Praha - Strany budoucí trojkoalice se v úterý večer shodly mimo jiné na tom, že by lidé neměli v budoucnu platit poplatek za vyšetření u lékaře. Bez odpovídající kompenzace však takový krok povede ke zhoršení zdravotní péče.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká lékař Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR.
"Poplatky jsou věc, se kterou celý systém počítá - a jsou podle toho nastaveny také úhrady od pojišťoven. Pro nás je to důležitá součást příjmu, máme-li poskytovat stejně kvalitní péči. Nikdo nemůže říct, že sto dvacet tisíc ročně jsou zbytečné peníze a že péče bude stejná, ta určitě bude horší," říká v rozhovoru Jojko.
Aktuálně.cz: Součástí koaliční dohody má být zrušení poplatků za návštěvu u lékaře. Nakolik je příjem z nich pro vás jako ambulantní lékaře zásadní?
Zorjan Jojko: Velmi - ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, že když byly zaváděny, tak nám ve stejné vteřině klesla hodnota bodů o pět procent. A byli jsme jediní - když se teď mluví o tom, že se tyto poplatky mají kompenzovat léčebnám a lázním nebo nemocnicím, tak tam nikde se nezměnila hodnota práce, jen u nás.
Druhým důvodem je, že v současné době s tím počítají pojišťovny ve svých kalkulacích - počítají s tím, že máme příjmy ještě z jiné strany. Koneckonců o tom mají přehled, protože jim tyto poplatky musíme vykazovat - pokud totiž s klinickým vyšetřením neprokážeme regulační poplatek, jsme okamžitě popotahováni proč.
A.cz: Jaká je přibližná výše příjmů z regulačních poplatků?
V tuto chvíli to průměrně znamená deset tisíc korun měsíčně na ambulanci, na jeden pracovní úvazek. To je s dovolením sto dvacet tisíc ročně, takže rozhodně nejde o žádné malé peníze, o které by ambulance přišly ve chvíli, kdyby to bylo bez jakékoli kompenzace zrušeno.
A.cz: Budete tedy požadovat kompenzaci těchto příjmů?
My jsme to dali už i do požadavků pro úhradovou vyhlášku na rok 2014, ale bohužel nám ministerstvo odpovědělo, že se ještě neví, jestli to zrušeno bude nebo ne, a tím pádem nebylo této připomínce vyhověno. Ale uplatnili jsme tuto připomínku a obrátili jsme se s ní i na koaliční strany.
A.cz: Budete chtít zpět navýšit hodnotu jednoho bodu, nebo jakou formu kompenzace požadujete?
Jaká bude přesná forma, to můžeme nechat na rozhodnutí budoucího ministra či vlády, ale je fakt, že má-li být systémová, tak to musí být provedeno přes systém zdravotního pojištění. V našem případě, to je pravda, jiná cesta než skrze navýšení hodnoty bodu nepřipadá v úvahu.
A.cz: Dostali jste již na své dopisy ze strany zástupců koaličních stran nějakou odpověď?
Ne. KDU-ČSL se o to u nás aktivně zajímala, my jsme jim dávali naše kalkulace; ostatní strany se o to zatím nezajímaly. Nicméně čekáme také na přesnou formulaci této věci v koaliční smlouvě, a pokud tam bude zachována - nebo alespoň nebude vyloučena - nějaká forma kompenzace, tak potom budeme jednat konkrétně.
A.cz: Pokud by ke kompenzaci nedošlo, co by následovalo? Protestovali byste? Mohlo by to znamenat zavření některých ordinací?
To je v tuto chvíli předčasné, ale jde o deset tisíc měsíčně, což představuje okolo pěti až deseti procent provozních tržeb ambulancí, což vůbec nejsou malé peníze.
Ale nechce se mi vyhrožovat protesty ve chvíli, kdy ještě není jasné, jak to všechno dopadne - zvláště pak když všechno nasvědčuje tomu, že by právě KDU-ČSL, která se o to u nás sama aktivně zajímala, měla převzít ministerstvo zdravotnictví. To znamená, že jsou si tohoto problému vědomi a budou ho řešit i bez nože na krku. V tuto chvíli je to předčasná záležitost.
A.cz: Jaký bude mít podle vás dopad zrušení regulačních poplatků třeba na čekací doby v ordinacích? Očekáváte nárůst počtu pacientů?
V prvním pololetí 2008 jsme registrovali významný pokles návštěvnosti v ambulancích - takže vedle poklesu hodnoty bodu to byl další z důvodů poklesu našich úhrad. Nicméně přibližně od roku 2010, na základě sledování četnosti pacientů, máme za to, že ty regulační poplatky by se už neměly jmenovat regulační.
Na druhou stranu se staly součástí systému, je to jakási malá, drobná spoluúčast pacienta, se kterou ten systém počítá - jsou podle toho nastaveny úhrady od pojišťoven. Pro nás je to důležitá součást příjmu, máme-li poskytovat stejně kvalitní péči. Nikdo nemůže říct, že sto dvacet tisíc ročně jsou zbytečné peníze a že péče bude stejná, ta určitě bude horší. Musí se to promítnout, je to příliš peněz na to, aby se to nepromítlo.
Na druhou stranu nečekám změnu četnosti pacientů. Problémy s tím, že by nám pacienti nechtěli chodit kvůli třiceti korunám, už nejméně dva roky neregistrujeme.