Průzkum National Pandemic Alarm, který monitoruje postoje lidí ke koronavirové krizi vedle Česka také v Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku, se uskutečnil minulý týden. Dotázaní v něm měli stejně jako před měsícem seřadit šest veřejných činitelů podle jejich přínosu ke zvládnutí současné situace.
Prymula vyšel z hodnocení s průměrnou známkou 2,7 a Hamáček s průměrem 2,78. Na třetím místě skončil Babiš s průměrem 3,54 následovaný ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) s průměrnou známkou 3,81. Poslední dvě místa zaujali ekonomičtí ministři. Ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) lidé oznámkovali za práci v boji s koronavirem v průměru čtyřkou a Schillerová dostala v průměru 4,17.
Havlíček a Schillerová byli do seznamu hodnocených osobností zařazeni nově. To, že dopadli nejhůře, bylo "pravděpodobně způsobeno tím, že řešení ekonomických dopadů pandemie je zmatené, plné často neplněných slibů, stejně jako nejasných a stále se měnících pravidel, které udržují zaměstnance i firmy v permanentní nejistotě", uvedl za projekt ředitel agentury STEM/MARK Jan Tuček.
Vláda situaci zvládá dobře, myslí si většina lidí
Autoři průzkumu se lidí rovněž dotazovali na to, jak celkově vnímají postup vlády v boji s koronavirem. Podle tří pětin občanů vláda zvládá situaci dobře. Čtrnáct procent lidí přiznalo, že polevují v pravidlech, která kvůli zamezení šíření nákazy vláda nastavila. Přes 70 procent je stále dodržuje.
Podobná situace je na Slovensku. Pozitivně tam hodnotí vládní opatření proti koronaviru tři pětiny veřejnosti a přes 70 procent lidí je dodržuje. V jejich dodržování ale polevuje méně lidí než v Česku, a to šest procent.
Průzkumu National Pandemic Alarm se v Česku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku účastní přes 100 000 lidí. Projekt zaštiťuje společnost European National Panels, dceřiná firma agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.