FBI dopadla v Praze obviněného z brutálního únosu

ČTK ČTK
9. 11. 2013 12:12
Hosejn Najerí byl zadržen ve chvíli, kdy se snažil odletět do Španělska.
Foto: Aktuálně.cz

Praha, Los Angeles - Agenti FBI zadrželi v Praze muže, který se podílel na brutálním případu únosu. Americké úřady v této souvislosti obvinily celkem čtyři lidi mimo jiné z vážného ublížení na zdraví, mučení a loupeže.

Jak uvedla mluvčí českého policejního prezidia, cizinec byl zadržen na Letišti Václava Havla a následně umístěn do policejní cely. Nyní soud čeká na zaslání extradičních materiálů z USA, aby mohl rozhodnout, zda bude muž vydán do Spojených států.

Americké úřady obvinily celkem čtyři lidi mimo jiné z vážného ublížení na zdraví, mučení a loupeže. Případ se týká loňského přepadení majitele specializované lékárny v Kalifornii, ve které se prodává marihuana pro lékařské účely. Pachatelé muže unesli a chtěli se dostat k penězům, které údajně skrýval. Dva z podezřelých byli zadrženi v pátek v kalifornském Fresnu, třetí pak o den dříve v České republice. Čtvrtý pachatel byl dopaden již loni.

K trestnému činu došlo loni na začátku října, únosci majitele lékárny odvezli z jeho domu do pouště. Mučili ho a mimo jiné mu uřízli penis, a tak se ho snažili donutit, aby jim prozradil, kde ukrývá peníze.

Muž, který měl celý útok naplánovat, Kyle Shirakawa Handley, byl dopaden již loni na konci října a od té doby je ve vazbě. Další dva podezřelé, Ryana Anthonyho Kevorkiana a Naomi Josette Kevorkianovou zadržela policie v pátek.

Ve čtvrtek byl pak v České republice dopaden i čtvrtý pachatel, Hosejn Najerí, který těsně po činu odcestoval do Íránu. Agenti FBI ho podle agentury Reuters zadrželi v Praze ve chvíli, kdy se snažil odletět do Španělska, aby tam navštívil svou rodinu.

Mluvčí českého policejního prezidia Ivana Ježková zásah potvrdila. Cizince podle ní zadrželi kriminalisté z odboru cíleného pátrání Úřadu služby kriminální policie, takzvaní lovci lebek, ve spolupráci s FBI, která Čechy požádala o spolupráci a součinnost.

"Cizinec byl umístěn do policejní cely a v rámci extradičního řízení, o kterém rozhoduje soud, bude rozhodnuto s největší pravděpodobností o jeho vydání do USA," uvedla Ježková. Jak dodala, zatčení proběhlo bez problémů. "Můžeme i říct, že cizinec byl v okamžiku zadržení velmi překvapen reakcí české policie," doplnila mluvčí.

Podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti je zadržený muž íránským státním příslušníkem. "Nyní je nutné vyčkat na zaslání extradičních materiálů z USA a na jejich základě soud rozhodne, zda je vydání přípustné a předloží věc k rozhodnutí ministryni spravedlnosti," uvedla mluvčí Štěpánka Čechová. Jak dodala, ode dne zadržení začala plynout dvouměsíční lhůta, kterou má americká strana na doručení těchto extradičních materiálů.

Všem čtyřem pachatelům hrozí v případě odsouzení až doživotní vězení.

Majitel kalifornské lékárny únos i ublížení na zdraví přežil, musel být nicméně velmi dlouho hospitalizován. Jak uvedla policie, únosci z místa činu utekli i s jeho poškozenými genitáliemi, lékaři je tak již nemohli přišít zpátky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy