Postižení neobsluhovali Zemana. Hrad popřel, že to nakázal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2015 16:12
Tělesně postižení zaměstnanci pivovaru kvůli opatření Hradu demonstrovali, Zeman jim vysvětloval svůj výrok o postižených.
Prezident Miloš Zeman se svojí manželkou Ivanou.
Prezident Miloš Zeman se svojí manželkou Ivanou. | Foto: Ludvík Hradilek

Krásná Lípa - Pracovníci Hradu podle deníku Právo zakázali, aby prezidenta Miloše Zemana při úterním obědě v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě obsluhovali handicapovaní, kteří v podniku pracují. Mohli prý pouze uklízet.

Pražský hrad ale odmítá, že by si vyžádal výměnu personálu, a článek označuje za lživý. "Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Naopak, při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh osobně konzultován právě i se zmíněnou handicapovanou paní," reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

O požadavku prezidentova týmu řekl Právu majitel pivovaru a restaurace Jan Srb. "Část našeho personálu jsou handicapovaní a na obsluhu prezidenta jsme z prezidentské kanceláře dostali nějaké požadavky a ty jsme museli splnit. Nebyli jsme s to zvládnout to vlastními silami, takže jsme se museli domluvit s hotelovou školou, která nám poskytla studenty, kteří obsluhovali," uvedl.

Výpravu složenou z 22 hostů tak nakonec obsluhovalo při zhruba dvouhodinovém obědě 11 obsluhujících učňů z děčínské školy. Majitel podniku si proto najal zcela nový personál, jeho handicapovaní zaměstnanci byli povoláni až na úklid.

"Do práce půjdeme, až pan prezident odjede. Chápu, že mě nechtějí, že nejsem vyučen. Ale lidi tady si nás hrozně chválí, pracuji tam už rok a půl, od začátku, kdy otevřeli. Hosté i šéfové jsou s naší prací spokojeni. I s mojí kamarádkou, která nemá ruku. Mě mrzí, že nemůžu dát panu prezidentovi pivo a říct, že je domácí a kvalitní, tak jak to dělám vždycky," svěřil se Právu handicapovaný zaměstnanec pivovaru Miroslav Čonda.

Podle provozního Křinického pivovaru Romana Kadlece měl Čonda v daný den volno. Čonda následně v České televizi za hlavní důvod, proč nemohl Zemana obsluhovat, označil to, že není v oboru vyučen.

Kadlec ČTK řekl, že z prezidentské kanceláře ani od nikoho jiného nezazněl žádný požadavek na to, aby mezi obsluhou nebyli handicapovaní. "Servírce bez ruky jsem to nabídl, ale ona sama odmítla s tím, že pana prezidenta nepůjde obsluhovat," zdůraznil Kadlec.

"Obsluha takové návštěvy je přeci jen už velice složitá, proto jsme se obrátili na hotelovou školu," uvedl provozní. Zopakoval, že ze strany prezidentova doprovodu ani samotného prezidenta, ani kraje nezazněla žádná zmínka o handicapovaných. Křinický pivovar v Krásné Lípě vznikl za podpory Evropské unie a zaměstnává několik handicapovaných.

Požadavek nezazněl

Podobně jako Kadlec se vyjádřil i Srb. Kauzu označil za "jednu velkou novinářskou kachnu", podobné nepravdivé informace podle něj v okolí kolovaly již několik dnů. Žádný požadavek na vyloučení handicapovaných z obsluhy podle Srba nezazněl, Hrad prý neměl žádné požadavky ani na jejich vyučení. Popřel, že by Čonda dostal na úterý volno. Zeman podle něj navštívil pivovar mimo otevírací dobu, Čonda proto nastoupil na svou normální službu v odpoledních hodinách.

Srb připustil, že si při rozhodování o zajištění jiné obsluhy dostatečně neuvědomili kontext s nedávným Zemanovým výrokem o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí. Toto Zemanovo vyjádření označil za nešťastné. "Tím naším fungováním jdeme vlastně proti těmto názorům, snažíme se ty lidi do normálního pracovního života zapojovat," řekl Srb.

Protest kvůli výrokům

Proti výrokům prezidenta Miloše Zemana o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí v úterý protestovaly během jeho návštěvy v Krásné Lípě na Děčínsku asi tři desítky postižených ze Šluknovského výběžku. S hlavou státu chtěli o výrocích, které pronesl před třemi týdny, diskutovat. Zeman jim při příjezdu na jednání s podnikateli do místního pivovaru jen zamával. Při odjezdu se ale u nich zastavil a hovořil s nimi.

"Jsou děti, které stačí tempu běžného vyučování, a jsou děti, které tomuto tempu nestačí. Problém je, co se stane s dětmi, které nestačí tempu vyučování. A já říkám, je to můj názor, že budou nešťastné, protože ostatní děti se jim budou posmívat a budou je šikanovat," řekl protestujícím prezident.

Doplnil, že jediný smysl jeho nedávného vyjádření o společném vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí byl v tom, že v takzvaných praktických třídách je polovina dětí na rozdíl od běžných tříd, takže dětem v praktických třídách se mohou učitelé více věnovat a mohou je lépe vést.

Prezident mluvil o inkluzi při návštěvě Pardubického kraje v polovině ledna. "Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí a jsem proti ní," řekl tehdy Zeman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy