Nový Temelín a věčná pára na obzoru. Jak se s ní žije?

Nový Temelín a věčná pára na obzoru. Jak se s ní žije?
"Celková viditelnost elektrárny dosahuje několika tisíc čtverečních kilometrů," uvádí samotná společnost ČEZ. Ovce se nad pastvou výhledem příliš nekochají. Takovýto krajinný ráz je v České republice opravdu ojedinělý.
Jeden ze zastupitelů obce Litoradlice, rodák a patriot, z elektrárny za kopcem nijak nadšený není. Nikdo se ho při její stavbě na nic neptal. Kraj považuje za svou domovinu a neměnil by. Domek zdědil po svých rodičích a ti zase po svých předcích. Jeho potomci jsou ale první, kteří tady bydlet nechtějí. Pára z temelínských věží je na obzoru za každého počasí už přes dvacet let.
Chladicí potrubí vede jen pár metrů od jeho domu. Pás netajícího sněhu naznačuje, kudy pod zemí proudí voda do chladicích systémů elektrárny.
V samotné obci Temelín se ale najdou i takoví, kteří mají z elektrárny bezprostřední užitek. Majitel restaurace na návsi si pochvaluje dotace, z kterých mohl svoji hospodu pohodlně rekonstruovat. ČEZ přispěl na vybavení interiéru...
Foto: Jan Langer
Jan Langer
14. 3. 2010 9:00

Jižní Čechy - Temelín se bude rozšiřovat o dva nové reaktory a čtyři další chladicí věže. Posouzení dopadu "nového" Temelína na krajinný ráz jižních Čech a životy lidí v bezprostředním okolí bude součástí obsáhlých expertních studií.

Podívejte se, jak vypadá okolí jaderné elektrárny dnes a jak s takovým sousedem místní lidé vycházejí.

 

Právě se děje

Další zprávy