Reklama udělala z Krakonoše vilného starce, tvrdí autoři večerníčku. Odškodné zatím nedostanou

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 5. 2017 14:17
Šest set tisíc korun přiřkl Městský soud v Praze loni v květnu autorům slavného večerníčku Krkonošské pohádky. Souhlasil totiž s jejich tvrzením, že telefonní operátor Vodafone ve své reklamě, v níž použil postavu Krakonoše z jejich večerníčku, dílo zesměšnil, a porušil tak jejich práva. A to například tím, že z Krakonoše udělal vilného staříka, spěchajícího do kadibudky. Jenže Vrchní soud v Praze nyní případ vrátil k novému rozhodnutí. Podle něj se musí zabývat lépe tím, kdo má na večerníček a postavu Krakonoše autorská a kdo majetková práva. Výrobcem dvacetidílné řady byla totiž Česká televize, která má i práva na její distribuci.
Karel Heřmánek coby Krakonoš v reklamě Vodafone, kterou nyní řeší soudy.
Karel Heřmánek coby Krakonoš v reklamě Vodafone, kterou nyní řeší soudy. | Foto: Vodafone

Praha - Předvánoční reklamní kampaň Vodafone koncem roku 2013 musel zaznamenat snad každý: reklamní agentura McCann-Ericson Prague v ní totiž využila motivy známého českého seriálu Návštěvníci a večerníčku Krkonošské pohádky.

Zatímco s autory prvního si tvůrci reklamy vyřešili autorská práva, u druhého již ne. A autorské trio večerníčku - režisérka Věra Jordánová, scenáristka Božena Šimková a dcera výtvarníka Vladimíra Dvořáka - se vyzněním reklamy cítilo uraženo. A to natolik, že podalo žalobu k soudu, v němž po operátorovi chtělo odškodné 600 tisíc korun. Ale překvapivě ne pro porušování autorských práv, ale pro nekalou soutěž, respektive parazitování na pověsti a zlehčování.

Autoři reklamní kampaně totiž popularitu jejich postavy využili prý nejen ke svému prospěchu, ale navíc jejich dílo zesměšnili. Trojici se nelíbila zejména pasáž, která podle nich pána Krkonoš vykresluje jako vilného starce. Skupina Návštěvníků v čele s hercem Josefem Dvořákem totiž v uvedeném klipu navštíví Krakonoše, jehož ztělesňoval Karel Heřmánek, a ten po krátkém flirtu s mladou brunetkou se slovy "Já slyším volání přírody" běží ke kadibudce v pozadí.

Soudkyně Městského soudu v Praze Zuzana Čížková dala autorům večerníčku loni v květnu za pravdu a přiřkla jim požadovanou sumu.

"Žalovaný se, veden soutěžním záměrem, dostal do rozporu s dobrými mravy," uvedla Čížková, podle níž šlo o "vezení se" na cizích výkonech. A bez významu podle ní není, že jen několik měsíců předtím vyhrály Krkonošské pohádky divácké hlasování o nejoblíbenější večerníček.

Nejen autorská, ale i majetková práva

Proti verdiktu se ale Vodafone odvolal. Vrchní soud v Praze jeho argumenty uznal a přikázal prvoinstančnímu soudu, aby se případem znovu zabýval. V prvním kole se prý nedostatečně vypořádal s tím, komu práva na známý večerníček patří. Zatímco autorství je nezpochybnitelné, majetková práva vykonává výrobce, jímž byla Česká televize.

"Prvoinstanční soud se s tímto vůbec nevypořádal. Je na místě nejdříve vyřešit, jaká majetková práva uplatňují," uvedl předseda odvolacího senátu Roman Horáček. Podle něj v žádném případě nemůže jít pouze o nekalou soutěž, jak konstatoval městský soud v rozsudku.

"Je to specialita, týkající se vztahu autorských práv a nekalé soutěže," dodal Horáček s tím, že právě tento přesah bude muset prvoinstanční soud řešit. Ten také musí posoudit a vysvětlit, zda a o kolik se tvrzenou dehonestací snížila hodnota původního díla.

Mlha, sojka i kostým

Žalobu podala trojice spoluautorek počátkem předloňského ledna. "Dílo je primárně pohádkou pro dětského diváka a zesměšňování Krakonoše degraduje poslání a sdělení audiovizuálního díla na tu nejnižší úroveň," uvedl v žalobě jejich právník František Vyskočil.

Podle Vyskočila je zřejmé, že se autoři reklamy inspirovali dílem uvedené trojice. Svědčí o tom nejen věrná společnice sojka, která Krakonošovi sedí na rameni, ale třeba i jeho kostým či schopnost vytvářet mlhu. Krakonoš vystupuje celkem ve třech spotech, které doslova zahltily televizní vysílání. A úspěch slavily i na sociálních sítích - na YouTube měly dohromady na tři čtvrtě milionu zhlédnutí - Vodafone je stáhl až po prvoinstnančním rozsudku.

Jak telefonní operátor, tak jeho kreativní agentura trvají od počátku na tom, že se ničeho nedopustili. Podle nich je totiž Krakonoš mytická postava, ve večerníčku jen okrajová. "Mnohem podstatnější jsou Anče, Kuba, hajnej a Trautenberg," uvedla advokátka McCann-Ericson Karla Chlumská, podle níž není možné historickou a mytickou postavu monopolizovat.

I kdyby to byl on, parodie je možná

Navíc zde prý byl Krakonoš použit v nadsázce a parodii a ta je možná. Užití v reklamě prý navíc bylo naopak ve prospěch žalobkyň, neboť použitím Krakonoše v reklamě byl jejich večerníček opět připomenut a popularizován. "Může být zvýšen zájem o postavu Krakonoše, a tedy i vysílání či jiné využití večerníčku," dodala.

Režisérem spotu byl Jakub Kohák. "Autorem námětu, o čem reklama bude, je vždy reklamní agentura. Já jako režisér se k tomu dostanu, až to schválí jak agentura, tak klient," uvedl Kohák, kterému ale nepřišlo, že by reklama byla dehonestující. "Mně to přišlo zábavné, rozhodně ne dehonestující," uvedl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 3 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 4 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy