Temelín - Malá obec Ústí mezi Humpolcem a Jihlavou leží od Temelína asi sto kilometrů a elektrárenské chladící věže jsou skutečně v nedohlednu. Přesto Temelín tuto ves na Vysočině výrazně poznamená.
Obec totiž leží na trase nového plánovaného vedení vysokého napětí pro nové dva temelínské bloky, které spojí rozvodny Kočín u Temelína s Mírovkou nedaleko Havlíčkova Brodu.
"Bránili jsme se větrným elektrárnám, aby nám nehyzdily krajinu, a teď tady máme mít tohle," postěžoval si Josef Paťha, starosta dvousethlavého Ústí. "Je to tady taková malebná krajina," dodal.
Obec Ústí v tom není sama. Temelínské dráty na své trase dlouhé 120 kilometrů protnou (nebo se aspoň výrazně přiblíží) katastrům 93 měst a vesnic jižních Čech a Českomoravské vysočiny.
Dráty okolo chatové osady
Některé radnice se s tím nechtějí smířit. Včetně té v Ústí na Jihlavsku. Vedení na více než čtyřicetimetrových stožárech se má vést jen kousek vedle tamní osady U Zajíčků a chatové osady.
"Vedení by to úplně znehodnotilo," řekl Aktuálně.cz Paťha, podle něhož by ideálním řešením bylo, kdyby dráty vedly úplně mimo katastr jejich obce.
O dalším postupu ovšem teprve bude jednat místní zastupitelstvo, které pak podá své vyjádření k právě probíhajícímu hodnocení vlivu nového vedení na životní prostředí (EIA).
Kraji Vysočina vedení nevadí
Z dokumentace EIA vyplývá, že s trasou vedení nesouhlasí například ani obec Lípa u Havlíčkova Brodu, a to "z důvodu narušování krajinného rázu, znehodnocení pozemků a snížení možností obhospodařování pozemků".
Skalici, obci mezi Táborem a Soběslaví zase vadí, že dráty na vysokých stožárech mají vést přes parcely, kde se počítá se stavbou nových rodinných domů.
Naopak Kraj Vysočina s novými vysokými stožáry se silnými dráty, které mnohde protnou velmi zachovanou krajinu, nemá problém. "Kraj Vysočina nemá připomínky," uvádí se v dokumentaci EIA, podle níž má temelínské vedení na několika místech značný dopad na ráz krajiny.
Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla připomněl, že Vysočina zamítá jednu větrnou elektrárnu za druhou, protože se obává narušení krajinného rázu, ale nové vedení vysokého napětí ji nevadí.
Sequens upozornil, že mnozí majitelé pozemků stále ani nevědí, že právě přes jejich pozemek povedou dráty z Temelína. A pokud s nimi nebudou souhlasit, může státní ČEPS jejich parcely vyvlastnit.
Trasu pro dráty namalovali už v 80. letech
Nové vedení postaví správce distribuční soustavy ČEPS a podle aktuálních propočtů vyjde na 12 miliard korun, které by se pak měly promítnout do ceny elektřiny.
Mluvčí Jana Jabůrková uvedla, že trasa vedení byla připravena už v 80. letech, když se projektoval Temelín, takže obce o ní vědí. "Musíme se tohoto koridoru držet," řekla Aktuálně.cz Jabůrkova, podle níž je zóna široká asi 600 metrů.
Dodala, že ČEPS jedná se všemi obcemi, které mají s trasou nějaký problém. "Snažíme se s obcemi dohodnout na kompromisech. Naším cílem není nikoho omezovat," poznamenala Jabůrková. Uvedla, že plánované vedení bude součástí evropské přenosové soustavy.
Okolo Kámene dráty jinudy
Změnu trasy už si vyjednala například obec Kámen mezi Táborem a Pelhřimovem. Původně měly dráty obejít ves z jihu, podle nové dohody povedou severní trasou, stejně jako plánovaný obchvat.
"Jinak by nás silniční obchvat a vedení z Temelína vzaly do kleští," řekl Aktuálně.cz Dalibor Jaroš, starosta Kámene. Upozornil, že na jihu má jeho obec připraveny rozvojové plochy.
"Byli jsme razantně proti, aby vedení vedlo tudy. V tuto chvíli to ale vypadá, že nám vyhověli," dodal starosta Jaroš, podle něhož by se dráty vysokého napětí měly co nejvíce přimknout k obchvatu, aby schovaly za horizont.