Od března 2020 vláda opakovaně omezovala pohyb lidí kvůli pandemii covidu. Třeba vlaky Českých drah tak za první pololetí roku 2021 cestovalo 50,3 milionu pasažérů, meziročně o 9,5 milionu méně. Například pražskou MHD využívalo loni před letními prázdninami podle odhadů pražského dopravního podniku o 23 až 41 procent méně lidí než před pandemií.
Nejvíce mimořádných událostí se loni stalo na dráhách trolejbusových, tramvajových a lanových a v metru. Celkem jich bylo 2706, což je o 163 více než v roce 2020. Největší podíl na úmrtích na drahách mají střety vlaků s lidmi, kvůli kterým loni zemřelo 163 lidí. Meziročně to bylo o 32 úmrtí méně. Také celkový počet srážek vlaků s lidmi klesl o 33 na 217. "I nadále však byly s následkem smrti tři čtvrtiny všech střetů," doplnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
Počet srážek na železničních přejezdech loni naopak stoupl zhruba o desetinu na 160. Přesto množství obětí těchto střetů meziročně kleslo o více než čtvrtinu na 28. Také zraněných při srážkách na přejezdech bylo asi o čtvrtinu méně. Loni v březnu například zemřeli dva lidé v osobním autě, do kterého narazil vlak na přejezdu v Zaječicích na Chrudimsku.
Jednou z nejtragičtějších nehod na železnici za poslední roky byl loňský střet dvou vlaků u obce Milavče na Domažlicku. Při nárazu zemřeli oba strojvedoucí a jedna cestující z osobního vlaku a zranilo se skoro 70 lidí. Loni se stala také tragická nehoda na lanových drahách, když se v říjnu zřítila kabina lanovky na Ještěd. V kabině byl v tu dobu jen průvodčí, který na místě zemřel.