Praha - Dvouměsíční studium, během něhož získal podnikatel Jan Harangozzo titul Mgr., se stalo jedním z nejznámějších symbolů aféry na plzeňské Západočeské univerzitě, která ukázala, jak jednoduše se v Česku prominentní studenti dostávali k vysokoškolskému diplomu.
Jedenáct let poté, co se Harangozzo magistrem stal, Nejvyšší správní soud popsal, jaké pochybnosti udělení diplomu provázely. Podle rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici, je předsedkyně senátu Lenka Kaniová přesvědčena, že podnikatel nejspíše nesplnil podmínky pro to, aby mu mohla univerzita diplom předat.
Oproti plzeňskému krajskému soudu soudkyně uvedla, že je možné Harangozzovi titul odebrat, a to v případě, kdy se potvrdí, že nesložil některý ze zápočtů nebo zkoušek.
O tom, zda bude moci být podnikateli diplom zrušen, má po verdiktu Kaniové rozhodnout Krajský soud v Plzni. "Pokud by v dalším řízení bylo zjištěno, že nevykonal předepsané studijní povinnosti, jednalo by se právě o takový případ, kdy se jeho státní závěrečná zkouška vůbec neměla konat a kdy, i pokud se konala, mu neměl být vysokoškolský diplom vydán," uvedla Kaniová. O odebrání titulu by se podle soudu mohlo poté rozhodovat podle správního řadu.
Podpisy u zkoušky byly podle univerzity padělány
U Harangozza však termíny k tomu, aby mu mohl být titul odebrán, již uplynuly. "Pokud bychom přistoupili na pozici, kdy můžeme tento typ dokladu či osvědčení kdykoliv zrušit, prolomíme tím jedno zásadní tabu správního práva a to princip právní jistoty," řekl advokát Radek Ondruš, který Harangozza zastupuje.
Pokud by k tomu došlo, byla by podle advokáta ohrožena řada studentů. "Rušit vysokoškolské diplomy by pak bylo možno z těchto důvodů kdykoliv do minulosti i v případě mrtvých absolventů u nichž by se někomu znelíbil jejich titul na náhrobku a prokázal by, že diplom získali protiprávně," dodal Ondruš.
Komu Západočeská univerzita v Plzni odebrala ve 2011 titul?
- Luděk Hosman (soud mu již diplom vrátil, univerzita podala proti verdiktu kasační stížnost, tu ale Nejvyšší správní soud zamítl)
- Ivan Tomažič
- Barbora Havlová
- Michal Mrázek
- Jan Harangozzo (univerzita podala kasační stížnost a nyní jí Nejvyšší správní soud vyhověl, případem se bude znovu zabývat krajský soud)
- Monika Mrázková
- Alice Janečková
- Petr Matuška
- Zdeněk Ertl (podal proti verdiktu krajského soudu kasační stížnost)
- Ladislava Cirhan
Vedení univerzity zatím nechce jednoznačně říct, zda Harangozzo získal magisterský diplom v rozporu se zákonem. "Do doby než krajský soud rozhodne, nelze říci, zda byl titul získán neoprávněně," podotkla Kateřina Modrá z oddělení vnějších vztahů plzeňské univerzity.
Západočeská univerzita v kasační stížnosti uvedla, že podnikatel se stal magistrem za dva měsíce a dva dny. Ondruš argumentuje tím, že jeho klient v Plzni složil jen státnice. A předtím studoval na Univerzitě Komenského v Bratislavě.
Podle soudkyně Kaniové ani v dodatku, který předložil sám Harangozzo, nejsou záznamy o tom, že by splnil všechny povinnosti během pětiletého studia. Univerzita doplnila, že mohly být padělané podpisy členů komise nejméně u jedné státní zkoušky, kterou měl podnikatel složit. V univerzitní knihovně navíc chybí jeho diplomová práce. V protokolu není uveden ani vedoucí práce, ani oponent.
V dalším případě univerzita neuspěla
Vysoká škola naopak neuspěla v případě bývalého ředitele městské policie Luďka Hosmana. Ten podle několik dní starého rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nepřijde o titul Bc., i když v bakalářské práci měl opsané celé pasáže z práce svého kolegy.
Proto, aby mohl Hosman o diplom přijít, musel by ho podle Nejvyšší správního soudu dostat v rozporu se zákonem. "Tedy za situace, kdy nebyly splněny podmínky pro jeho vydání. V daném případě dospěl k závěru, že neexistence podmínek pro vydání diplomu prokázána nebyla," řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.
Hosman je jedním z dvanácti lidí, kterým se Západočeská univerzita v Plzni před několika roky snažila titul odebrat. Na seznamu byly mimo jiné i děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka.