vyložily po svém a nesplnily základní povinnosti, které podle zákona měly. Aby se mohly plně soustředit na řešení závažnějších problémů spojených s pandemií, a nikoliv na nápravu svých vlastních chyb, rozhodla jsem o plošném odpuštění daně z příjmů všem těmto studentům, což je zcela mimořádný instrument," uvedla Schillerová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy