Bývalý manažer týmu z extraligy spadl na dno, čeká ho vězení za obří úvěrový podvod

Jan Horák Jan Horák
7. 12. 2023 17:20
Bývalý generální manažer hokejového klubu v Ústí nad Labem má nakročeno za mříže. Podle zjištění Aktuálně.cz podvodem vylákal ze záložny úvěr desítky milionů korun, které navíc použil na něco jiného. Soud ho pravomocně poslal do vězení. Podvod je součást příběhu vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva, ze kterého se podobnými machinacemi rozkradla více než miliarda korun.
V dubnu 2007 slavil David Šaffer svůj největší manažerský úspěch, ústecký hokejový tým postoupil do extraligy.
V dubnu 2007 slavil David Šaffer svůj největší manažerský úspěch, ústecký hokejový tým postoupil do extraligy. | Foto: ČTK

V dubnu 2007 dosáhl David Šaffer na svůj největší úspěch. Po pěti letech na pozici generálního manažera hokejového klubu HC Slovan Ústečtí Lvi byl u toho, když jeho tým zvítězil v rozhodujícím zápase finále druhé nejvyšší soutěže a postoupil do extraligy. Bylo to poprvé v historii tohoto krajského města na severu Čech.

Šafferova klubová kariéra se uzavřela hned následující rok, kdy ústecký tým z nejvyšší soutěže po neúspěšné sezoně sestoupil. Manažer z klubu odešel a začal podnikat v solárním byznysu. Jeho nově založená firma Ray-On vybudovala v roce 2009 první fotovoltaickou elektrárnu v bývalém ústeckém okrese.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, podnikání v obnovitelných zdrojích přivedlo Šaffera do vězení. Nechal zpracovat zfalšovaný odhad ceny pozemků, na kterých měl stavět další elektrárnu. Díky expertize získal úvěr 34 milionů korun. Z půjčky uhradil jen zlomek. Dostal šest let vězení, pokutu milion korun a pětiletý zákaz být v řídícím orgánu firmy.

Nedůvodné odvolání

"Byl potvrzen rozsudek soudu prvního stupně, kterým byl uznán vinným ze zločinu úvěrového podvodu. Odvolací senát odvolání obžalovaného jako nedůvodné zamítl," potvrdila Aktuálně.cz Kateřina Kolářová, mluvčí Vrchního soudu v Praze, jenž minulý měsíc v neveřejném řízení Šaffera poslal za mříže. Verdikt je pravomocný.

Podnikatel a bývalý manažer má trest strávit ve vězení s ostrahou, což je druhý nejpřísnější režim káznice v Česku. Nástup do výkonu trestu nařizuje soud prvního stupně zpravidla ve chvíli, kdy obdrží od nadřízené instance spis. V tomto případě výzvu Šafferovi doručí Městský soud v Praze. Podle obvyklých lhůt by tak mohl učinit po Novém roce.

1,2 miliardy korun a trest pro 19 lidí

Kampelička Metropolitního spořitelní družstvo zkrachovala roku 2013, manažeři z ní podle soudu vyvedli 1,2 miliardy korun. Loni v listopadu za to potrestal 19 lidí včetně trojice manažerů Petra Jánského, Daniela Turečka a Jana Zavřela. Podle nepravomocného rozsudku nastavili proces poskytování podnikatelských úvěrů tak, aby hodnocení žadatelů bylo jen formální. K penězům se proto dostávaly tzv. ready-made firmy bez historie. Většina poskytnutých peněz měla skončit v Hongkongu

Redakci se s Šafferem nepodařilo spojit. Z dřívějších informací Aktuálně.cz však plyne, že se necítil vinným. Vnímal se jako oběť podvodu, jejž v rozsáhlé kauze vytunelování Metropolitního spořitelního družstva zosnovali jiní. V kauze padly desítky obžalob a také pravomocné tresty za hospodářské trestné činy.

Vrátil jen necelé čtyři miliony

Šafferův trestní příběh se začal psát v červnu 2012, kdy s družstvem uzavřel smlouvu o úvěru na koupi nemovitostí. Za půjčku 34 milionů korun ručil pozemky své firmy Ray-On poblíž Ústí nad Labem, na nichž avizoval stavbu další elektrárny. Parcely měly mít podle posudku cenu 43 milionů. Jenže neměly a Šaffer to věděl.

"Musel vědět, že v době ocenění pozemků a také v době předložení žádosti o úvěr, již byla značně snížena podpora fotovoltaických elektráren spočívající v dotovaných výkupních cenách, fotovoltaické elektrárny se již prakticky nestavěly, a tedy že částka stanovená znalcem neodpovídá realitě," stojí v rozsudku, jejž Aktuálně.cz získalo.

David Šaffer (zcela vpravo) při otevření solární elektrárny s někdejším ministrem ODS Petrem Gandalovičem a radním Ústeckého kraje za ČSSD Petrem Bendlem.
David Šaffer (zcela vpravo) při otevření solární elektrárny s někdejším ministrem ODS Petrem Gandalovičem a radním Ústeckého kraje za ČSSD Petrem Bendlem. | Foto: ČTK

Z verdiktu městského soudu, jejž minulý měsíc potvrdila odvolací instance, plyne skutečná cena parcel. Šafferova firma je od obce Chabařovice na Ústecku v roce 2010 koupila za 6,7 milionu. Jejich hodnota pak v době žádosti o úvěr a útlumu podpory solární energie spadla na 338 tisíc, jak určil policií pověřený znalec při vyšetřování případu.

"Část z poskytnutého úvěru, minimálně částku 30 milionů korun, použil v rozporu s účelem úvěru," popisuje další rozměr Šafferova provinění rozsudek. Nemovitosti nikdy nekoupil, tři desítky milionů poslal dvěma dalším firmám, jež v podvodném schématu vyvádění peněz z družstva figurovaly. Z půjčky vyrovnal jen 3,6 milionu.

Už jednou trestaný byl

"Poškozené společnosti způsobil škodu 30 milionů korun," popsala mluvčí odvolací instance Kolářová, o kolik Šaffer Metropolitní spořitelní družstvo ve své trestní kauze připravil. Zfalšovaný odhad pozemků pro něj vypracoval někdejší šéf stavebního odboru magistrátu v Ústí nad Labem Vlastimil Hudeček.

Dlouholetý úředník se znaleckou praxí v oceňování nemovitostí vypracoval v kauze rozkradení družstva dvě desítky zfalšovaných posudků, díky kterým jeho klienti podvodně získávali úvěry za stovky milionů korun. Jak už redakce informovala v září 2020, Hudeček za to dostal pět let vězení.

"Už přišlo cenové rozhodnutí a ceny se pro rok 2011 sníží o padesát procent. To je 'hon na čarodějnice'. Tady podnikání končí. My sice budeme provozovat naše elektrárny dál, ale uvidíme, jak dlouho," komentoval Šaffer fotovoltaický byznys v říjnu 2011, necelé tři čtvrtě roku předtím, než předložil podvodnou žádost o úvěr.

Jak zjistila redakce, už jeden trest dostal. V roce 2018 spáchal Šaffer podle podobného modu operandi úvěrový podvod s pozemky na Litoměřicku. Přiznal se, soud mu uložil dva a půl roku vězení s podmínkou na tři a půl roku. Rozsudek padl v prosinci 2020. Škoda činila 1,2 milionu korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy