Lákal na marihuanu do ČSSD, mohl být i na kandidátce

Martina Machová Martina Machová
10. 9. 2010 22:30
Sociální demokraté v Litoměřicích se distancují od náborů černých duší do strany
Předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Litoměřicích Jan Szántó
Předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Litoměřicích Jan Szántó | Foto: Jan Langer

Litoměřice - Aféra, v níž se jeden z členů sociální demokracie na Litoměřicku dostal do vážného podezření, že nabízel zájemcům za vstup do strany marihuanu, mohla mít pro ČSSD vážnou volební dohru.

Sociální demokrat Jiří Č. byl na zvukovém záznamu zachycen, jak drogu nabízí, a Aktuálně.cz zjistilo, že patřil k lidem, jež chtěla ČSSD postavit na kandidátku do letošních komunálních voleb.

Předseda okresní organizace ČSSD v Litoměřicích Jan Szántó zvažovanou kandidaturu Jiřího Č. přiznal, když s ním Aktuálně.cz o případu hovořilo.

Na jméno kontroverzního náboráře zareagoval okamžitě. "Sestavovali jsme kandidátku a řekli jsme si, pozveme některé mladé, jestli by měli zájem na ni vstoupit," líčil Szántó. "Toto jméno tam bylo také napsané."

Předseda pak dodal, že Jiří Č. fuguroval mezi adepty z celé členské základny litoměřické organizace. Šance na kandidaturu podle předsedy zhasla tím, že se Jiří Č. nedostavil na pohovor s vedením organizace.

Náborář a předseda

Skandál s náborem za marihuanu odstartovali nespokojení členové sociální demokracie, kteří chtěli dostat do ruky hmatatelný důkaz o poměrech v ČSSD v Ústeckém kraji. V litoměřickém parku si záměrně dali schůzku s náborářem nových členů a nahráli jeji průběh na záznam MP3 přehrávače.

Ze záznamu, který Aktuálně.cz v minulých dnech zveřejnilo, je slyšet, že Jiří Č. nabízí jako odměnu za vstup do ČSSD marihuanu. "Já ti je dám, deset gramů," zní jeho hlas ze záznamu.

V rozhovoru, který náborář s domnělými adepty členství vede, padlo také jméno zmíněného předsedy litoměřické organizace. Jiří Č. ho zde líčí jako člověk, který na nábory shání peníze.

Tuto zmínku označují litoměřičtí sociální demokraté za účelovou provokaci s cílem pošpinit je před volbami a oslabit jejich region v rámci strany. Sám Jiří č. v přímém rozhovoru s Aktuálně.cz řekl, že Jana Szántó zná ze "srazů"

Neznám a neviděl jsem

Poté, co hlas ze záznamu dostal jméno konrétního člena, se sociální demokraté od Jiřího Č. distancovali.

"Já pana Č. neznám, nikdy jsem ho neviděl. Já jen vím, že je člen a že je mladý," řekl Petr Hošek, předseda stranické buňky, kam Jiří Č. patří. 

Hošek i Jan Szántó uvedli, že s nábory členů ani s marihuanou nemají nic společného. Kvůli záznamu a jeho zveřejnění podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy