Langer a mafie? Před volbami vysvětlení nebude

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
9. 9. 2009 13:35
Poslanci konečně jasně řekli, že chtějí mít klid na práci a netouží zjistit, jak blízko má politika k podsvětí
Místopředseda ODS Ivan Langer.
Místopředseda ODS Ivan Langer. | Foto: Reuters

Praha - Politici přestali hledat výmluvy a řekli to natvrdo: Před volbami nechceme další aféru.

Nejnověji tak ve sněmovně zdůvodnili své rozhodnutí, proč nechtějí utajeně vyslechnout bývalého elitního detektiva Karla Tichého.

Ten je jedním z mála lidí, kteří dokáží osvětlit vazby zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka a politiků.

V obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz Tichý tento týden s Mrázkem spojil například místopředsedu ODS Ivana Langera. O detailech veřejně mluvit nemohl, zbaven mlčenlivosti je pouze právě pro svědectví před poslanci.

Před volbami raději mlčet

Ti však vesměs oznámili, že o to teď před volbami nestojí.

"Já si opravdu myslím, že na to teď není vhodná doba. Nerad bych, aby výpověď pana Tichého byla předmětem nějakých politických spekulací," uvedl například předseda bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD).

"Radili jsme se o tom i s místopředsedy výboru, takže to není jen moje rozhodnutí. A usoudili jsme, že by to nebylo před volbami dobré. Každopádně po volbách chci, aby pan Tichý na výboru vystoupil, nechci to nechat zapadnout," dodal Bublan.

Hon na Ivana

Poslanec ODS Jan Vidím zase tvrdí, že už není důvod, aby Tichý před nimi vypovídal.

"Pan Tichý už všechno napovídal novinářům. Považuji to za hon na Ivana Langera," uvedl.

Tichý však v rozhovoru pro Aktuálně.cz nemluvil o detailech ze spisu, o nich smí mluvit právě pouze s poslanci.

Ve sněmovně sice jsou i poslanci, které by osvětlení kontaktů Mrázka a politiků zajímalo i před volbami, jejich hlasy jsou však osamocené.

Například Juraj Raninec, který odešel z ODS spolu s Vlastimilem Tlustým (mimochodem i Tlustý pracoval pro Mrázkovu organizaci). "Já bych to zasedání výboru prosazoval, ale zřejmě jsem osamocen," uvedl Raninec.

Komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová zase říká, že by se slyšení Tichého vzhledem k očekávanému rozpuštění sněmovny stejně nestihlo.

"Tento týden zasedá sněmovna, takže v podstatě není kdy. Příští týden bude nejspíš sněmovna rozpuštěna, tak výbor ani svolat nelze. Pokud by ale poslanci podpořili prodloužení mandátu sněmovny, já i moji kolegové budeme chtít, aby výbor tuto kauzu v rámci možností dořešil," uvedla.

Co může říct Krakatice

Karel Tichý coby policejní důstojník zakládal spis Krakatice, který popisuje vazby Mrázkovy skupiny například na místopředsedu ODS Ivana Langera, poslance Tlustého, někdejšího ministra financí Svobodu či Zemanova důvěrníka Šloufa.

Jen Tichý a jeho kolega Kopp, který také žádá o zbavení mlčenlivosti, ale mohou říct, jestli tito politici pomáhali mafii vědomě, či je Mrázek jen zneužil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy