Praha dá 40 milionů na studie a diagnostiku Libeňského mostu

ČTK ČTK
12. 4. 2016 16:15
Město dá pražské Technické správě komunikací 40 milionů korun na studie a diagnostiku Libeňského mostu, který je v havarijním stavu. Přidělení peněz schválili pražští radní. Hlavní město investovalo do celé přípravy projektu rekonstrukce mostu již téměř 60 milionů korun, peníze šly například na studie a sanační práce. Správa nyní začne s diagnostikou mostu a začne s pracemi na předprojektové studii. Zároveň bude pokračovat v běžné údržbě mostu.
Libeňský most.
Libeňský most. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) dostane od města 40 milionů korun na práce spojené s rekonstrukcí Libeňského mostu. Přidělení peněz schválili pražští radní. Libeňský most je dlouhodobě v havarijním stavu, pražští zastupitelé letos rozhodli, že bude zrekonstruován. Peníze mají být použity mimo jiné na diagnostiku stavu mostu.

 "Peníze budou určeny na běžné výdaje TSK, aby za ně mohly být pořizovány studie a diagnostiky mostů," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

TSK nyní začne s diagnostikou mostu, zahájí stavebně-průzkumné práce v podzákladí a začne s pracemi na předprojektové studii. Zároveň bude pokračovat v běžné údržbě mostu.

Hlavní město investovalo do celé přípravy projektu rekonstrukce mostu již téměř 60 milionů korun, peníze šly například na studie a sanační práce. "Celý projekt doposud trval 13 let a prošel jak územním rozhodnutím, tak stavebním povolením dle platných norem," píše se v dokumentu, který v úterý schválili radní.

Hlavně zachovat tramvaje

Radní rovněž rozhodli o tom, že Institut plánování a rozvoje (IPR) společně s Prahou 7 a 8 a TSK vypracují dopravní studii zatížení Libeňského mostu. Důraz studie má být kladen na zachování tramvajového provozu na mostě. Na základě této studie následně TSK začne zpracovávat studii rekonstrukce mostu.

Ministerstvo kultury nyní vede řízení, zda prohlásí most památkou, či nikoliv. Stejný proces se uskutečnil již v roce 2004, tehdy most za památku ministerstvo neprohlásilo.

Od roku 1928, kdy byl most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory Libeňského mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy