Likvidace ÚSTRu je už i na papíře, tvrdí odborář

Jakub Novák
23. 4. 2013 20:10
Rozhovor s místopředsedou Nezávislé odborové organizace ÚSTRu Miroslavem Vodrážkou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soustavné porušování zákona i kolektivních smluv ze strany vedení, váznoucí komunikace a čtyřměsíční mediální manipulace, takové jsou hlavní důvody, které vedly k vyhlášení stávkové pohotovosti na Ústavu pro studium totalitních režimů.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká místopředseda Nezávislé odborové organizace ÚSTRu Miroslav Vodrážka.

"Dehonestace zaměstnanců a jejich práce, na základě pouze nějaké účelovosti, je katastrofální. A to jak pro společnost, tak pro celou instituci a samozřejmě i samotné zaměstnance. K tomu ona čtvrtletní mediální manipulace radou - to je pro nás už neudržitelné," konstatuje Vodrážka.

A má být prý ještě hůř - podle odboráře má totiž po personálních a organizačních změnách přijít i zásah do legislativy, konkrétně do zákona, který roli a fungování ÚSTRu upravuje.

"Dokonce víme, že je ten upravený zákon již připravený," dodává.

Aktuálně.cz: Mluvil jste o tom, že současná nevyhovující situace se táhne již několik měsíců - co bylo tou poslední kapkou, po níž jste se rozhodli vyhlásit stávkovou pohotovost?

Miroslav Vodrážka: Tím hlavním problémem je způsob, jakým s námi komunikuje vedení - podle zákona i kolektivní smlouvy, pokud se vedení rozhodne pro výpověď, má ze zákona předjednat výpovědní smlouvy.

Na ukázku jeden typický příklad z poslední doby - desátého dubna došlo k rozvázání pracovního poměru s Danielem Hermanem, což jsme správně měli před tímto datem předjednat.

Dopis o tomto záměru byl však napsaný až dvanáctého a elektronicky potom doručený dokonce až patnáctého dubna - takže tímto způsobem s námi vedení komunikuje.

Foto: Nezávislá odborová organizace ÚSTR

A.cz: Takže žádná diskuse, pouze jste postaveni před hotovou věc?

Žádná diskuse, žádné projednávání, nedodržují žádné zákony a nerespektují existenci odborových organizací. Celé to odpovídá, jak my říkáme, od samého začátku jakési konspiraci, na které se podílí jak rada, tak samozřejmě i vedení.

A.cz: To se dotýká pouze vaší odborové organizace?

Té druhé pravděpodobně nevadí, že dochází k soustavnému porušování jak kolektivní dohody, tak zákoníku práce.

A.cz: Vedení ÚSTRu bylo již o vyhlášení stávkové pohotovosti informováno?

Ano, samozřejmě, dnešním dnem - teprve včera jednala odborová organizace - jsme vedení úřední cestou upozornili, že vyhlašujeme stávkovou pohotovost a vyzvali ho, aby došlo k okamžitému zahájení jednání, protože ta situace významně eskaluje, mnoho zaměstnanců je zde nespokojeno.

Podívejte se: Pozorování, špiclování, šmírování aneb Praha objektivem tajné policie

A.cz: To jednání by mělo probíhat pouze mezi vámi a vedením, nebo přizvete další stranu?

Reakce Kateřiny Volné, bývalé šéfky ZO ÚSTR

Právě naše odborová organizace pod mým vedením upozorňovala na to, že ředitel Herman výpověďmi v listopadu 2010 porušil jak zákon, tak kolektivní smlouvu - vydali jsme k tomu tiskovou zprávu, opakovaně jsme žádali Radu ÚSTR o projednání této záležitosti (a opakovaně se tím tehdejší Rada odmítla zabývat), podali jsme podnět na Inspektorát práce  - a ten náš podnět prošetřil a dal nám za pravdu, tedy konstatoval, že ředitel porušil jak zákoník práce, tak kolektivní smlouvu.

My jsme otevření čemukoliv, ale problém je, že vedlejší odborové organizaci nevadí nezákonné jednání současného vedení, což je velký problém pro obranu práv zaměstnanců, je to skandální. A došlo k tomu už v roce 2010, kdy se tato organizace chovala úplně stejným způsobem (s tím však její tehdejší předsedkyně zásadně nesouhlasí - viz. infobox, pozn. red.).

A.cz: Co musí být splněno, aby došlo k odvolání stávkové pohotovosti?

Záleží na prvních krocích vedení, jestli vůbec budou ochotní jednat. Ale jde i o další věci, které se týkají i samotné nejistoty - vezměte si, že čtyři měsíce několik odborů neví, jaká je jejich budoucnost.

Je to třeba odbor informatiky a digitalizace o 35 lidech, v souvislosti s kterým se mluví o restrukturalizaci, převedení na jinou organizační složku a podobně - a potom je tu další, ediční odbor, kde se v rámci budoucí koncepce mluví o jeho úplném zrušení.

V současnosti má ústav asi 120 zaměstnanců, z čehož je polovina ohrožena tím, že vůbec neví, jaká bude jejich budoucnost.

Nevyfotila si vás před lety StB? Podívejte se:

A.cz: Pokud ke stávce nakonec přeci jen dojde, jakou bude mít podobu? Dojde k výraznému omezení činnosti ústavu?

Toto je velice otevřená otázka - nám jde o získání co nejširšího konsenzu a aby si vedení uvědomilo vážnost problému. Dehonestace zaměstnanců a jejich práce, na základě pouze nějaké účelovosti, je katastrofální. A to jak pro společnost, tak pro celou instituci a samozřejmě i samotné zaměstnance.

Ona čtvrtletní mediální manipulace radou - v současnosti se k tomu přidala ještě paní ředitelka Foglová - je pro nás už neudržitelným stavem.

A.cz: A k čemu má podle Vás toto všechno vůbec být?

Celý ten scénář jsme bohužel víceméně očekávali, proto jsme se už v lednu obrátili na Senát, na politiky - oni všichni věděli, co se děje, protože sami politici to částečně zorganizovali.

A ten současný stav, kdy došlo k odvolání vedení a plánuje se odvolání vedení další složky, tedy Archivu bezpečnostních složek - to je vše naplánované, je to záležitost, v níž se politici ve spolupráci s některými zájmovými skupinami domluvili na tom, že ústav dostanou do této situace, která je pro nás destruktivní. Není to pracovní prostředí - čtyři měsíce se téměř každý den bojuje, musíte dementovat lži a tak dále.

Podívejte se: Unikátní dokumenty: Jak KSČ po únoru 1948 zavírala i děti

Je to klasický mocenský přístup, jak uchopit nějakou instituci a přivlastnit si ji. Ty změny jsou naplánovány jak na personální - což nyní probíhá - tak organizační úrovni. Dalším problémem je, že lidé, kteří tyto změny připravili, budou usilovat o změnu zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek.

A.cz: Víte, že by k tomu již docházelo?

Ano, samozřejmě - dokonce víme, že je ten zákon již připravený - a připravili ho levicoví politici. Proto jsme my, jako odborová organizace, začali politiky upozorňovat již v lednu. Politici vědí, že toto způsobili zejména sociální demokraté, a byli na to upozorňováni.

Poslední věcí, v souvislosti s oním mocenským uchopením ústavu, je to, o čem členové rady sami otevřeně hovoří, hlavně ti levicoví, jako jsou Michal Uhl, Jelínek nebo Bureš - že jim vadí samotná totalitní teorie. Je to zcela otevřeně ideologický zápas.

 

Právě se děje

Další zprávy