Spis o mafii: Najdou se v něm Klaus i Koukal

Sabina Slonková
14. 4. 2008 18:45
K čemu mafián Mrázek využíval politiky?

Praha - Co mají společného Václav Klaus, Ivan Langer, Jan Koukal, Miroslav Šlouf, Barbora Snopková, Ivo Svoboda, Vlastimil Tlustý či Josef Hojdar?

Na první pohled nesourodou skupinu politiků spojuje kriminální spis Krakatice, v němž protikorupční policie na počátku nového tisíciletí mapovala aktivity organizace krále podsvětí Františka Mrázka.

Všichni výše zmínění politici se v něm najdou. Jejich role se ale poněkud liší.

Čtěte předchozí díly odhalení Aktuálně.cz:
Policie otevřela Krakatici. Kdo kryl zločiny mocných?
Zapletl se Langer s mafií? Napovídají odposlechy

Spolupráce, schůzky a využití vlivu?

Někteří - jako třeba bývalý šéf hospodářského výboru Josef Hojdar či Zemanův poradce Miroslav Šlouf - pro Mrázkovu skupinu přímo pracovali. Další, včetně exministra financí Svobody či jeho pravé ruky Snopkové se s Mrázkem scházeli. Mimochodem: nikdy za to nebyli popotahováni.

Jiné - jako se nejnověji ukázalo například o prezidentu Klausovi či ministrovi Langerovi - boss Mrázek přes prostředníky využíval k uskutečňování svých plánů. Důkaz, že by tito politici věděli, komu ve skutečnosti pomáhají, ve spise není. Policie nicméně tyto vazby nikdy přesně nerozkryla.

Kontakty Mrázka na Zemanova poradce Šloufa či spolupráce Vlastimila Tlustého s Mrázkovým partnerem Igorem Šafrankem už je známá. Dosud se ale nevědělo, že organizace využívala i někdejšího pražského primátora a dnešního ambassadora Jana Koukala a snažila se přiživit na vlivu tehdejšího šéfa ODS Václava Klause.

Jak zpracovat šéfy Nomury

Před osmi lety se František Mrázek podle odposlechů a policejních záznamů uložených ve spise Krakatice významně angažoval při prodeji stavebního gigantu IPS. Prostřednictvím developera Luďka Sekyry se do případu vložil tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer a podle zjištění Aktuálně.cz se aktivně zapojil i někdejší primátor Jan Koukal.

Langer se do případu dostal kvůli svým kontaktům s bankéři IPB, kteří půjčili na nákup firmy peníze. Koukal zase kvůli vztahům s majiteli IPB, společností Nomura.

"Sekyra chce Koukala využít, aby přes Klause zařídil signály kvůli Nomuře. Je to důležité. Koukal má zpracovat také šéfa Nomury," stojí v policejních záznamech.

Politická hra a Profesor

V telefonických rozhovorech odposlechnutých policií následně Sekyra s Koukalem mluví o tom, že věc byla s Václavem Klausem skutečně projednaná. Sekyra s Koukalem podle zjištění Aktuálně.cz o celé kauze hovoří jako o velké politické hře a politickém boji. Václava Klause nazývají Profesorem.

Jméno šéfa ODS zazní i v příběhu lukrativní pohledávky, kterou chtěla Mrázkova skupina získat z konsolidační agentury a jednala o tom s Vlastimilem Tlustým. Poté Mrázka informuje jeho blízký spolupracovník Šafranko, že Tlustý přislíbil pomoc. "Měl se o této věci též radit s Profesorem," uvádí záznamy odposlechů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
V souvislostech:
Vše o kauze Kubice - a co jí předcházelo

Koukala hodlala skupina využít i pro blíže nespecifikovanou pomoc při získání nemovitosti pro zástupce Nomury Dillarda, kterou se policii nikdy nepodařilo rozklíčovat. "Dillard potřebuje nějakou protekci v osobním zájmu ohledně určité nemovitosti a tam by mu mohli pomoci. Musí to ale projednat až osobně a on by na oplátku mohl udělat něco pro ně," zaznamenali kriminalisté z odposlechnutých rozhovorů.

Obhajoba: O Mrázkovi jsme netušili

Většina politiků, u nichž se ukázalo, že byli ve spojení s Mrázkovou skupinou, se hájí shodným argumentem: Nevěděli jsme, že za tím stojí Mrázek.

Foto: Aktuálně.cz
Připoměňte si:
Mrázkova smrt: Policii zajímá politika

Tak argumentoval například Vlastimil Tlustý, kterého Mrázek úkoloval prostřednictvím svého spolupracovníka Šafranka. Shodně nyní mluví i ministr Langer: "Mrázka jsem v životě neviděl."

(Rozdíl v příbězích obou politiků ale přece jen je: zatímco Tlustý byl v kontaktu s Mrázkovými lidmi dlouhodobě a kvůli nejrůznějším obchodům, Langer se do spisu Krakatice dostal kvůli jediné transakci se stavební firmou.)

Další politici, jako exposlanec Josef Hojdar, při otázkách na Mrázkovu skupinu podle svých slov ztratili paměť. "To je určitá etapa, která už je dávno pryč a vůbec si na detaily nevzpomínám," reagoval Hojdar před časem.

Pouze Miroslav Šlouf se k Františku Mrázkovi veřejně hlásí i po jeho smrti. A netají se, že byli přátelé.

Role politiků v aktivitách organizace Františka Mrázka nikdy nebyla detailně objasněná a po jeho vraždě už se to jen stěží povede. Právě proto se spis Krakatice stal v posledních letech vyhledávaným artiklem v politickém boji.

 

Právě se děje

Další zprávy