Praha - Tři měsíce platí čeští občané poplatky u lékaře. A po třiceti korunách za vyšetření spolu s dalšími poplatky už přiteklo z kapes lidí do zdravotnictví za první tři měsíce přes miliardu korun.
Podle dnes zveřejněných informací ministerstva zdravotnictví jde přesně o miliardu a 32 milionů.
Veřejné zdravotnictví přitom ušetřilo 1,75 miliardy korun za léky, uvádí ministerstvo.
Sporné poplatky
Poplatky jsou předmětem ostrého sporu nejen mezi vládou a opozicí, ale také uvnitř samotné koalice.
Koaliční partneři tak jednají o možných změnách v poplatkové politice. Poslankyně KDU-CSL Michaela Šojdrová na dnes začínající schůzi Poslanecké sněmovny také předložila návrh, jak poplatky u lékaře změnit.
Podle zjištění Aktuálně.cz dali koaličním partnerům zástupci ministerstva zdravotnictví zatím lednová data o spotřebě zdravotní péče.
Výkony ambulantních lékařů, lékárníků i nemocnic klesly po zavedení poplatků zpravidla o pětinu. Vymykají se pouze pohotovosti, které ošetřily o 45 procent pacientů méně než za průměrný měsíc v minulém roce.
Nekopletní údaje od ministra
Julínkovi úředníci však zatím nepřinesli údaje o tom, jaký vliv mělo zavedení poplatků na rizikové sociální skupiny, především penzisty, malé děti a chronicky nemocné.
"Konečně máme přesný seznam námětů a požadavků od našich koaličních partnerů, dosud jsme si vše vzkazovali přes média," podotkl šéf poslanců za ODS a člen expertní komise Petr Tluchoř. "Některé náměty jsou věcné, jako například u plateb za recept. Některé mají ale ryze politický charakter a o těch nebude rozhodovat naše komise, ale koaliční špičky," dodal.
Nový termín, kdy ministerstvo předloží analýzu dopadů reformy na obyvatelstvo, stanovili experti na 7. května. Zároveň by mělo expertům dodat analýzu, která by zdůvodnila, proč je nejlepší právní formou zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic právě akciová společnost.
Znalci požadují také odpověď na otázku, jestli zdravotnické akciové společnosti fungují rovněž v jiných evropských zemích.