Policisté zadrželi dvojici hledaných mužů ze Slovenska

ČTK ČTK
19. 11. 2013 15:00
Po otci se synem pátrali kriminalisté téměř osm let. Jsou podezřelí ze zpronevěry.
Foto: Vojtěch Marek

Olomouc - Policisté dopadli v Olomouci dvojici mužů ze Slovenska podezřelou z rozsáhlých zpronevěr. Po otci se synem pátrali slovenští kriminalisté po celé Evropě téměř osm let.

Policisté z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie je zadrželi ve čtvrtek na parkovišti před bytovým domem. V Olomouci žili pod skrytou identitou.

Jsou podezřelí, že se při dostavbě dálničního úseku a stavbě tunelu Branisko na Slovensku nezákonně obohatili o více než osm milionů eur (zhruba 217 mil.Kč). Řekla to mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Na oba muže obviněné slovenskou policií ze zpronevěry a legalizace výnosů z trestné činnosti byl vydán evropský zatýkací rozkaz před pěti lety.

"Letos v létě se ukázalo, že stopy vedou do České republiky, a proto slovenská strana požádala o spolupráci naše elitní kriminalisty z odboru pátrání. Po několikaměsíční práci se podařilo zjistit, že oba muži žijí pod změněnou identitou v Olomouci," uvedla Macalíková.

Otce a syna ve věku 59 a 34 let tzv. lovci lebek zadrželi v Olomouci na parkovišti před jedním z obytných domů. U sebe měli několik falešných dokladů s různými identitami. Zatčením byli podle Macalíkové tak překvapeni, že nekladli žádný odpor. "V České republice podle všeho pobývali několik let," doplnila mluvčí.

Dodala, že zadržení obou mužů je výsledkem mezinárodní spolupráce českých a slovenských policejních jednotek, do které se zapojili i policisté Olomouckého kraje.

Zatčeným mužům se klade za vinu, že v roce 2001 spolu s dalšími sedmi obžalovanými založili organizovanou skupinu, jejímž cílem bylo nezákonné odčerpání peněz ze společnosti Hydrostav Bratislava.

Hlavou kriminálníků byl otec

Hlavním organizátorem trestných činů má být starší ze zatčených mužů. Za pomoci kolegů ze společnosti i najatých bílých koňů prý převedl na pozměněné bankovní účty peníze za dostavbu dálničního úseku D1 Ladce - Sverepec a za stavbu tunelu Branisko.

V letošním roce zadrželi policisté z odboru pátrání v České republice již 40 hledaných. Lovci lebek se zaměřují převážně na pachatele zvlášť závažných zločinů. Na začátku listopadu například čeští kriminalisté v úzké spolupráci s agenty americké kriminální služby FBI dopadli v Praze pětatřicetiletého muže, který se podílel na brutálním únosu v USA.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy