Libeňský most je v dezolátním stavu, zjistily zátěžové zkoušky. Tramvaje se na něm nesmí potkávat

Kristýna Svrdlinová
11. 7. 2016 14:13
Pražský magistrát zakázal v části Libeňského mostu potkávání tramvají kvůli jeho dezolátnímu stavu. V úseku směrem k Palmovce se nesmí setkat dvě tramvaje, jinak by se stav mostu zhoršil ještě víc a provoz tramvají by mohl být zcela zastaven. Zastupitelstvo již schválilo rekonstrukci mostu, termín zahájení ale není známý. Závisí totiž na rozhodnutí ministerstva kultury, zda most prohlásí památkou.
Libeňský most.
Libeňský most. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na Libeňském mostě je nově zakázán souběžný provoz tramvají. Most spojující pražské čtvrti Holešovice a Libeň je totiž v horším stavu, než se předpokládalo. Vyplynulo to ze zátěžových zkoušek, při kterých se zjistilo, že rámové konstrukce mostu jsou v dezolátním stavu. Proto teď přes část mostu nesmí projíždět dvě tramvaje najednou. Zároveň přes most nebudou smět jezdit v tramvajovém pásu auta těžší než šest tun.

Libeňský most se skládá z několika mostů. Zákaz se týká takzvaného inundačního mostu směrem k Palmovce. "Kvůli špatným výsledkům zátěžové zkoušky jsme museli vyčlenit stometrový úsek, přes který může najednou projíždět pouze jedna tramvaj," uvedl Jan Zemánek z Technické správy komunikací.

Kvůli zákazu bude muset dopravní podnik vypravovat tramvaje tak, aby se na mostě nepotkávaly. "Dopravní podnik upraví svůj harmonogram, aby k souběžnému provozu nedocházelo, jinak by se stav mostu mohl ještě víc zhoršit,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek s tím, že pak by hrozilo, že by na most tramvaje vůbec nesměly.

Zákaz se však nijak nedotkne cestujících, dopravní podnik zpoždění spojů nepředpokládá. "Tím, že se nebavíme o celém soumostí, ale pouze o jeho části, půjde o zpoždění maximálně v řádu sekund,“ uvedl Dolínek. Větší zdržení by přinesl jednokolejný provoz. O jeho zavedení ale město zatím neuvažuje.

Most, který spojuje Holešovice a Libeň, je v dezolátním stavu a město zvažovalo jeho zbourání. U veřejnosti to ale vyvolalo vlnu nevole. Zastupitelstvo se nakonec rozhodlo pro rekonstrukci mostu, není ale jasné, kdy začne. Jedním z důvodů je, že ministerstvo kultury zatím nerozhodlo, zda most prohlásí památkou. Do té doby opravy nemůžou začít.

"Ministerstvo se věcí začne zabývat zřejmě až na podzim, do té doby musíme čekat," dodal Dolínek.

Prozatím tedy město most dál udržuje, aby se jeho stav nezhoršoval. Podle posudků je Libeňský most, který vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka, v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Náklady na opravu a rozšíření město odhadlo na zhruba dvě miliardy korun. Most začal sloužit v roce 1928 a od té doby nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy