Praha dá 40 milionů na studie a diagnostiku Libeňského mostu

ČTK ČTK
12. 4. 2016 16:15
Město dá pražské Technické správě komunikací 40 milionů korun na studie a diagnostiku Libeňského mostu, který je v havarijním stavu. Přidělení peněz schválili pražští radní. Hlavní město investovalo do celé přípravy projektu rekonstrukce mostu již téměř 60 milionů korun, peníze šly například na studie a sanační práce. Správa nyní začne s diagnostikou mostu a začne s pracemi na předprojektové studii. Zároveň bude pokračovat v běžné údržbě mostu.
Libeňský most.
Libeňský most. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská Technická správa komunikací (TSK) dostane od města 40 milionů korun na práce spojené s rekonstrukcí Libeňského mostu. Přidělení peněz schválili pražští radní. Libeňský most je dlouhodobě v havarijním stavu, pražští zastupitelé letos rozhodli, že bude zrekonstruován. Peníze mají být použity mimo jiné na diagnostiku stavu mostu.

 "Peníze budou určeny na běžné výdaje TSK, aby za ně mohly být pořizovány studie a diagnostiky mostů," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

TSK nyní začne s diagnostikou mostu, zahájí stavebně-průzkumné práce v podzákladí a začne s pracemi na předprojektové studii. Zároveň bude pokračovat v běžné údržbě mostu.

Hlavní město investovalo do celé přípravy projektu rekonstrukce mostu již téměř 60 milionů korun, peníze šly například na studie a sanační práce. "Celý projekt doposud trval 13 let a prošel jak územním rozhodnutím, tak stavebním povolením dle platných norem," píše se v dokumentu, který v úterý schválili radní.

Hlavně zachovat tramvaje

Radní rovněž rozhodli o tom, že Institut plánování a rozvoje (IPR) společně s Prahou 7 a 8 a TSK vypracují dopravní studii zatížení Libeňského mostu. Důraz studie má být kladen na zachování tramvajového provozu na mostě. Na základě této studie následně TSK začne zpracovávat studii rekonstrukce mostu.

Ministerstvo kultury nyní vede řízení, zda prohlásí most památkou, či nikoliv. Stejný proces se uskutečnil již v roce 2004, tehdy most za památku ministerstvo neprohlásilo.

Od roku 1928, kdy byl most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory Libeňského mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl.

 

Právě se děje

Další zprávy