Lidovci: Soukromé zdravotní pojišťovny nepřipustíme

Martina Macková
20. 4. 2008 17:06
Sjezd schválil krajské lídry a senátní kandidáty
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády.
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Pardubice - Lidovci podpoří převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, nebudou ale chtít jejich prodej do soukromých rukou.

Sjezd tak souhlasil s kompromisním návrhem poslance Jiřího Carbola, který podpořil i předseda strany Jiří Čunek.

Koalice zůstane, i dohoda

Lidovci tedy nakonec vyhověli premiérovi Topolánkovi, který je ráno v projevu nabádal, aby ctili koaliční dohodu. Postoj, který budou lidovci v koalici prosazovat znamená, že ji neporuší.

Zákonodárci by nyní měli v koalici požadovat, aby peníze z povinného zdravotního pojištění nepřecházely do majetku zdravotních pojišťoven, ale zůstaly trvale pod kontrolou státu.

Kdo půjde do voleb?

Krajští lídři KDU-ČSL

 • Josef Vacek (Středočeský kraj)
 • Vladimír Pavelka (Jihočeský kraj)
 • Václav Červený (Plzeňský kraj)
 • Josef Malý (Karlovarský kraj)
 • Zdeněk Vokatý (Ústecký kraj)
 • Michael Vraný (Liberecký kraj)
 • Jiří Veselý (Královéhradecký kraj)
 • Roman Línek (Pardubický kraj)
 • Václav Kodet (Vysočina)
 • Stanislav Juránek (Jihomoravský kraj)
 • Pavel Horák (Olomoucký kraj)
 • Jindřich Ondruš (Zlínský kraj)
 • Pavol Lukša (Moravskoslezský kraj)

Kandidáti do Senátu:

 • Jiří Bakalík (OLM, volební obvod 63)
 • Josef Devát (ZLN, volební obvod 78)
 • Petr Hartmann (MSL, volební obvod 69)
 • Václav Horák (JHM, volební obvod 57)
 • Josef Kalbáč (JHC, volební obvod 12)
 • Jaroslav Max Kašparů (VYS, volební obvod 15)
 • Zdeněk Kolíbal (JHM, volební obvod 60)
 • Josef Mach (VYS, volební obvod 51)
 • Drahomíra Peřinová (PCE, volební obvod 48)
 • Lilka Rybářová-Ročáková (PLZ, volební obvod 9)
 • Josef Vacek (STC, volební obvod 18)
 • Josef Vaculík (ZLN, volební obvod 81)
 • Zbyněk Vobořil (HKR, volební obvod 39)

"Takto nemusíme jít do změn programového prohlášení. V něm ale není nic o prodeji pojišťoven, takže jej tím nezpochybňujeme. Možná to jde jen proti dalším požadavkům ODS," řekl Jiří Čunek.

Podle Čunka ale nemusí postoj lidovců stvrzený sjezdem znamenat rozkol v koalici nebo rozdílné hlasování ve sněmovně o zákonech. "On už to koaliční rozpor trochu byl před sjezdem. Nedohodli jsme se na transformačním zákonu, který jsme nepropustili z koaliční schůzky. Vše ostatní nechte vývoji, máme prostor pro jednání a hledání konsensu," řekl po ukončení sjezdu.

Poslanec Hovorka neuspěl

Neúspěšně prosazovali svoje usnesení poslankyně Michaela Šojdrová a Ludvík Hovorka.

Poslanec Hovorka navrhoval, aby sjezd odmítl i převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Poslanci a senátoři KDU-ČSL by pak měli hlasovat v koalici proti. "Už převod je předstupeň privatizace," řekl delegátům.

Tento postup by znamenal porušení koaliční dohody, ve které je změna vepsána. "Není pravda, že je pro nás koaliční smlouva svatá, tím je zájem lidí. Nebojte se přijmout moje usnesení a snahu našich lidí podpořit je stanoviskem sjezdu," vyzval delegáty poslanec.

Delegáti také neodsouhlasili, aby se novým zákonem určilo, jak využít regulační poplatky nově zavedené ve zdravotnictví.

Michaela Šojdrová chtěla získat od delegátů podporu pro svůj návrh, aby se zrušily regulační poplatky u lékaře v nemocnici pro děti do 18 let, rodičky a pro důchodce za pobyt v nemocnici. Ani tento návrh nakonec podporu v usnesení sjezdu nezískal, i když jen velmi těsně.

O zrušení poplatků budeme bojovat

Předseda Čunek ale v závěrečném slovu k delegátům řekl, že zákonodárci se o zrušení poplatků zasadí. "Nemusí nás k tomu ale zavazovat sjezd. Dále budeme bojovat o to, že děti budou osvobozeni od poplatků a pro seniory jsme našli řešení," řekl.

Podle Čunka se ministr Julínek musí vypořádat s návrhy a doporučeními, které vzejdou z koaličních jednání.

"Kdybychom měli my zákony dopracovávat, museli bychom k tomu mít ministerstvo. My jsme jasně formulovali některé věci, budeme mít konferenci celostátní jen ke zdravotnictví. A myslíme si, že by měla začít pracovat komise pro reformu. Dnes jsem se dozvěděl, že by pracovat měla, ale my o ní nevíme," dodal Čunek.

Lidovecký sjezd kromě kandidátky do Evropského parlamentu, kterou povede europoslankyně Zuzana Roithová, potvrdil také lídry do podzimních voleb do krajských zastupitelstev a do Senátu. Kompletní seznam lídrů najdete v infoboxu.

Smlouvě pro EU a radaru ano

Delegáti sjezdu odhlasovali i usnesení, které podporuje tzv. Lisabonskou smlouvu o spolupráci v EU.

Po svých zákonodárcích také chtějí, aby podpořili dohodu o americkém radaru. Uznání Kosova ovšem lidovci chtějí odložit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy