Úředník udělal z obyčejného pole za 300 tisíc parcelu za 35 milionů. Jde za mříže

Jan Horák Jan Horák
9. 9. 2020 7:14
Kauza tunelování Metropolitního spořitelního družstva se nepřímo dotkla i magistrátu v Ústí nad Labem. Na vyvádění peněz ze záložny se podílel dlouholetý vedoucí jednoho z tamějších odborů Vlastimil Hudeček. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, soud ho kvůli tomu poslal do vězení. Hudeček se navíc bude zpovídat z dalších sedmnácti obžalob. Zároveň je prvním ústeckým úředníkem, který jde do vězení.
Magistrát Ústí nad Labem, ilustrační foto.
Magistrát Ústí nad Labem, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vedle svého dvacetiletého působení na ústeckém magistrátu coby vedoucí stavebního odboru měl Vlastimil Hudeček i soukromou praxi. Působil jako znalec pro oceňování nemovitostí. V desítkách případů podnikatelům nadhodnotil cenu jejich pozemků, aby dosáhli na úvěry od Metropolitního spořitelního družstva. Nepravdivými posudky pomohl připravit záložnu o desítky milionů korun. Jeden takový nyní Hudečka dostal do vězení. Metropolitní spořitelní družstvo kvůli rizikovým úvěrům v roce 2013 zkrachovalo. 

Podnikateli Tomáši Ch. patřily pozemky u Libouchce poblíž Ústí nad Labem a u Vlašimi ve středních Čechách. Od záložny chtěl získat dva úvěry - dohromady 52 milionů korun, jako zástava měly sloužit zmíněné pozemky. Šlo o zemědělskou půdu. Vlastimil Hudeček přitom vyšel vstříc podnikatelovu přání, aby je ocenil coby budoucí stavební parcely. Jenže se změnou jejich využití se nikdy nepočítalo.

Aktuálně.cz už v květnu informovalo, že Hudeček za to dostal od Městského soudu v Praze nepravomocný trest šest let za úvěrový podvod a pokutu 500 tisíc korun. Úředník se odvolal. Deník Aktuálně.cz nyní zjistil, že Hudeček vrchní soud nepřesvědčil. Odvolací instance ho minulý týden s konečnou platností poslala za mříže.

Vrchní soud Hudečkovi jen kosmeticky upravil délku trestu, pokud by nezaplatil pokutu. Původně by se mu prodloužil o rok. "Pro případ, že by peněžitý trest nebyl ve stanovené lhůtě vykonán, byl stanoven náhradní trest odnětí svobody tří měsíců. V ostatních výrocích zůstává napadený rozsudek nezměněn. Rozsudek je pravomocný vyhlášením," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová.

Výzva k nástupu trestu

V praxi to znamená, že úředník v nejbližší době zamíří za mříže. Městský soud v Praze má nyní dvě možnosti. Může čekat na doručení pravomocného verdiktu od odvolací instance a poté Hudečkovi poslat výzvu k nástupu trestu. Smí mu ale nařídit nastoupit trest rovnou. Součástí výzvy je i určení konkrétní věznice. Pokud však bude mít káznice odpovídající režim - úředníka čeká ostraha - může si vybrat podle svého uvážení.

Anatomie úvěrového podvodu v podání Hudečka vypadala následovně. Podnikatel Tomáš Ch. mu řekl, že z jeho pozemků budou stavební parcely a ať je podle toho ocení. K tomu ovšem byla nutná změna územního plánu. Jde o závazný dokument určující způsob využitelnosti půdy, schvaluje ho místní samospráva. K jeho přepracování se ale nechystala. Úředník to nebral v úvahu a postupoval podle zadání.

1,2 miliardy korun a trest pro 19 lidí

Kampelička Metropolitního spořitelní družstvo zkrachovala roku 2013, manažeři z ní podle soudu vyvedli 1,2 miliardy korun. Loni v listopadu za to potrestal 19 lidí včetně trojice manažerů Petra Jánského, Daniela Turečka a Jana Zavřela. Podle nepravomocného rozsudku nastavili proces poskytování podnikatelských úvěrů tak, aby hodnocení žadatelů bylo jen formální. K penězům se proto dostávaly tzv. ready-made firmy bez historie. Většina poskytnutých peněz měla skončit v Hongkongu
Zmíněnému systému odpovídají i kauzy, v nichž je potrestaný a obžalovaný exšéf ústeckého stavebního odboru Vlastimil Hudeček. Shoduje se i to, že napsal posudky podnikatelům, jejichž firmy byly ve skutečnosti jen skořápkami bez reálné činnosti.

"Vycházel účelově a nekriticky z informace od objednatele posudku, že změna územně plánovací dokumentace je ve fázi zpracování, a nezajistil si žádné podklady k ověření tohoto tvrzení, (…) nezkoumal skutečnou využitelnost pozemků ve spolupráci s obecním úřadem a obvyklou cenu stanovil částkou 35 075 800 Kč, když hodnota nemovitostí činila 286 000 Kč, tedy obvyklou cenu nemovitostí nadhodnotil 122x," stojí k Hudečkovi v rozsudku, jejž Aktuálně.cz získalo a vrchní soud ho potvrdil.

Tomáš Ch. díky úředníkovu dobrozdání úvěr získal. Podle žádosti měl peníze využít pro podnikatelský rozvoj pozemků, jenže místo toho je převedl do firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou Vrchovina - zemědělská obchodní. Úvěr nesplatil. Kvůli podvodu čeká podnikatele pětileté vězení, musí také zaplatit pokutu jeden milion korun.

Hudeček a 18 trestních kauz

Hudeček postupoval stejně i v dalším případě, v němž zatím zazněl nepravomocný verdikt. Podnikatel Viktor Ch. usiloval u Metropolitního spořitelního družstva o úvěr 22,4 milionu korun. Scénář byl totožný: bezcenné pozemky, vymyšlený příslib jejich změny na stavební parcely a posudek požadované hodnoty. Za tento delikt dostal Hudeček pět let vězení, odvolání v tomto případě ještě běží.

"Byť si je městský soud vědom zásady presumpce neviny, nemohl v této souvislosti přehlédnout, že obžalovaný Hudeček je v současné době trestně stíhán v desítkách případů pro obdobnou trestnou činnost, která vykazuje stejný modus operandi, blízkou časovou souvislost, téměř identičnost znaleckých posudků," uvádí zmíněný verdikt, jejž soud vynesl letos v lednu.

Když Aktuálně.cz na úředníkovy podvody počátkem května upozornilo, u Městského soudu v Praze šlo za jeho jménem jedenáct obžalob. Všechny se podle informací Aktuálně.cz týkají tunelování Metropolitního spořitelního družstva. Mezitím jejich počet narostl. "Jméno pana obviněného prochází u našeho soudu celkem osmnácti spisovými značkami," sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Jak Hudeček smýšlí o svých kauzách, není jasné. Aktuálně.cz se ho nyní zastihnout nepodařilo. V květnu však působil jistě. "Věřím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí," řekl tehdy. Stavební odbor na ústeckém magistrátu vedl od roku 1997 do konce letošního srpna. Od září platí reorganizace magistrátu, Hudečkův odbor se spojil s dalším a vznikl odbor územního plánování a stavebního řádu. Kvůli tomu přišel o místo. "Již není zaměstnancem magistrátu," potvrdila mluvčí města Romana Macová.

 

Právě se děje

před 35 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy