Aktér plzeňské aféry opsal kolegovu bakalářskou práci, o titul nepřijde. Škola u soudu neuspěla

Radek Nohl Radek Nohl
18. 6. 2016 12:16
Bývalý šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman o titul z plzeňské univerzity nepřijde. Verdikt krajského soudu nyní potvrdil Nejvyšší správní soud. Vysoká škola chtěla Hosmanovi titul Bc. vzít, jelikož v bakalářské práci měl opsané celé pasáže z práce svého kolegy. Naopak v případě šéfa Sdružení sportovních svazů Zdeňka Ertla krajský soud rozhodl, že žalobu podal pozdě. Ertl již podal proti verdiktu kasační stížnost.
Západočeská univerzita u Nejvyššího správního soudu neuspěla.
Západočeská univerzita u Nejvyššího správního soudu neuspěla. | Foto: ČTK

Praha - Aféra na plzeňských právech má pro tehdejší vedení univerzity nepříjemnou dohru. Jeden z aktérů, bývalý šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman, kterému chtěli titul Bc. vzít, o něj definitivně nepřijde.

Nejvyšší správní soud, jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, zamítl kasační stížnost, kterou proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni vysoká škola podala. "Nejvyšší správní soud kasační stížnost univerzity zamítl, ovšem s právní argumentací krajského soudu se ztotožnil pouze částečně," uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Hosmanův advokát Radek Ondruš ani vedení školy zatím písemné znění rozsudku nemají k dispozici. "Rozhodnutí jsme nedostali, až přijde, tak se jím budeme zabývat," uvedla mluvčí Západočeské univerzity Kamila Kolářová.

Hosman je jedním z dvanácti lidí, kterým se Západočeská univerzita v Plzni před několika roky snažila titul odebrat. Na seznamu byli mimo jiné i děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka nebo podnikatel Jan Harangozzo. Třeba Hosmanovi chtěli vzít titul Bc., jelikož v bakalářské práci měl opsané celé pasáže z práce svého kolegy. Poté, co aféra vypukla, navíc odešel z postu šéfa plzeňských strážníků.

Jenže nyní Nejvyšší správní soud potvrdil to, co již loni v létě řekl Krajský soud v Plzni: titul mu vzít nelze. Tehdy ve svém rozhodnutí plzeňský soudce Václav Roučka konstatoval, že Hosman udělal to, co po něm chce zákon: složil závěrečnou zkoušku a obhájil svou bakalářskou práci.

"Podle zákona o vysokých školách má stále právo jak na diplom, tak na dodatek k němu. Vykonal přece to, co po něm zákon požaduje k jejich získání. Pak ovšem není prostor pro jakékoliv rušení," uvedl Roučka. Jinak řečeno, pokud by Hosmanovi chtěla univerzita vysokoškolský diplom vzít, musela by nejdříve zneplatnit státní závěrečnou zkoušku a obhajobu práce. To ale její vedení neudělalo.

Komu Západočeská univerzita v Plzni odebrala ve 2011 titul?
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Komu Západočeská univerzita v Plzni odebrala ve 2011 titul?

  • Luděk Hosman (soud mu již diplom vrátil, univerzita podala proti verdiktu kasační stížnost, tu ale Nejvyšší správní soud zamítl)
  • Ivan Tomažič
  • Barbora Havlová
  • Michal Mrázek
  • Jan Harangozzo (univerzita podala kasační stížnost a nyní jí Nejvyšší správní soud vyhověl, případem se bude znovu zabývat krajský soud)
  • Monika Mrázková
  • Alice Janečková
  • Petr Matuška
  • Zdeněk Ertl (podal proti verdiktu krajského soudu kasační stížnost)
  • Ladislava Cirhan
Zdroj: Radek Nohl

Nejvyšší správní soud ale má na odebrání titulů trochu jiný názor. Třeba oproti krajskému soudu má za to, že diplom není doklad, ale osvědčení. "Vysokoškolský diplom má povahu osvědčení, jehož vydáním vysoká škola úředně potvrzuje skutečnost, že osoba, které je diplom vydán, absolvovala konkrétní studijní program a získala příslušný akademický titul. Diplom proto lze zrušit postupem podle správního řádu," řekla Dostálová.

Proto, aby mohl Hosman o diplom přijít, musel by ho podle Nejvyšší správního soudu dostat v rozporu se zákonem. "Tedy za situace, kdy nebyly splněny podmínky pro jeho vydání. V daném případě dospěl k závěru, že neexistence podmínek pro vydání diplomu prokázána nebyla," doplnila Dostálová.

Žalobu podal pozdě, řekl soud

Naopak v případě šéfa Sdružení sportovních svazů Zdeňka Ertla krajský soud před několika dny rozhodl, že žalobu podal pozdě, a nestihl tak dodržet dvouměsíční termín platící od momentu, kdy mu rozhodnutí o odebrání titulu předalo vedení Západočeské univerzity. Ertl se ale nevzdává. "Podal jsem proti tomu kasační stížnost," řekl.

Deníku Aktuálně.cz vysvětlil, že žalobu podal až poté, co se obrátil na ministerstvo školství, když dostal rozhodnutí vysoké školy. "Odpověděli mi téměř po dvou měsících," uvedl Ertl s tím, že mu ministerstvo školství stejně jen doporučilo, aby se obrátil na soud. "To jsem také udělal, podle soudu to ale už bylo pozdě," dodal. 

Stejně jako v případě Hosmana rozhodl krajský soud loni v létě také o podnikateli Janu Harangozzovi. Ten podle vedení plzeňské univerzity získal titul magistra za dva měsíce a dva týdny, běžná doba je přitom pět let. Advokát Radek Ondruš, který zastupoval Harangozza, u soudu argumentoval tím, že jeho klient studoval vysokou školu v Praze a v Plzni složil jen státnice. I v této kauze podala univerzita kasační stížnost. O ní ale zatím Nejvyšší správní soud nerozhodl.

Studenti se potřebují dostat k podstatě látky, v knížkách si ji musíte domýšlet, tvrdí autor webu Ekospace David Šetek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy