Loučení se "Štrougalovým Mordorem". Fotky největšího domu v zemi, který navždy zmizí

Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
22. 1. 2023 17:06
Brutalistnímu komplexu někdejší ústředny na pražském Žižkově lidé přezdívali "Štrougalova věž" nebo "žižkovský Mordor". Oficiálně nesla název Ústřední telekomunikační budova. Skoro půl století byla dominantou této části Prahy, viditelnou z širého okolí. Nyní začala její demolice.

Od 70. let stojí kousek od rozlehlých Olšanských hřbitovů jedna z nejobjemnějších budov v zemi. Přehlédnout ji nelze. A to nejen kvůli 72 tisícům metrů užitné plochy či jejímu exponovanému umístění na žižkovských pláních, ale i kvůli osmnáctipatrové radioreléové telekomunikační věži, která měří 85 metrů.

Ústřední telekomunikační budova byla postavena v letech 1972 až 1979. Na začátku ledna 1980 ji slavnostně otevíral tehdejší komunistický premiér Lubomír Štrougal a ministr spojů Vlastimil Chalupa. Stavba vyšla na tehdy závratnou 1,5 miliardy československých korun. Ve své době zde pracovalo až 2500 lidí, zejména spojovatelek, kterých bylo přibližně tisíc. Z budovy se řídily veškeré mezinárodní hovory a část meziměstských.

Obrovské prostory však kvůli modernizaci technologií začaly být poměrně brzy zbytečné. Po roce 1989 zde sídlily telekomunikační společnosti. Nyní se začal komplex bourat. Nahradí ho bytová zástavba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy