Zmírní se poplatky u lékaře? Koalice se znovu neshodla

Petr Holub, Kateřina Eliášová
17. 4. 2008 19:18
Odborná komise stále nemá dostatek podkladů
Kolik mě to bude stát? Ilustrační snímek
Kolik mě to bude stát? Ilustrační snímek | Foto: Jan Langer

Praha - Dvě a půl hodiny strávili za jednacím stolem politici a odborníci z koaliční zdravotní komise. Tématem byly poplatky u lékaře. Žádný konkrétní závěr jednání nepřineslo.

Jediné, na čem se spolu všichni zúčastnění shodli, je způsob komunikace a zveřejňování výstupů z jednání.

Experti KDU-ČSL i zelených přinesli písemné požadavky na snížení poplatků především pro děti a u praktických lékařů. ODS je vyslechla a na oplátku přinesla první analýzy toho, jak systém plateb u lékaře dosud funguje.

Expert ODS Boris Šťastný doporučil pouze to, že systém musí po případných úpravách zůstat transparentní a jednoduchý.

2. 1. - Lidé si platí za péči o zdraví - S prvním pracovním dnem nového roku přišel ostrý start výběru poplatků za lékařskou péči. Lidem se poplatky možná nelíbí, ale drtivá většina platí, znělo z nemocnic i od praktiků, které oslovila redakce Aktuálně.cz.  Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE
2. 1. - Lidé si platí za péči o zdraví - S prvním pracovním dnem nového roku přišel ostrý start výběru poplatků za lékařskou péči. Lidem se poplatky možná nelíbí, ale drtivá většina platí, znělo z nemocnic i od praktiků, které oslovila redakce Aktuálně.cz. Další podrobnosti naleznete ve zprávě ZDE | Foto: Ludvík Hradilek
Přečtěte si, jaké změny požadují menší koaliční partneři po ministru Julínkovi

"Dnes jsme se na ničem konkrétním nedohodli. Do 7. května máme dostat výhodnocení plateb u lékaře od všech pojištoven, zatím známe jen neúplné výsledky pouze od dvou z nich," řekla Aktuálně.cz po jednání zelená poslankyně Olga Zubová.

Data pouze za leden

Podle zjištění Aktuálně.cz přinesli zástupci ministerstva zdravotnictví pouze lednová data o spotřebě zdravotní péče.

Výkony ambulantních lékařů, lékárníků i nemocnic klesly po zavedení poplatků zpravidla o pětinu. Vymykají se pouze pohotovosti, které ošetřily o 45 procent pacientů méně než za průměrný měsíc v minulém roce.

Julínkovi úředníci však zatím nepřinesli údaje o tom, jaký vliv mělo zavedení poplatků na rizikové sociální skupiny, především penzisty, malé děti a chronicky nemocné.

"Konečně máme přesný seznam námětů a požadavků od našich koaličních partnerů, dosud jsme si vše vzkazovali přes média," podotkl šéf poslanců za ODS a člen expertní komise Petr Tluchoř. "Některé náměty jsou věcné, jako například u plateb za recept. Některé mají ale ryze politický charakter a o těch nebude rozhodovat naše komise, ale koaliční špičky," dodal.

Nový termín, kdy ministerstvo předloží analýzu dopadů reformy na obyvatelstvo, stanovili experti na 7. května. Zároveň by mělo expertům dodat analýzu, která by zdůvodnila, proč je nejlepší právní formou zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic právě akciová společnost.

Znalci požadují také odpověď na otázku, jestli zdravotnické akciové společnosti fungují rovněž v jiných evropských zemích.

Jediná shoda? Jak se budeme bavit

Jediné, na čem se koaliční experti shodli, je pouze to, jak se spolu budou bavit. Na minulé zasedání totiž dorazili úředníci ministerstva s už hotovým seznamem námitek a jejich řešením.

"Vyjádřil jsem nesouhlas s tím, jak byly interpretovány výsledky z minulého jednání. To nebyla pravda. Zápis si vytvořilo ministerstvo, aby doložilo na K9, že jsme ve shodě a nemáme žádný problém," řekl Aktuálně.cz poslanec za KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

Podle Olgy Zubové tak malé strany žádají, aby byl z každého zasedání vytvořen zápis, který pak bude ověřen všemi třemi stranami.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy