Poučení z Brodu: Policie chce dva vrtulníky za 1,5 miliardy

Speciální policejní jednotky musejí na rychlé zásahy jezdit autem nebo si půjčit velkokapacitní stroj od armády. Policejní prezident chce po tragédii v Uherském Brodě vlastní vrtulníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha – Únorová hromadná vražda osmi hostů restaurace Družba v Uherském Brodě znovu ukázala na léta neřešený problém české policie: nemá k dispozici svůj velký vrtulník, do kterého se vejde celá zásahová jednotka anebo Útvar rychlého nasazení – specialisté určení pro boj s terorismem.

Elitní policisté se tak na místo činu dostávají se zpožděním, protože musí jet auty nebo si půjčit vrtulník od armády.

Policejní prezident Tomáš Tuhý proto hodlá na politiky zatlačit, aby moderní stroje policistům koupili. "Policie nemá velkokapacitní vrtulník, ačkoliv ho v minulosti opakovaně žádala. Nedostala na něj peníze," říká Tuhý v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vyjde ve čtvrtek. 

Politikům se do nákupu nechtělo, protože jde o velmi nákladnou investici. Jeden vrtulník může v závislosti na typu a výbavě přijít až na 700 milionů korun. Tuhý si i přesto chce po únorové tragédii říct ne o jeden, ale rovnou o dva vrtulníky. Jeden by byl k dispozici v Praze a druhý by mohl být v Brně.

Policie má nyní k dispozici pouze menší helikoptéry, do kterých se vejde maximálně sedm plně vyzbrojených mužů. Celá jednotka má ovšem zpravidla dvojnásobný počet policistů.

Pokud tak chce nyní někde rychle zasáhnout, musel by se vrtulník pro druhou polovinu jednotky otočit. Anebo musí policisté nasednout do aut a na místo dojet. Jako do Uherského Brodu, kam jela zásahovka z Brna. Po silnici první třídy jí to trvalo bezmála hodinu.

Zápůjčka od vojáků

Útvar rychlého nasazení zároveň využívá vrtulník české armády. Není to ale příliš praktické. Ne vždycky je totiž k dispozici. "Armádní letectvo má svých úkolů dost, i těch spojeneckých," uvedl ředitel URNA Libor Lochman.

Právě jeho útvar by vrtulníky využíval nejvíc. Podle Lochmana by se ale hodily právě i pro další policejní jednotky.

"Zásahové jednotky by díky rychlé letecké přepravě byly nesrovnatelně akceschopnější, než jsou dnes," říká Lochman a uvádí příklad. "Před časem byly dost velké problémy s motorkáři v Jeseníkách. A protože armáda měla zrovna volný stroj Mi-17, tak jsme byli na místě dřív než krajská zásahovka. To je ten obrovský rozdíl v rychlosti zásahu," podotkl ředitel URNA.

Policejní prezident Tuhý navíc připomněl, že akceschopnost je klíčovým měřítkem každého podobného speciálního útvaru pro boj s terorismem.

"Boj s terorismem je jednou z priorit policie, zvláště v tomto období, kdy vidíme, co se děje v Evropě a ve světě. Například hrozba Islámského státu je velká, proto bychom neradi něco podcenili," dodal šéf policie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy