Lákal na marihuanu do ČSSD, mohl být i na kandidátce

Martina Machová Martina Machová
10. 9. 2010 22:30
Sociální demokraté v Litoměřicích se distancují od náborů černých duší do strany
Předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Litoměřicích Jan Szántó
Předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Litoměřicích Jan Szántó | Foto: Jan Langer

Litoměřice - Aféra, v níž se jeden z členů sociální demokracie na Litoměřicku dostal do vážného podezření, že nabízel zájemcům za vstup do strany marihuanu, mohla mít pro ČSSD vážnou volební dohru.

Sociální demokrat Jiří Č. byl na zvukovém záznamu zachycen, jak drogu nabízí, a Aktuálně.cz zjistilo, že patřil k lidem, jež chtěla ČSSD postavit na kandidátku do letošních komunálních voleb.

Předseda okresní organizace ČSSD v Litoměřicích Jan Szántó zvažovanou kandidaturu Jiřího Č. přiznal, když s ním Aktuálně.cz o případu hovořilo.

Na jméno kontroverzního náboráře zareagoval okamžitě. "Sestavovali jsme kandidátku a řekli jsme si, pozveme některé mladé, jestli by měli zájem na ni vstoupit," líčil Szántó. "Toto jméno tam bylo také napsané."

Předseda pak dodal, že Jiří Č. fuguroval mezi adepty z celé členské základny litoměřické organizace. Šance na kandidaturu podle předsedy zhasla tím, že se Jiří Č. nedostavil na pohovor s vedením organizace.

Náborář a předseda

Skandál s náborem za marihuanu odstartovali nespokojení členové sociální demokracie, kteří chtěli dostat do ruky hmatatelný důkaz o poměrech v ČSSD v Ústeckém kraji. V litoměřickém parku si záměrně dali schůzku s náborářem nových členů a nahráli jeji průběh na záznam MP3 přehrávače.

Ze záznamu, který Aktuálně.cz v minulých dnech zveřejnilo, je slyšet, že Jiří Č. nabízí jako odměnu za vstup do ČSSD marihuanu. "Já ti je dám, deset gramů," zní jeho hlas ze záznamu.

V rozhovoru, který náborář s domnělými adepty členství vede, padlo také jméno zmíněného předsedy litoměřické organizace. Jiří Č. ho zde líčí jako člověk, který na nábory shání peníze.

Tuto zmínku označují litoměřičtí sociální demokraté za účelovou provokaci s cílem pošpinit je před volbami a oslabit jejich region v rámci strany. Sám Jiří č. v přímém rozhovoru s Aktuálně.cz řekl, že Jana Szántó zná ze "srazů"

Neznám a neviděl jsem

Poté, co hlas ze záznamu dostal jméno konrétního člena, se sociální demokraté od Jiřího Č. distancovali.

"Já pana Č. neznám, nikdy jsem ho neviděl. Já jen vím, že je člen a že je mladý," řekl Petr Hošek, předseda stranické buňky, kam Jiří Č. patří. 

Hošek i Jan Szántó uvedli, že s nábory členů ani s marihuanou nemají nic společného. Kvůli záznamu a jeho zveřejnění podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy