Roušky, které jsou o víkendu a v pondělí praktikům distribuovány v počtu dvou až tří kusů, vystačí nanejvýš na dva až tři dny. "Jedna ze skupin obyvatelstva nejvíc ohrožených nákazou Covid-19 - lékaři primární péče - je tak prakticky zcela bez ochranných pomůcek," uvedlo ve stanovisku předsednictvo sdružení.
Také další zdravotníci i pracovníci v sociálních službách upozorňují na to, že mají stále nedostatek ochranných prostředků, jako jsou respirátory a roušky. Zástupci státu uvádějí, že dělají, co mohou, a ochranných prostředků bude brzy víc.
Šéf stomatologické komory Roman Šmucler v neděli v České televizi uvedl, že stát s nimi situaci a nastavovaná opatření nekonzultuje a lékařům chybí informace. Stomatologové podle něj potřebují až 200 000 respirátorů, které po státu žádali, ale dosud nedostali.
Zástupci Sdružení praktických lékařů budou v neděli vpodvečer o dalším postupu při krizi kolem koronaviru jednat právě i s Českou stomatologickou komorou. Po vládě žádají zajištění pomůcek a větší informovanost.
Pacienty bez akutních potíží odkládejte
Doporučení, které sdružení vydalo, začne platit od pondělí. Praktičtí lékaři i jejich personál by po celou dobu svých ordinačních hodin měli podle sdružení používat respirátor a ochranné brýle. Při ordinování by se lékaři měli soustředit na důležité případy a pacienty bez akutních potíží odkládat.
Zároveň by měli redukovat počet lidí v ordinaci a také zkrátit ordinační hodiny. Měly by být oddělené i čekárny, aby se v nich nepotkávali zdraví pacienti s nakaženými virem.
Zástupci sdružení se v 18:00 mají setkat se zástupci stomatologické komory. Jednání má zkoordinovat postup při dalším řešení krize kolem šíření koronaviru.