Lékaři během prvního dne vystavili přes sto tisíc eReceptů. Je to správná cesta, tvrdí ministr

ČTK ČTK
2. 1. 2018 14:06
Kvůli elektronickým receptům chtějí někteří praktičtí lékaři zavřít své ordinace. Ministerstvo proto chce spustit informační kampaň zaměřenou zejména na lékaře v seniorském věku a na venkově.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | Foto: Milan Bureš

Praha - Elektronických receptů na léky bylo v úterý vystaveno přes 100 tisíc, polovinu z toho už lékárny vydaly. Problémů je podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) minimum. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nefunguje zatím odeslání receptu pomocí SMS.

Vojtěch a zastupující ředitelka SÚKL Irena Storová to sdělili na tiskové konferenci. Lékaři od 1. ledna musí všechny vystavené recepty evidovat v centrálním úložišti eReceptů. Úřady je ale první rok nebudou pokutovat, pokud vystaví recept klasický.

"Jsem přesvědčen, že eRecept jako takový je správná cesta," dodal Vojtěch. Například podle něj eliminuje falešné recepty, kterých je podle odhadů až 450tisíc ročně. Lékaři mohou recept vypsat pacientovi i na dálku bez nutnosti navštívit ordinaci. Posílání receptu e-mailem podle Vojtěcha funguje. "Posílání SMS bude spuštěno během několika dní. Ještě komunikujeme s operátorem," dodal.

Od 1. ledna příštího roku by měl podle Vojtěcha začít fungovat i takzvaný lékový záznam, tedy seznam všech léků, které pacientovi předepsali všichni jeho lékaři. Zatím ho vidí jen pacient, lékař vidí jen své předepsané léky. Nutná bude změna zákona.

"Diskutujeme to s Úřadem na ochranu osobních údajů. Pravděpodobně bude podmíněné souhlasem pacienta, zda lékaři jeho lékový záznam uvidí," doplnil ministr. Díky záznamu by mohl systém také kontrolovat nežádoucí interakce léků, odhaduje se, že v jejich důsledku zemře ročně několik set lidí.

Ministerstvo chce také k eReceptu spustit informační kampaň zaměřenou zejména na lékaře v seniorském věku a na venkově. SÚKL už v minulém roce několik seminářů pořádal, informace byly také na odborných konferencích pro lékaře či lékárníky.

Podle zastupující ředitelky SÚKL Storové už bylo k úterním 12:30 předepsáno asi 102 tisíc eReceptů, přes 50 tisíc z nich bylo v lékárně vydáno. "Evidujeme i neúspěšné pokusy, ale je to marginální míra," uvedla.

Lékaři systém kritizovali, protože vyřízení přístupových údajů trvá dlouho. SÚKL do konce roku vyřídil žádosti 37 199 z nich, dalších asi 7000 čeká na potvrzení České lékařské komory. "Nemůžeme ovlivnit, jak dlouho ověření žádosti trvá," řekl Storová.

SÚKL by podle Vojtěcha mohl ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky pro ověřování využít i připravovaný Národní registr zdravotnických pracovníků, který má být letos spuštěn. Do budoucna by se žádosti nových lékařů ověřovaly jen přes něj.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro DVTV.

Rozpadá se zdravotnický systém, když skončí lékař v regionu, je problém ho někým nahradit, eRecept a EET donutí skončit další, říká šéf praktiků. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy