Jde o mutaci takzvaného spike proteinu. Je to charakteristický protein vyskytující se na povrchu viru SARS-CoV-2. Právě proti němu jsou namířeny současné vakcíny.
Laboratoř Elisabeth Pharmacon používá sekvenování neboli "čtení" virové DNA běžně. Na konci února díky tomu odhalila i šíření jihoafrické v varianty koronaviru v jedné z brněnských školek.
Mutace koronaviru se začaly šířit již krátce po objevení původního viru. Ne všechny se ale od původního odlišují natolik, aby to změnilo jeho chování a tím i nakažlivost nebo smrtelnost. V Česku se poslední měsíce rozšířila takzvaná britská varianta, a laboratoře tu zaznamenaly také případy jihoafrické varianty. První se šíří rychleji a je také víc zdraví nebezpečná, druhá omezuje účinek koronavirového očkování.
Naše laboratoř díky sekvenování vzorků pacientů s infekcí SARS-CoV-2 objevila zatím nepopsanou mutaci Spike proteinu - model na obrázku s mutací vyznačenou černými body. Naštěstí je mutace v pozici, která by neměla ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů. pic.twitter.com/pi5alHpZ8v
— O Šerý (@omarsery1) March 28, 2021
Elisabeth Pharmacon byla založená v roce 2011, sídlo má v Brně. Působí na českém a zahraničním trhu především jako výrobce diagnostických zdravotnických prostředků a jako dovozce, vývozce a distributor laboratorního materiálu a vybavení. S pandemií se zaměřila i na boj proti covidu-19. Vyvinula například testovací sadu, která odhalí nejen to, zda je testovaný nakažený koronavirem, ale také to, zda jde o britskou nebo jihoafrickou mutaci.