Blinken jednal s Lipavským a Pavlem. Ocenil podporu Ukrajiny a vzpomínal na Clintona

ČTK ČTK
30. 5. 2024 17:01
Ministr zahraničí Jan Lipavský s americkým protějškem Antonym Blinkenem v Praze ve čtvrtek probrali bezpečnost, obranu i ekonomiku. Vztahy mezi Spojenými státy a Českem jsou výjimečné, řekl Lipavský. Šéf americké diplomacie ocenil českou podporu Ukrajině, zmínil výcvik vojáků i poskytnutí důležitého vojenského vybavení zemi napadené Ruskem. Blinkena poté přijal také prezident Petr Pavel.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) s americkým protějškem Antonym Blinkenem v Praze ve čtvrtek probrali bezpečnost, obranu i ekonomiku.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) s americkým protějškem Antonym Blinkenem v Praze ve čtvrtek probrali bezpečnost, obranu i ekonomiku. | Foto: Twitter

Ministři podepsali memorandum o spolupráci s Global Engagement Center v boji proti dezinformacím. Podle Lipavského to dokazuje, že země vnímají vměšování do vnitřních záležitostí jako hrozbu. Blinken uvedl, že jde o 17. podobné memorandum, které USA se spřátelenými zeměmi podepsaly.

Podle Blinkena je podobné partnerství důležité k rozvoji kapacit, technických prostředků, lidských zdrojů, organizační struktury či institucí. Dezinformace označil za "jed vstřikovaný do našich demokracií našimi nepřáteli."

"Chceme posílit demokratické instituce. Jedná se o střet mezi demokraciemi a autokraciemi i v této oblasti. USA i Česko mají zkušenosti se zahraničním vměšováním, Kreml útočí tímto způsobem na demokracie po celém světě, i formou dezinformací a propagandy. Tuto hrozbu nesmíme podceňovat," podotkl český ministr.

Lipavský uvedl, že je nutné udělat vše pro podporu Ukrajiny, která rychle potřebuje zbraně. "Evropa musí podporovat Ukrajinu, jak je to v jejích silách," řekl. "Potřebujeme strategii na zadržení Ruska, strategii, abychom zastavili ruské imperialistické ambice na hranicích," dodal. S Blinkenem hovořil i o spolupráci v energetice či bezpečnostní situaci na Blízkém východě či v Indo-Pacifiku.

Českou pomoc Ukrajině Blinken ocenil. "Vidíme, co Česká republika dělá, jak podporuje Ukrajinu v boji proti ruské agresi, jak vycvičila tisíce vojáků a jak zaslala stovky milionů na podporu Ukrajiny," uvedl. "Jedná se o důležité vybavení, které ukrajinská armáda používá v boji proti ruské agresi," dodal šéf americké diplomacie.

Ministři podle českého úřadu také sdíleli své obavy ze zpráv o rostoucím exportu z Číny pro ruský vojensko-průmyslový komplex, který je klíčový pro udržení ruského vojenského tažení proti Ukrajině. Jednali také o obranné spolupráci vyplývající z pořízení stíhaček F-35. "Ministr Lipavský vyjádřil velkou spokojenost se zahájením vývojové a průmyslové spolupráce mezi několika českými společnostmi a americkým výrobcem Lockheed Martin," uvedlo ministerstvo.

Pořízení 24 letounů F-35A Lightning II schválila vláda na konci loňského září, v lednu ho potvrdila podpisem memoranda. Za stíhačky amerického výrobce Lockheed Martin zaplatí 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup.

Návštěva prezidenta USA Billa Clintona v Praze, 11. ledna 1994.
Návštěva prezidenta USA Billa Clintona v Praze, 11. ledna 1994. | Foto: ČTK

Blinkena poté přijal na Pražském hradě také prezident Petr Pavel. Hovořili spolu o přípravě červencového summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Washingtonu či o červnové mírové konferenci k Ukrajině ve Švýcarsku. 

"Ministr Blinken ocenil spojenectví Česka, poděkoval za české aktivity směrem k Ukrajině a za hodnoty a pozice, které v zahraniční politice zastáváme. V našem rozhovoru také zmínil krásu Prahy a zavzpomínal na rok 1994, kdy sem přicestoval s prezidentem (Billem) Clintonem," uvedl Pavel.

 

Právě se děje

Další zprávy