Čtvrtá prohra zelených. Liška zatím v čele zůstává

Pavel Baroch
30. 5. 2010 16:04
Strana propadla v krajských, senátních, krajských a teď i parlamentních volbách
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Řečeno sportovní terminologií jde Strana zelených od porážky k porážce. Poté, co před čtyřmi lety poprvé usedli její poslanci ve sněmovně, na další velký úspěch strana zatím marně čeká.

A nedočkala se ho ani teď. Ve skončených parlamentních volbách odevzdalo zeleným svůj hlas jenom 2,4 procenta voličů.

Napřed přišel propad v krajských a senátních volbách na podzim 2008, kde zelení nezískali jediného zastupitele, respektive senátora. Když v evropských volbách o rok později dosáhli jen na dvě procenta hlasů, opustil předsednické křeslo Martin Bursík a nahradil ho mladý Ondřej Liška.

Ovšem ani on nezabral u mladých voličů, na které zelení před sněmovními volbami hodně sázeli. Ti dali spíše přednost nové a relativně neokoukané TOP 09 s charismatickým Karlem Schwarzenbergem. Něco zeleným ukradly i Věci Veřejné s mediální tváří Radka Johna.

Podle prvních odhadů daly zeleným hlas pouze čtyři procenta prvovoličů, stejně jako komunistům. Předsedu Lišku navíc zklamalo, že k volbám přišlo mladých málo. "Mohli tyto volby rozhodnout," řekl Aktuálně.cz Liška.

Paroubek i Svoboda končí, Liška zatím ne

Předseda Liška se ovšem nerozhodl okamžitě rezignovat - na rozdíl od předsedy lidovců Cyrila Svobody a šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka.

Svou funkci složí spolu s ostatními členy nejvyššího vedení strany až na celorepublikové konferenci. "Ještě nevíme, kdy ji svoláme. Zatím je nepravděpodobné, že to bude ještě před komunálními volbami," vysvětlil.

Od odchodu z čela strany ho zrazovali i jeho nejbližší spolupracovníci. "Musím mu říct, že je blbost, aby odešel," svěřila se například socioložka Jiřina Šiklová, jednička zelených v Královéhradeckém kraji.

Znovu předsedou? Musím se rozmyslet

Liška se chce v nejbližších několika týdnech rozhodnout, jestli se bude znovu ucházet o předsednické křeslo. Ať to dopadne jakkoli, ze strany odejít nehodlá.

Foto: Martina Machová

"Neděláme politiku na čtyři roky dopředu, děláme ji na padesát let dopředu. Tak v tom zůstaňte se mnou," vyzval šéf SZ své spolustraníky a příznivce ihned po prohraných volbách.

V zápětí oznámil, že už v pondělí hodlá začít pracovat na kampani k senátním a komunálním volbám, které budou na podzim.

Strana, která přišla o miliony

Zejména senátní kampaň je pro zelené hodně důležitá. Tím, že neobhájili své poslanecké pozice, přijde stranická pokladna o miliony korun ročně. Aspoň zčásti by ji mohli zaplnit zelení senátoři. Peníze by pak zeleným posloužily před dalšími parlamentními volbami za čtyři roky.

"Chceme se zaměřit na dva, tři obvody," řekl Aktuálně.cz Liška. Kvůli většinovému volebnímu systému ovšem to ovšem bude možná ještě těžší, než uspět ve sněmovních volbách.

Před dvěma roky se o tom přesvědčili i poměrně "silní" kandidáti Helena Illnerová a Michael Kocáb, kteří se nedostali ani do druhého kola.

Přežijeme i bez senátorů, věří Liška

Liška tvrdí, že strana, která teď nemá dluhy, je schopná finančně přežít i bez milionových příspěvků za senátory. I tak míní, že se strana musí reorganizovat, protože musí šetřit.

Vše má směřovat k tomu, aby se nejpozději za čtyři roky vrátili zelení do Poslanecké sněmovny. Do té doby chce být alternativou k zavedeným stranám v obecních a krajských zastupitelstvech.

"Strana zelených v Německu také vypadla z Bundestagu, a pak se tam vrátila," neztrácí naději Liška.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 6 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy