Praha - Už více než polovinu z osmi tisíc policejních služebních vozidel bude potřeba v nejbližší době vyměnit. Policie je hromadně nakoupila ještě za ministra Ivana Langera z ODS, tedy před více než šesti lety, a auta tak mají najeto stovky tisíc kilometrů.
Jenže policie na kompletní výměnu tak velkého počtu aut nemá peníze. Dovolit si může obměnu zhruba jen necelých pěti stovek vozů.
"I když ministr vnitra uvolnil veškerou rezervu, mělo by jít zhruba o 400 až 500 vozidel. A to samozřejmě není několik tisíc, které bychom potřebovali," říká policejní prezident Tomáš Tuhý.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz také zhodnotil první rok svého vládnutí české policii a uvedl, že se současným ministrem vnitra Milanem Chovancem vychází velmi dobře.
Policie opakovaně hovoří o nutné výměně služebních vozidel. V jaké fázi nyní jste?
Dlouhodobě nás to trápí a stále to nemáme vyřešené. Policie má osm tisíc výkonných vozidel a z toho by bylo potřeba nakoupit více než čtyři tisíce nových. Čtyři tisíce starých aut bude mít v nejbližší době najeto tolik kilometrů, že se ocitnou na samé hranici životnosti. Podle technického stavu jde o 150 až 200 tisíc kilometrů.
Kolik byste jich měli získat letos?
I když ministr vnitra uvolnil veškerou rezervu, mělo by jít zhruba o 400 až 500 vozidel.
V poslední době roste v Evropě počet teroristických útoků. Dostává policie nějaké zprávy o tom, že by Česká republika mohla být terčem takového útoku?
Česká republika v současné době není bezprostředně v hledáčku teroristických organizací. Taková situace se ale může změnit ze dne na den a my na ni musíme být připraveni.
Podařilo se najít styčného důstojníka pro Ukrajinu, jak jste při svém nástupu před rokem plánoval?
Od letošního ledna je funkce obsazena. Je tam člověk z odboru mezinárodní spolupráce, který měl již dříve problematiku Ukrajiny na starosti.
Před rokem jste také prohlásil, že jste si s ministrem vnitra Milanem Chovancem lidsky sedli. Jak spolu vycházíte nyní? Zaskřípaly vám někdy vztahy?
Je to stejné. Ministr policii podporuje v záměrech, i já osobně od něj cítím podporu. Přál bych každému policejnímu prezidentovi, aby nemusel řešit osobní spory a byl v takovém profesním vztahu, jako jsem já se současným ministrem.
Nevadí vám, že si ministr vybraná policejní témata často komunikuje s médii sám a vy nedostanete v televizi nebo novinách tolik prostoru?
Každý politik chce mít dobré PR. Osobně mám pocit, že ta dělba práce je jasná. Já jsem policejní prezident, který policii řídí. Politickým úkolem ministra vnitra je podpořit činnost policie a podpořit řešení témat, která mu policie předkládá. A zda je prezentuje ministr vnitra, nebo já, je jedno.
Co se vám během působení v čele policie podařilo změnit?
Při svém nástupu jsem mluvil o stabilizaci policie. Začal jsem personálními změnami. Vyměnil jsem polovinu krajských policejních ředitelů. Nebylo to kvůli tomu, že by nefungovali, ale dohodli jsme se, že potřebujeme novou šťávu, nový náboj. Podařilo se rovněž dorovnat služební příjmy policistů. Ještě zbývá policistům vrátit dvě procenta platu, o která dříve přišli, a my máme ambici, aby se to podařilo letos.
A co se naopak nepodařilo?
Ještě jsme nedosáhli navýšení počtu policistů. Možná že mimořádné události jak u nás (Vrbětice, Uherský Brod – pozn. red.), tak v Evropě a ve světě (hrozba Islámského státu a terorismus obecně – pozn. red.), nám ukazují, kam bychom měli naši policii směřovat.
Jak vypadá situace kolem policejních škol, u nichž bývalý ministr Jan Kubice plánoval změny?
My bychom rádi převzali od 1. ledna 2016 policejní školy, které nyní spadají pod ministerstvo vnitra. Šlo by o problematiku základní odborné přípravy. Netýkalo by se to vyššího odborného vzdělávání a maturitního oboru, který je zatím jen v policejní škole v Holešově. Policie by pak sama od prvopočátku nastavovala programy vzdělávání policistů. Sami bychom tvořili koncepci vzdělávání tak, aby policisté byli vzděláváni moderněji a systémověji, aby se učili řešit více modelových situací, aby se více věnovali praktickým činnostem.