Praha - Protikorupční policie obvinila na začátku týdne 15 lidí ze zmanipulování veřejných zakázek. Obvinění údajně upravili 11 zadávacích zařízení pro veřejné zakázky, takzvané elektronické losovačky.
Kompletně zmanipulovat se jim však podařilo pouze tři tendry, sdělil policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Škoda činí přes 33 milionů korun. Mezi stíhanými jsou i aktéři takzvané karlovarské losovačky.
"Obvinění měli použít nepřípustným způsobem upravená elektronická losovací zařízení v celkem 42 případech. Trestnou činnost se zatím podařilo prokázat v 11 z nich," uvedl Ibehej.
Podle něho dala u zbylých případů policie podněty antimonopolnímu úřadu, aby jednotlivé zakázky prověřil.
Mezi nejvýznamnější zakázky, které se obvinění pokusili ovlivnit, patří například tendr na modernizaci silnic v Jihočeském kraji za více než půl miliardy nebo na rekonstrukci budovy na Kladně za téměř 140 milionů.
Podle Ibeheje policisté svým zásahem zabránili škodě téměř 900 milionů, která by vznikla v případě dokonání trestné činnosti neoprávněným čerpáním dotací.
Mluvčí také uvedl, že na trestné činnosti se podílely pouze obchodní firmy jako zástupci zadavatelů, lidé, kteří losování realizovali, a samotní výrobci losovacích zařízení.
Policii se tak zatím nepodařilo prokázat, že by se zadavatelé veřejných zakázek manipulace jakkoli účastnili.
Program odstraňoval veškerá data
Ovlivňovány měly být pouze tendry, kde byl okruh zájemců o zakázku předem omezen na určitý počet. Obviněným se dařilo manipulovat losování údajně pomocí notebooků, kde byl instalován speciální program vytvořený českou firmou.
"Následně pak měly být ´náhodně´ vylosovány jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla předem zadala obsluhující osoba do losovacího zařízení," uvedl mluvčí.
Program ale také automaticky odstraňoval veškerá data po skončení losování. Podle policie proto obvinění pokračovali i poté, co první zařízení detektivové zajistili.
"Naši vyšetřovatelé však takovou funkci programu předvídali a postupně cíleně zajistili celkem čtyři losovací zařízení v různých fázích jejich použití," podotkl mluvčí. Tím se podle něho podařilo vlastnosti programu bezpečně prokázat.
Policie skupinu obvinila z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu - částečně i ve stadiu pokusu. Za to jim hrozí až deset let vězení.