Policisté zadrželi dvojici hledaných mužů ze Slovenska

ČTK ČTK
19. 11. 2013 15:00
Po otci se synem pátrali kriminalisté téměř osm let. Jsou podezřelí ze zpronevěry.
Foto: Vojtěch Marek

Olomouc - Policisté dopadli v Olomouci dvojici mužů ze Slovenska podezřelou z rozsáhlých zpronevěr. Po otci se synem pátrali slovenští kriminalisté po celé Evropě téměř osm let.

Policisté z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie je zadrželi ve čtvrtek na parkovišti před bytovým domem. V Olomouci žili pod skrytou identitou.

Jsou podezřelí, že se při dostavbě dálničního úseku a stavbě tunelu Branisko na Slovensku nezákonně obohatili o více než osm milionů eur (zhruba 217 mil.Kč). Řekla to mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Na oba muže obviněné slovenskou policií ze zpronevěry a legalizace výnosů z trestné činnosti byl vydán evropský zatýkací rozkaz před pěti lety.

"Letos v létě se ukázalo, že stopy vedou do České republiky, a proto slovenská strana požádala o spolupráci naše elitní kriminalisty z odboru pátrání. Po několikaměsíční práci se podařilo zjistit, že oba muži žijí pod změněnou identitou v Olomouci," uvedla Macalíková.

Otce a syna ve věku 59 a 34 let tzv. lovci lebek zadrželi v Olomouci na parkovišti před jedním z obytných domů. U sebe měli několik falešných dokladů s různými identitami. Zatčením byli podle Macalíkové tak překvapeni, že nekladli žádný odpor. "V České republice podle všeho pobývali několik let," doplnila mluvčí.

Dodala, že zadržení obou mužů je výsledkem mezinárodní spolupráce českých a slovenských policejních jednotek, do které se zapojili i policisté Olomouckého kraje.

Zatčeným mužům se klade za vinu, že v roce 2001 spolu s dalšími sedmi obžalovanými založili organizovanou skupinu, jejímž cílem bylo nezákonné odčerpání peněz ze společnosti Hydrostav Bratislava.

Hlavou kriminálníků byl otec

Hlavním organizátorem trestných činů má být starší ze zatčených mužů. Za pomoci kolegů ze společnosti i najatých bílých koňů prý převedl na pozměněné bankovní účty peníze za dostavbu dálničního úseku D1 Ladce - Sverepec a za stavbu tunelu Branisko.

V letošním roce zadrželi policisté z odboru pátrání v České republice již 40 hledaných. Lovci lebek se zaměřují převážně na pachatele zvlášť závažných zločinů. Na začátku listopadu například čeští kriminalisté v úzké spolupráci s agenty americké kriminální služby FBI dopadli v Praze pětatřicetiletého muže, který se podílel na brutálním únosu v USA.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy