Policisté zadrželi dvojici hledaných mužů ze Slovenska

ČTK ČTK
19. 11. 2013 15:00
Po otci se synem pátrali kriminalisté téměř osm let. Jsou podezřelí ze zpronevěry.
Foto: Vojtěch Marek

Olomouc - Policisté dopadli v Olomouci dvojici mužů ze Slovenska podezřelou z rozsáhlých zpronevěr. Po otci se synem pátrali slovenští kriminalisté po celé Evropě téměř osm let.

Policisté z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie je zadrželi ve čtvrtek na parkovišti před bytovým domem. V Olomouci žili pod skrytou identitou.

Jsou podezřelí, že se při dostavbě dálničního úseku a stavbě tunelu Branisko na Slovensku nezákonně obohatili o více než osm milionů eur (zhruba 217 mil.Kč). Řekla to mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Na oba muže obviněné slovenskou policií ze zpronevěry a legalizace výnosů z trestné činnosti byl vydán evropský zatýkací rozkaz před pěti lety.

"Letos v létě se ukázalo, že stopy vedou do České republiky, a proto slovenská strana požádala o spolupráci naše elitní kriminalisty z odboru pátrání. Po několikaměsíční práci se podařilo zjistit, že oba muži žijí pod změněnou identitou v Olomouci," uvedla Macalíková.

Otce a syna ve věku 59 a 34 let tzv. lovci lebek zadrželi v Olomouci na parkovišti před jedním z obytných domů. U sebe měli několik falešných dokladů s různými identitami. Zatčením byli podle Macalíkové tak překvapeni, že nekladli žádný odpor. "V České republice podle všeho pobývali několik let," doplnila mluvčí.

Dodala, že zadržení obou mužů je výsledkem mezinárodní spolupráce českých a slovenských policejních jednotek, do které se zapojili i policisté Olomouckého kraje.

Zatčeným mužům se klade za vinu, že v roce 2001 spolu s dalšími sedmi obžalovanými založili organizovanou skupinu, jejímž cílem bylo nezákonné odčerpání peněz ze společnosti Hydrostav Bratislava.

Hlavou kriminálníků byl otec

Hlavním organizátorem trestných činů má být starší ze zatčených mužů. Za pomoci kolegů ze společnosti i najatých bílých koňů prý převedl na pozměněné bankovní účty peníze za dostavbu dálničního úseku D1 Ladce - Sverepec a za stavbu tunelu Branisko.

V letošním roce zadrželi policisté z odboru pátrání v České republice již 40 hledaných. Lovci lebek se zaměřují převážně na pachatele zvlášť závažných zločinů. Na začátku listopadu například čeští kriminalisté v úzké spolupráci s agenty americké kriminální služby FBI dopadli v Praze pětatřicetiletého muže, který se podílel na brutálním únosu v USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy