Lidovci: Soukromé zdravotní pojišťovny nepřipustíme

Martina Macková
20. 4. 2008 17:06
Sjezd schválil krajské lídry a senátní kandidáty
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády.
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Pardubice - Lidovci podpoří převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, nebudou ale chtít jejich prodej do soukromých rukou.

Sjezd tak souhlasil s kompromisním návrhem poslance Jiřího Carbola, který podpořil i předseda strany Jiří Čunek.

Koalice zůstane, i dohoda

Lidovci tedy nakonec vyhověli premiérovi Topolánkovi, který je ráno v projevu nabádal, aby ctili koaliční dohodu. Postoj, který budou lidovci v koalici prosazovat znamená, že ji neporuší.

Zákonodárci by nyní měli v koalici požadovat, aby peníze z povinného zdravotního pojištění nepřecházely do majetku zdravotních pojišťoven, ale zůstaly trvale pod kontrolou státu.

Kdo půjde do voleb?

Krajští lídři KDU-ČSL

 • Josef Vacek (Středočeský kraj)
 • Vladimír Pavelka (Jihočeský kraj)
 • Václav Červený (Plzeňský kraj)
 • Josef Malý (Karlovarský kraj)
 • Zdeněk Vokatý (Ústecký kraj)
 • Michael Vraný (Liberecký kraj)
 • Jiří Veselý (Královéhradecký kraj)
 • Roman Línek (Pardubický kraj)
 • Václav Kodet (Vysočina)
 • Stanislav Juránek (Jihomoravský kraj)
 • Pavel Horák (Olomoucký kraj)
 • Jindřich Ondruš (Zlínský kraj)
 • Pavol Lukša (Moravskoslezský kraj)

Kandidáti do Senátu:

 • Jiří Bakalík (OLM, volební obvod 63)
 • Josef Devát (ZLN, volební obvod 78)
 • Petr Hartmann (MSL, volební obvod 69)
 • Václav Horák (JHM, volební obvod 57)
 • Josef Kalbáč (JHC, volební obvod 12)
 • Jaroslav Max Kašparů (VYS, volební obvod 15)
 • Zdeněk Kolíbal (JHM, volební obvod 60)
 • Josef Mach (VYS, volební obvod 51)
 • Drahomíra Peřinová (PCE, volební obvod 48)
 • Lilka Rybářová-Ročáková (PLZ, volební obvod 9)
 • Josef Vacek (STC, volební obvod 18)
 • Josef Vaculík (ZLN, volební obvod 81)
 • Zbyněk Vobořil (HKR, volební obvod 39)

"Takto nemusíme jít do změn programového prohlášení. V něm ale není nic o prodeji pojišťoven, takže jej tím nezpochybňujeme. Možná to jde jen proti dalším požadavkům ODS," řekl Jiří Čunek.

Podle Čunka ale nemusí postoj lidovců stvrzený sjezdem znamenat rozkol v koalici nebo rozdílné hlasování ve sněmovně o zákonech. "On už to koaliční rozpor trochu byl před sjezdem. Nedohodli jsme se na transformačním zákonu, který jsme nepropustili z koaliční schůzky. Vše ostatní nechte vývoji, máme prostor pro jednání a hledání konsensu," řekl po ukončení sjezdu.

Poslanec Hovorka neuspěl

Neúspěšně prosazovali svoje usnesení poslankyně Michaela Šojdrová a Ludvík Hovorka.

Poslanec Hovorka navrhoval, aby sjezd odmítl i převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Poslanci a senátoři KDU-ČSL by pak měli hlasovat v koalici proti. "Už převod je předstupeň privatizace," řekl delegátům.

Tento postup by znamenal porušení koaliční dohody, ve které je změna vepsána. "Není pravda, že je pro nás koaliční smlouva svatá, tím je zájem lidí. Nebojte se přijmout moje usnesení a snahu našich lidí podpořit je stanoviskem sjezdu," vyzval delegáty poslanec.

Delegáti také neodsouhlasili, aby se novým zákonem určilo, jak využít regulační poplatky nově zavedené ve zdravotnictví.

Michaela Šojdrová chtěla získat od delegátů podporu pro svůj návrh, aby se zrušily regulační poplatky u lékaře v nemocnici pro děti do 18 let, rodičky a pro důchodce za pobyt v nemocnici. Ani tento návrh nakonec podporu v usnesení sjezdu nezískal, i když jen velmi těsně.

O zrušení poplatků budeme bojovat

Předseda Čunek ale v závěrečném slovu k delegátům řekl, že zákonodárci se o zrušení poplatků zasadí. "Nemusí nás k tomu ale zavazovat sjezd. Dále budeme bojovat o to, že děti budou osvobozeni od poplatků a pro seniory jsme našli řešení," řekl.

Podle Čunka se ministr Julínek musí vypořádat s návrhy a doporučeními, které vzejdou z koaličních jednání.

"Kdybychom měli my zákony dopracovávat, museli bychom k tomu mít ministerstvo. My jsme jasně formulovali některé věci, budeme mít konferenci celostátní jen ke zdravotnictví. A myslíme si, že by měla začít pracovat komise pro reformu. Dnes jsem se dozvěděl, že by pracovat měla, ale my o ní nevíme," dodal Čunek.

Lidovecký sjezd kromě kandidátky do Evropského parlamentu, kterou povede europoslankyně Zuzana Roithová, potvrdil také lídry do podzimních voleb do krajských zastupitelstev a do Senátu. Kompletní seznam lídrů najdete v infoboxu.

Smlouvě pro EU a radaru ano

Delegáti sjezdu odhlasovali i usnesení, které podporuje tzv. Lisabonskou smlouvu o spolupráci v EU.

Po svých zákonodárcích také chtějí, aby podpořili dohodu o americkém radaru. Uznání Kosova ovšem lidovci chtějí odložit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy