České Budějovice - Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička je obžalovaný za protiislámské výroky, které zveřejňoval na svém facebookovém profilu. Policie prověřovala podněty k jeho stíhání celý rok, informoval Český rozhlas. Konvičkovo uskupení to ve společném prohlášení s Úsvitem - Národní koalicí označilo za pokračování politické kriminalizace.
Konvička se podle žalobce dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod svými výroky na internetu. "Konvičkovi za to hrozí až tříleté vězení," upřesnil českobudějovický státní zástupce Josef Richtr.
Začátkem loňského roku státní zástupkyně z Jablonce nad Nisou Věra Nováková podala podnět na stíhání Konvičky. "Obrátilo se na mě několik přátel s tím, že se jim nelíbí, co pan Konvička na Facebooku píše. Tím nejzávažnějším bylo hanobení osob na základě jejich náboženského vyznání," uvedla.
Konvička na svém Facebooku psal, že by muslimy namlel do masokostní moučky nebo je zavřel do koncentračních táborů. Doslova napsal: "Pokud vstoupíme do politiky, vyhrajeme volby, vás muslimové nameleme do masokostní moučky." V dalším případě podle žalobce Konvička uvedl: "Koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel. Řekli si o to sami."
Podle Konvičky jsou výroky vytržené z kontextu. "Kdybychom takhle pátrali v replikách nebo výrocích úplně každého z nás, věřím, že by se nějaký našel," reagoval lídr odpůrců islámu.
Žalobce podle prohlášení Konvičkova bloku svými prohlášeními o trestu a výkladu obžaloby "jasně překročil svoje pravomoci i slušné mravy". Policie prý odmítla vyslechnout svědky obhajoby a hodnotit předložené důkazy i expertní stanovisko trestních právníků. Proti postupu policie i státního zástupce byl vznesen advokáty protest. Konvička má být trestán za to, že chce "bránit islamizaci naší země", stojí v prohlášení Bloku proti islámu.
Případ bude řešit českobudějovický okresní soud. V případě prokázání viny Konvička nemusí skončit ve vězení, Richtr uvedl, že připadají v úvahu i alternativní tresty. Mezi ně patří například domácí vězení, obecně prospěšné práce, peněžitý trest, zákaz pobytu nebo vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce.