Krásná Lípa - Ukázkovou příležitost dokázat, že handicapovaní lidé se dokážou bez větších problémů začlenit do většinové společnosti, měl v úterý majitel Křinického pivovaru v Krásné Lípě Jan Srb. Polovinu jeho personálu totiž tvoří handicapovaní – a právě jeho podnik si prezident Miloš Zeman vybral jako místo oběda při své návštěvě Šluknovského výběžku.
Jenže jeho handicapovaní zaměstnanci museli zůstat doma. Místo nich prezidentskou delegaci obsluhovali studenti děčínské hotelové školy. A deník Právo přinesl informaci, že přítomnost postižených si nepřál prezidentův štáb, který návštěvu připravoval. Majitel pivovaru Jan Srb to však odmítá. "Je to fáma, nevím, jak vznikla," uvedl.
Podle něj byla akce mimo běžnou otevírací dobu, kdy tam handicapovaní nebyli. Protože měla prezidentská kancelář požadavek na početnější tým, najali si jej celý z hotelové školy. Sám majitel nyní podle svých slov lituje, že tuto možnost naopak nevyužil, aby ukázal, že není třeba handicapované vyčleňovat, jak to před dvěma týdny uvedl sám Zeman. "Nenapadlo nás to. Ten kontext jeho výroků jsme si dohromady nedali," přiznává v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Aktuálně.cz: Vy zaměstnáváte handicapované, ale ti při jeho včerejší návštěvě nemohli obsluhovat prezidenta Zemana. Proč?
Jan Srb: My ten tým máme relativně malý a zajistit tu návštěvu s naším týmem nebylo možné. Nyní koluje na internetu, že si prezidentská kancelář vyžádala, aby je neobsluhovali handicapovaní, to je nesmysl. Bylo to mimo otevírací dobu a to nebylo možné zajistit naším týmem.
A.cz: Nebylo možné jen ten váš tým posílit?
Ta škola má už nastavený nějaký režim, její tým je sehraný, nebylo možné jej míchat s naším.
A.cz: Prezidentská kancelář tedy vyloženě neřekla, že je nechce?
Žádný takový požadavek nezazněl. A podle mého názoru v prezidentské kanceláři ani nevěděli, že se v našem případě jedná o sociální podnik.
A.cz: A kdyby tento požadavek zazněl?
Asi bychom ho neakceptovali, pochopitelně. Naši handicapovaní pracovníci jsou součástí týmu a my s jejich prací jsme spokojeni. Řešili jsme jen, jak to technicky zajistit, abychom na place měli pro tuto skupinu dostatek číšníků.
A.cz: Ale jeden z vašich zaměstnanců říkal, že by rád obsluhoval, ale nemohl.
Bylo to mimo otevírací dobu a ti handicapovaní tam v té době vůbec nejsou. Nastupují ve čtyři a toto v půl čtvrté končilo. Akorát se vystřídaly týmy a pak nastoupil ten náš. Šlo o akci, která měla specifické požadavky, takže jsme to museli zajistit přes školu. Ale nebyl tam žádný zákaz. Pokud jsme to chtěli zajistit, museli jsme prostě najmout dvacet lidí ve škole. Jak říkám, bylo to mimo otevírací dobu.
A.cz: Jak jste se k návštěvě prezidenta dostali?
Oslovil nás starosta města. Že prezident navštíví Krásnou Lípu a bude tam obědvat a že jedno z těch možných míst byl i náš pivovar. Z jejich kanceláře to pak jeli obhlédnout a náš pivovar si vybrali.
A.cz: Co jste museli splnit?
Mělo přijet 25 lidí. Navrhli jsme jídelníček, byl základní požadavek z hradní kanceláře, že jeden číšník obsluhuje dva lidi. Takže jsme se samozřejmě museli dohodnout se Střední hotelovou školou v Děčíně.
A.cz: Je skupina 25 lidí nějak výjimečná, že by byl problém obsloužit ji vašimi zaměstnanci?
To jsme schopni pokrýt. Jednalo se ale o mimořádnou akci v tom, že byly větší požadavky na servis a kontrolu. Ale jinak má restaurace kapacitu 70 míst, takže za normálních okolností by to nebyl problém.
A.cz: Určitě jste zaznamenal výroky prezidenta Zemana před 14 dny o tom, že by se neměli handicapovaní vzdělávat spolu s běžnými žáky…
Určitě.
A.cz: A co o nich soudíte?
To už je snad jasné, že to jsou výroky, které patří někam do historie, že je toto překonané. Ten trend je dnes úplně jiný, a i proto spolupracujeme s agenturou Pondělí, která se snaží o začleňování těch handicapovaných. Máme s tím dobrou zkušenost a fluktuace v našem týmu je minimální a zkušenost je dobrá.
A.cz: A nepřemýšleli jste tedy, že když k vám Zeman jede na návštěvu, že mu ukážete, že jsou handicapovaní schopni se plně začlenit?
To nás vpravdě nenapadlo, nespojili jsme si to. Když už nás o to požádal starosta, řešili jsme to profesionálně, aby to nebyla ostuda. Ten kontext jeho výroků jsme si dohromady nedali. Ale opakuji, pokud by ten požadavek, že nemají obsluhovat, zazněl, měli bychom s tím problém.
A.cz: Jaký problém? Odmítli byste to?
Pravděpodobně.
A.cz: A byl nějaký jiný neobvyklý požadavek?
Chtěli kuřácký podnik. To byl jediný ústupek, který jsme udělali. Ty ostatní požadavky na bezpečnost a hygienu byly standardní.
A.cz: Nyní ale máte z ostudy kabát…
Já myslím, že ne. Jen se tady rozběhla fáma, ale ten požadavek opravdu nezazněl.
A.cz: Stěžují si někdy zákazníci na vaši obsluhu?
Já myslím, že se to lepší. Víceméně to funguje dobře.
A.cz: Staly se případy, že by lidi řekli: Já nechci, aby mě obsluhovali postižení?
Ne, to se nám nestalo. Samozřejmě si lidi občas na obsluhu stěžují, musíme to řešit, ale ne že by si někdo stěžoval, že jsou handicapovaní.
A.cz: Na co si tedy stěžují? Že jsou pomalí?
No jeden z těch číšníků je částečně mentálně handicapovaný, takže na tom place občas vzniká chaos, ale v zásadě to funguje dobře.
A.cz: Neuvažovali jste jejich počet snížit, či naopak rozšířit?
Snížit určitě ne. Spolupracujeme s agenturou Pondělí, která těmto lidem pomáhá se začlenit do pracovního procesu, a spolupráce probíhá výborně. Místa se snažíme obsazovat přes tuto agenturu. Nyní domlouváme rozšíření spolupráce s tím, že handicapovaní nám budou vyrábět i nějaké věci. Máme apartmány, takže nám budou dělat třeba i nějaká mejdlíčka a pochutiny k pivu, snažíme se rozšiřovat.
A.cz: Vy jste na rekonstrukci vašeho pivovaru dostali dotaci z evropských fondů pět milionů korun v programu na sociální integraci. A zavázali jste se, že polovička zaměstnanců bude handicapovaných.
Ano, byla to jedna z těch podmínek dotace. Ale ta spolupráce funguje docela dobře.