Řičář bude vydán do Česka. Bojím se justiční mafie, brání se

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 4. 2014 7:48
Architekt Marek Řičář má být vydán Rakouskem do Česka, snaží se tomu ještě na poslední chvíli zabránit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Odsouzený podnikatel a někdejší klíčový svědek v kauze Budišov Marek Řičář alias Josef Marek bude podle pravomocného rozhodnutí rakouského soudu vydán v pátek do České republiky. Uvedlo to středeční Právo.

Uprchlého Řičáře, který si má v Česku za dotační podvod a praní špinavých peněz odpykat šest let vězení, zatkla rakouská policie letos v únoru. Na jeho dopadení spolupracovali s českými "lovci lebek" rakouští kolegové.

Řičářův přesun do Česka posvětila už dříve justice v Klagenfurtu, nyní o něm rozhodla už druhá instance. Architekt podle Práva odmítá své vydání s tím, že se v Česku bojí o život a že tam funguje justiční mafie. V Rakousku požádal i o politický azyl.

Nyní se Řičář a jeho advokát snaží vydání všemožně zabránit. Ve středu se chce obrátit na rakouský Nejvyšší soud, zároveň chce požádat o předběžné opatření Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

15,5 milionu na soukromých účtech

Podle pravomocného rozsudku Řičář vymyslel a pomohl uskutečnit plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj. Činu se dopustil s dalšími lidmi, taktéž později odsouzenými.

Peníze určené na zpracování dokumentace k vybudování multimediálních komunikačních center v regionech skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal. Architekt vinu popírá.

V kauze zámku Budišov státní zástupce vinil bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku z vydírání Řičáře kvůli získání evropských dotací. Soud však dvojici pravomocně osvobodil.

Loni v listopadu pražský vrchní soud potvrdil Řičářovu vinu i v kauze pokusu o další dotační podvod na ministerstvu pro místní rozvoj. Trest mu však neuložil, protože původní šestiletý trest za obdobné skutky pokládal za dostatečný.

Součástí původního trestu je také propadnutí Řičářova majetku ve prospěch státu a pětiletý zákaz podnikání a výkonu funkce statutárního orgánu ve společnostech zabývajících se projektovou činností.

 

Právě se děje

Další zprávy