Olympionici prohráli spor o doménu. Fanoušci místo českého týmu dál najdou moravská vína

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 2. 2017 5:30
Olympijský výbor usiloval o doménu Czechteam.cz, kterou má už od roku 2002 zaregistrovanou pražský podnikatel Richard Králík. Ačkoli výbor poukazoval na to, že má uvedený název zaregistrován jako ochrannou známku, Městský soud v Praze doménu ponechal Králíkovi. Označení Czech Team je podle soudu totiž natolik obecné, že si je samotné nelze nárokovat. A olympijský výbor je má zaregistrované pouze jako logo s olympijskými kruhy.
Logo Czech Team, které má zaregistrované Český olympijský výbor.
Logo Czech Team, které má zaregistrované Český olympijský výbor. | Foto: Český olympijský tým

Praha – Před necelými dvěma lety se Český olympijský výbor rozhodl, že rozšíří svoje aktivity na síti. A že kromě stávající domény www.olympic.cz bude používat i novou stránku www.czechteam.cz. Sousloví Czech Team je totiž oficiálním názvem českého olympijského týmu a v logu s olympijskými kruhy je má i zaregistrováno jako ochrannou známku.

"V době příprav na olympiádu v Riu jsme se rozhodli spustit nový web s rozšířenými informacemi o českém olympijském týmu," vysvětlil mluvčí olympijského výboru Marek Brodský, podle něhož je web Olympic.cz spíše o olympijském hnutí a jeho ústřední české organizaci, zatímco oni chtěli další samostatný web pro komunikaci s fanoušky "lehčí a přístupnější formou".

Jenže olympijský výbor vzápětí zjistil, že uvedená doména není volná – již v lednu 2002 si ji zaregistroval Richard Králík z Prahy. Od zájmu o doménu ale neustoupil, a spor tak musel řešit soud. Olympijský výbor ale neuspěl. A co víc: dostalo se mu od soudu kritiky, že ve sporu o doménu postupoval nefér.

Vždyť ji skoro nepoužívá

Olympijský výbor argumentoval tím, že Králík na doménu nemá právo nejen proto, že uvedené sousloví má jako ochrannou známku zaregistrováno u Úřadu průmyslového vlastnictví právě výbor, ale také proto, že ji Králík prakticky nevyužíval. Návštěvníky její pomocí většinou přesměrovával na další stránky, zejména své vlastní. A až poté, co o doménu olympionici projevili zájem, na ní začal nabízet prodej moravských vín nebo svých nealkoholických nápojů.

Případ nejdřív dostal na stůl arbitr Petr Hostaš, jehož jmenovalo sdružení CZ.NIC, které spravuje českou doménu .cz. A Hostaš doménu Czechteam.cz přiřkl olympijskému výboru. Využil k tomu fakt, že mezi odkazy, které Králík na uvedené stránce jeden čas uváděl, byla stránka firmy Alpine Pro, která je dodavatelem olympijského oblečení.

"Doménové jméno tak bylo využito způsobem, který může vést ke spojení tohoto doménového jména s Českým olympijským výborem, respektive jeho ochrannými známkami," uvedl arbitr ve svém rozhodnutí. Jenže Králík podal žalobu, kterou se ve středu zabýval soud. Ten již loni v létě převod na Český olympijský výbor předběžným opatřením zablokoval.

Třináct let se o ni nezajímali

"Přes 13 let ji neužíval, je jednoznačné, že ji koupil za spekulativním účelem," uvedla advokátka olympijského výboru Ilona Kindlová. A poukázala také na to, že někteří vinaři, jejichž produkci Králík na svoji stránku umístil, se od něj distancovali.

Králík se hájí tím, že doménu vlastní bez problému už patnáct let, kdežto olympijský výbor se o ni začal zajímat až před necelými dvěma lety. "Není možné, aby Český olympijský výbor až po třinácti letech od registrace zjistil, že je pro něj tato doména atraktivnější, a nutil jejího majitele k převodu jména," uvedla Králíkova patentová zástupkyně Zuzana Vaňková.  

Poukázala na to, že když podnikatel nabídku na prodej domény neakceptoval, začal olympijský výbor zvyšovat tlak – například objíždět Králíkovy obchodní partnery, jejichž vína na svých stránkách nabízel. A upozorňovat je, že zneužívají ochrannou známku, protože bylo u kolekce vína uvedeno, že se jedná o edici Czechteam. Sám Králík to označil za vyhrožování, kterého se někteří jeho dodavatelé zalekli.

Soud: Je to příliš obecné spojení

Soud ve středu rozhodl po ani ne dvouhodinovém jednání, v němž se postavil zcela na stranu Králíka. Podle soudkyně Heleny Nebesařové je sousloví Czech Team tak obecné, že na jeho samotné používání nelze získat žádné právo. A pokud je má zaregistrované Český olympijský výbor, tak pouze v grafické podobě spolu s olympijskými kruhy.

"Nemáme ani prokázáno, že by se jednalo o spekulativní využívání. Není prokázáno, že by ji (Králík) sám komukoliv nabízel," uvedla Nebesařová. 

Podle ní není ani možné nutit majitele domény k tomu, aby ji aktivně využíval – například víc než jen k přesměrovávání na jiné stránky. "To přesměrovávání je naprosto běžný případ, na něm nic závadného není," dodala. Sama se naopak podivila postupu Českého olympijského výboru, který objížděl Králíkovy klienty. "Nezachoval se korektně, pokud oslovoval jeho obchodní partnery a narušoval jeho podnikání," dodala.

Nutno dodat, že olympijský výbor bez nové domény s klíčovým spojením czechteam nezůstal. Ještě před olympiádou v Riu si ji zaregistroval, ovšem s koncovkou .info.

Sbírám baňky

Spory o doménová jména nejsou výjimečné. Jen je velmi obtížné se o nich dozvědět, pokud je nezveřejní sami účastníci sporu. Sdružení CZ.NIC totiž o konkrétních případech neinformuje. Arbitrážní rozhodnutí sice zveřejňuje, ale jsou tak důkladně anonymizovaná, že je takřka nemožné zjistit, kdo a o co vedl spor. Jen zlomek případů se pak dostane před soud.

Jedním z posledních byl spor o doménu Sberbank.cz. V srpnu 2011, těsně před vstupem stejnojmenné ruské banky do Česka, si podnikatel Pavel Juránek založil firmu Sběr baňk a zaregistroval i internetovou doménu s jejím jménem.

Baňky ale nesbíral: na webové stránce umístil pouze reklamní odkazy na jiné weby a upozornění „Obsah stránky se připravuje. Již brzy bude spuštěn!“. Banka se proto obrátila na rozhodčí soud, který v březnu 2014 rozhodl, že se Juránek dopustil nekalé soutěže.

"Užívání doménového jména Sberbank.cz je v rozporu s dobrými mravy," uvedl rozhodce Aleš Chamrád. A přikázal, aby Juránkova firma doménu bezplatně převedla na Sberbank.

 

Právě se děje

Další zprávy