Praha - Práh lékárny sice nepřekročila, apatyka si přesto za její léky naúčtovala dva tisíce korun. Sedmdesátiletá Aneta ze Zlína to zjistila z výpisu, který dostala od zdravotní pojišťovny. "Ve skutečnosti mi ale vydal léky přímo lékař. Vytáhl je ze šuplíku," popisuje překvapivou zkušenost.
Nebyla zdaleka jediná, komu se něco podobného stalo. Podle průzkumu, který nyní zveřejnila síť lékáren Dr.Max, jde o naprosto běžnou praxi. Medikamenty přímo od lékaře alespoň jednou v životě dostala až polovina dospělých českých pacientů. Desetina lidí získává přípravky od lékaře dokonce pravidelně.
"Nejčastěji se to děje v menších městech a obcích, vyšší výskyt jsme zaznamenali na severní Moravě," doplňuje mluvčí lékárenské sítě Michal Petrov. K nákupu léku přímo v ordinaci se prý snáz přesvědčují ženy – přípravek si od lékaře vzaly až v 57 procentech. Léky přímo do ruky se vydávají hlavně u gynekologů a psychiatrů.
Pilulky přímo od lékaře? Nelegální
Jde přitom o nelegální praxi. Lékař medikamenty sám nabízet nesmí. Pacientovi je může podat jen v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví.
"Opravdu se jedná o nezákonné chování. Je to vlastně podvod," potvrzuje viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Lékař, lékárník a farmaceutický reprezentant se podle něj spolu domluví a nechají léky projít přes lékárnu jen papírově. O zisky, které z toho vzniknou, se pak podělí.
Vyplatí se jim to. "Firmy mají kontrolu nad tím, jak často doktoři předepisují jejich preparáty, a nikoli konkurenční. Lékaře za vydávání těch správných medikamentů odměňují," vysvětluje Hojný.
Příjemný přivýdělek: tisíce korun navíc
Lékárníci, kteří sice sami nic nevydali, si zase na účet připíšou marži z přípravku. Někdy se o ni podělí i s doktorem, který medikamenty předepsal. Nepoctivý lékař si tak podle odhadů lékárnické komory přijde na stovky až tisíce korun měsíčně navíc. Na každém balení si totiž vydělá v průměru padesát korun.
"Pokud se na to ale přijde, hrozí lékaři a lékárníkovi za podvody tresty. Lékárník může dostat až třicet tisíc korun pokuty nebo vyloučení z komory. Lékaře to může stát dokonce milion," upozorňuje Hojný.
Sankcí ale podle něj končí jen velmi málo případů. Lékárnická komora se totiž dostane k důkazům málokdy. "Lidé jsou rádi, že nemusejí do lékárny a neplatí regulační poplatek. Přípravek si proto od lékaře často rádi vezmou," připouští Hojný.
Pacient se přitom u lékaře zbavuje práva volby, kterou jinak v lékárnách má: pokud mu pilulky nevyhovují, ať už cenově, či jinak, smí mu lékárník nabídnout variantu. To "motivovaný" lékař neudělá. Lékař současně nemusí mít v ordinaci správné podmínky pro skladování všech léků.