Lovci lebek chytili v Dominikánské republice Čecha, který se šest let vyhýbal nástupu do vězení

ČTK ČTK
18. 5. 2016 10:07
Dvaašedesátiletého Čecha zadržela policie v Dominikánské republice. V hledáčku policie je od roku 2010, protože se vyhýbal nástupu do vězení. Trest dostal za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, krádež a podvod. Dominikánská republika patří mezi oblíbená místa Čechů, kteří se skrývají před zákonem.
Hledaný muž se v Karibiku vyhýbal trestu. (Ilustrační foto)
Hledaný muž se v Karibiku vyhýbal trestu. (Ilustrační foto) | Foto: Profimedia.cz

Praha - Policie v Dominikánské republice zadržela ve středu 11. května Čecha, který se vyhýbal nástupu do vězení. O zadržení hledaného muže a jeho následné deportaci do Česka informovala mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská.

"Jedná se o dvaašedesátiletého Čecha, po kterém bylo vyhlášeno pátrání již v roce 2010," upřesnila Janovská. Hledaný muž se v Karibiku vyhýbal trestu za spáchání několika kriminálních skutků. "Jednalo se o trestné činy nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, krádež a podvod," uvedla mluvčí. Podle ní je muž podezřelý i z další rozsáhlé trestné činnosti.

Zásluhu na vypátrání dvaašedesátiletého Čecha mají policisté z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR. Takzvaní "lovci lebek" zadrželi od začátku letošního roku už 22 lidí, sdělila Janovská. Za celý loňský rok to podle ní bylo 47 osob.

Dominikánská republika patří mezi oblíbená místa Čechů, kteří se skrývají před zákonem. Například v říjnu 2012 zatkla tamní policie hned sedm Čechů hledaných zejména kvůli podvodům a praní špinavých peněz. Našli tam dvacítku českých podezřelých z trestné činnosti, zadržení některých ale tehdy překazil hurikán.

V Dominikánské republice pobýval také František Hajn, podezřelý z podílu na přepadení auta bezpečnostní služby na pražské Evropské třídě, při kterém v září 2002 zmizelo 154 milionů korun. Hajn byl po svém zadržení deportován do Česka, kde ho soudy v opakovaném procesu osvobodily pro nedostatek důkazů.

Ve středu zadrželi policisté v Plzni sedmatřicetiletého muže ze Slovenska. Zadržený byl na Slovensku odsouzený za těžké ublížení na zdraví.
0:49
Ve středu zadrželi policisté v Plzni sedmatřicetiletého muže ze Slovenska. Zadržený byl na Slovensku odsouzený za těžké ublížení na zdraví. | Video: PČR
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy