Lidovci a zelení: Zrušte poplatky dětem a u praktiků

Petr Holub
17. 4. 2008 11:50
Požadavky malých stran se kryjí. Radikální jsou obě
Kolik mě to bude stát? Ilustrační snímek
Kolik mě to bude stát? Ilustrační snímek | Foto: Jan Langer

Praha - Na čtvrteční schůzi koalice budou koaliční experti doporučovat změny v poplatcích u lékaře.

Podle informací Aktuálně.cz chtějí zástupci KDU-ČSL a Strany zelených změnit prakticky celý systém, který platí od letošního ledna.

Neplatit do osmnácti

Pokud prosadí svou, přestane se platit u praktických lékařů, zubařů, gynekologů a psychiatrů. Pacient nebude platit ani tehdy, pokud půjde s doporučením od praktika, gynekologa či psychiatra k ambulantním specialistům. U těch by se platilo pouze bez doporučení.

Zelení připouštějí, že by bylo možné u praktiků platit vstupní poplatek za vstup do systému, nejvýš ale jednou měsíčně, nebo jednou za čtvrt roku, podobně jako v Německu.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobnosti:
České poplatky u lékaře jsou nejtvrdší v Evropě

Menší strany přinesou rovněž dlouhé seznamy, kdo má být od poplatků osvobozen. Lidovci i zelení se shodnou, že platit nemají děti do osmnácti let. Zdůvodňují to tím, že neplatí nikde v západní Evropě.

"Odrazovat matky, aby chodily se svými dětmi k lékaři, je nebezpečný prvek systému. Měli bychom je naopak motivovat," zdůraznil člen zdravotní komise zelených Václav Trojan.

Foto: Ludvík Hradilek
Dále k tomuto tématu:
Zrušení poplatků má u poslanců šanci. Vládě navzdory

Osvobodili by ještě klienty sociálních ústavů a domovů důchodců. V tom se shodují s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS), který také připustil, že poplatky představují vážný problém pro lidi, kteří za pobyt v ústavech odvádějí prakticky veškeré své příjmy.

Lidovci doporučují, aby se osvobodili lidé nad 70 let, zelení k tomu přidávají chronicky nemocné, dárce orgánů a matky během šestinedělí.

Foto: Aktuálně.cz
Blogy na Aktuálně.cz:
David Rath: Rozmyslete si hospitalizaci na ARO a nenechte se zavřít v inkubátoru

Léky za pět korun

Obě menší koaliční strany naopak připouštějí, že se bude platit za pobyt v nemocnici, dodávají však, že se má platit nejvýš 28 dnů.

Zachovat by se měly poplatky na pohotovosti, výjimku by však měli lidé, kteří jsou k první pomoci převezeni.

Zelení přišli z návrhem, aby se poplatek třicet korun platil za celý recept. Dosud se platí za každou položku. Nabízejí i variantu, že se bude platit pět korun za každé balení. Lidovci by v tomto případě připustili až deset korun.

"Pro starší lidí je rozhodujícím zdravotnickým výdajem položka na receptu," zdůvodňuje snížení u léků expert lidovců Ludvík Hovorka.

KDU-ČSL přichází i s tím, aby se změnil pětitisícový roční limit pro všechny poplatky, které pacient zaplatí. Měl by se odvozovat o ročních příjmů každého občana.

"Poplatky mají mít regulační charakter, nemají pacienty odrazovat," stojí v materiálu, který pro nadcházející schůzku připravili lidovci.

Ombudsman Otakar Motejl
Ombudsman Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Ombudsman Motejl: Azylanti by neměli platit poplatky u lékaře
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy