Liška: Mladí mohli volby rozhodnout, jenže nepřišli

Pavel Baroch
30. 5. 2010 16:20
První povolební rozhovor se šéfem zelených o volbách i jeho budoucnosti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Strany zelených Ondřej Liška v prvním povolebním rozhovoru přiznává, že straně v prohraných parlamentních volbách uškodily i nedávné vnitrostranické spory.

"Zelení si v minulosti uškodili svými vnitřními spory, a i když se je podařilo před rokem zažehnat, nepodařilo se nám ve zbývajícím čase obnovit důvěru voličů," řekl Aktuálně Liška.

A.cz: Jaký vliv tedy měly na voliče hádky a rozepře uvnitř strany v době, kdy zelené vedl Martin Bursík a od zelených postupně odešla například Dana Kuchtová nebo poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková?

Samozřejmě, že špatnou. V případě Dany Kuchtové a Olgy Zubové sehrál ovšem zásadně negativní úlohu Jaromír Soukup, který v koordinaci se sociální demokracií systematicky a s mnohamilionovou investicí pracoval na rozštěpení zelených.

Je to tentýž člověk, který nyní stojí v pozadí Věcí veřejných. Kdyby nebylo tohoto útoku řízeného a financovaného z vnějšku, zelení by ustáli své vnitřní napětí a diskuse mnohem lépe. Avšak neexistuje žádné kdyby: zelení se z této situace poučili a své zkušenosti v příští práci zúročí. Dneškem nic nekončí.

Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška.
Ondřej Liška odvolil v pátek krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!", vzkázal mladým voličům Liška. | Foto: Strana zelených

A.cz: Čím si ještě vysvětlujete volební neúspěch Strany zelených?

Za chybu považuji i to, že i přes poměrně silnou podporu u mladých lidí se nám je nepodařilo přivést k volbám. Mladí lidé mohli tyto volby rozhodnout.

A.cz: Proč podle vás mnozí voliči zelených včetně mladých odešli k TOP 09 a k Věcím veřejných?

Pro voliče, kteří odešli k TOP 09, je evidentně důležitější kouzlo Karla Schwarzenberga, než to, že jde o politiky, kteří - vyjma knížete - z velké části reprezentují politiku starého typu, od níž se zelení tak liší.

A odchod našich voličů z roku 2006 k Věcem veřejným si v lepším případě dokážu vysvětlit snad jen nedostatkem informací o tomto subjektu a jeho programu. Mým cílem je vybudovat stranu se stabilní voličskou základnou, která má jasno v tom, co chce.

A.cz: Nehrozí teď vaší straně, že po sněmovně zmizí i z obecních zastupitelstev?

Nehrozí, protože zelení se nevzdávají a pokračují dál. Jsem už teď zahlcen emaily od lidí, kteří mně a zeleným vyjadřují podporu a odhodlání. Mnozí z nich jsou natolik zklamaní výsledky ve volbách, že chtějí mezi nás vstoupit a aktivně pomoci. A mezi nimi i některé známé osobnosti. Všichni jsou vítáni, protože zelená politika tu zůstává a bude pokračovat.

A.cz: Jak vidíte své další působení u zelených? Budete se znovu ucházet o předsednické křeslo?

Ze zelených v žádném případě neodcházím!  V nejbližších týdnech se rozhodnu, zda se budu dále ucházet o funkci předsedy i na příštím sjezdu, který se odehraje zřejmě nejdříve na podzim.  Až do sjezdu budu plnit roli regulérního předsedy.

Své rozhodnutí si potřebuji dobře promyslet a probrat se svými nejbližšími. Odhodlání dělat zelenou politiku, a ta může mít mnoho podob, rozhodně mám.

A.cz: Dokáže strana přežít i bez státního příspěvku, když nedostala ani tři procenta hlasů? Máte dluhy? Jak je zaplatíte?

Dluhy díky výsledku ve volbách žádné nemáme. Navíc jsme nastartovali úplně nový způsob transparentního financování  od individuálních dárců přes naše internetové stránky a prodej jedinečných výrobků na eshop.zeleni.cz.  Každý může přispět už nyní a u nás má záruku, že je naše financování ze sta procent transparentní.

A.cz: Jaké postavení teď podle vás bude mít ochrana životního prostředí v nové vládě, koalici, ve sněmovně?

Určitě menší, než by měla se zelenými. A nejen ochrana životního prostředí, ale také vzdělávání, ochrana menšin, lidská práva a občanská společnost - mohl bych pokračovat. To, co je cenné, často poznáme, až když to ztratíme. Věřím, že toto poznání nebude stát českou společnost příliš vysokou cenu v podobě krátkozraké politiky, zničené krajiny či prohlubující se nedůvěry v politiku jako takovou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy